MERKEZİN FAİZ KARARI SONRASI TESPİTLER

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 19 Kasım tarihli para politikası kurulu toplantısında politika faizini uzun süre sonra 475 puan artırarak %15’e çıkarttı. Bu kararı okuyalım..

Faizi artırımı piyasa beklentisinin de üzerinde gerçekleşti.

Faiz artırımı yıl sonu enflasyon beklentisinin (%12.46) ve şu anki fonlama maliyetinin (%14.60) de üzerine çıktı.

Merkez Bankası piyasaya, bundan sonra politika faizini sade ve etkin bir politika aracı olarak kullanacağım, enflasyonla etkin mücadele edeceğim, enflasyonda kalıcı düşüş başladığında faizleri tekrar düşürmeye başlayacağım, parasal sıkılaştırma adımlarımı sık sık göreceksiniz, sizde kendinizi ona göre ayarlayın diyor.

Faiz kararı sonrası döviz ve altında sert düşüşler gördük, artık bu seviyelerin daha da altına inmeden bir süre stabil seyredecektir, yabancı sermaye girişi ve döviz rezervlerindeki yükselmeye paralel olarak bir miktar daha aşağı çekilebilir.

Faiz kararı sonrası TL varlıklar değerlendi ve biraz daha cazip hale geldi.

Faiz kararı sonrası ekonomik istikrarın önemli ayağı fiyat istikrarı da olumlu etkilenecektir, ancak, merkez 22 ekim toplantısında faizi 150200 baz puan artırmış olsaydı hem 475 puana gerek kalmayacak hem piyasaya pozitif dışsal etkiler gecikmemiş olacaktı (yatırımları, geliri, tasarrufu baltalayan faize karşı biriyim ama mecbur kalındığını ifade etmek zorundayız).

Faiz kararı sonrası borsa İstanbul 1300 seviyesini aştı, yabancı sermaye ve yatırımcı girişleriyle daha da yükselecektir.

Faiz kararı her ne kadar yukarıdaki pozitif denilebilecek etkileri göstermiş olmakla birlikte dünya ekonomisini son 150 yılda en derinden etkileyen virüs negatif dışsallığı devam ediyor. Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte toparlanmaya çalışırken vak’alardaki tekrar artış, ölüm sayılarındaki ciddi seviye, aşıdaki gecikme ekonomik büyüme seviyelerinin halen pozitife dönmesini frenliyor (aşı çalışmalarındaki başarılı haberler bile ekonomiyi pozitif etkiliyor).

Faiz kararı sonrası banka kredi ve mevduat faizlerinin hemen yükseleceğini öngörmek doğru olmaz, aynı zamanda, faiz kararının reel sektörün yüksek faizle kredi kullanmasına yol açması önlenmeli.

Merkez Bankasının kararını destekliyor olmakla birlikte bu tür ve benzeri kararlar alınmadan önce para ve maliye politikalarına yön veren kurumların eşgüdümlü hareket ederek icrai kararlar almaları ve açıklamalarının piyasaya pozitif dışsal etkilerin uzun soluklu olması adına doğru olacağını düşünüyoruz

YORUM EKLE