MERKEZİN FAİZ KARARI VE MAYIS BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİ ÜZERİNE YORUMLAR

2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 550 milyar TL, bütçe gelirleri 542,5 milyar TL ve bütçe açığı 7,5 milyar TL oldu.  Faiz dışı bütçe giderleri 468,5 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 73,9 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,8 oranında artarak 549 milyar 984 milyon TL olarak gerçekleşti. Faiz hariç bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 oranında artarak 468 milyar 527 milyon TL oldu.

Burada faiz dışı denge mali disiplin kararlılığı açısından fikir vermekle birlikte pandeminin artçı mali negatif dışsal tesirleri devam ettiğinden bütçe açığının bir süre daha ivmeli devam edeceğini söyleyebiliriz. Çeşitli meslek grupları ve sektörlerin maktu olarak desteklenmeye devam etmesi gider artışlarında önemli bir etken ki bu uygulamaya devam edilecek gibi görünüyor. Aşı sisteminde yaygınlaşma ve toplumsal bağışıklığın artması hem toplum sağlığına hem sosyal ve ekonomik hayatta normalleşmeye ve bunlara bağlı ekstra giderlerin azalmasına yol açacağından Eylül 2021 den itibaren verilerin de pozitif istikrara kavuşacağını tahmin ediyoruz.

Konut satışlarında geçmiş aylara göre azalma olması normal. Şu an itibariyle dünyanın en yüksek faizli 2-3 ülkesinden biriyiz. İnşaat ve kredi maliyetleri yüksek. Konut piyasası hem satanlar hem alanlar açısından faizlerde gevşeme olan güne kadar nazlı davranacak gibi görünüyor. Merkez Bankası tarafından enflasyona paralel bir faiz politikası izleniyor ki doğru, enflasyonun da bu aydan itibaren daha ivmeli düşmeye başlayacağını ve bu paralelde merkezin kademeli faiz indirimine gideceğini öngörüyoruz. Bugünkü faiz açıklamasında hem piyasa beklentisi hem de genel beklentiler doğrultusunda merkez bankası politika faizini %19 da sabit tuttu. Parasal sıkılaştırma devam edecek, faizler enflasyonun üzerinde seyredecek. Bu açıklama sonrası piyasada mevcudun haricinde çok çarpıcı herhangi bir tesir beklememekle birlikte, aşılanmada artış ekonomilerde küresel ve ulusal toparlanmayı hızlandırıyor. Cari dengede de iyileşme bekliyoruz. Fakat beklentiler kavramı çok iyi yönetilmeli. Piyasa, gelecekteki faiz öngörülerinde düşme de yükselme de beklese merkez bankası burada kararlı açıklama ve duruş göstermeli. Kamu mali disiplininden de taviz verilmemeli.

YORUM EKLE