MİLLİ MÜCADELEDE ACIPAYAM

Milli Mücadelenin 100.yılı dolayısıyla 1919’da kurulan Müdafa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyeti kurulan 6 ilçemizde Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türk Ocağı ve ilçe belediyelerinin katkısı ile programlar düzenleniyor.  10 Mart Salı Günü de Acıpayam' da da ‘Milli Mücadelede Acıpayam’ konulu panel ve milli mücadele kahramanlarının anılması için etkinlik düzenledi.

Etkinliğin planlamasını Türk Ocağı Başkanlığı’nın yanında Acıpayam Dernekler Birliği Başkanı da olan Prof. Dr. Turgut Tok, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı yaptı. Programa; Acıpayam Dernekler Birliği üyeleri, Denizli'den Denizli Yörükleri Derneği üyeleri yoğun katılım gösterdi.

Etkinlikte dönemin önemli kahramanı Acıpayam Müftüsü Hasan Hilmi Tokcan (TBMM ne giden ilk dönem milletvekili) ve birbirinden değerli Acıpayamlı kahramanları anıldı. Acıpayam'ın zor şartlara rağmen Anadolu'yu kurtarmak için ellerindeki bütün imkanlarını seferber eden Milli Mücadele kahramanları mezarları başında anıldı.  

Programın ilk bölümü Yatağanda yapıldı. Yatağan'da mehter takımı marşlarımızı çaldı.  Etkinliğin amacı ve milli mücadele kahramanları Prof. Dr. Tok tarafından anlatıldı. Tekke Müsellimi Camii Haziresi’nde bulunan mezarlar ziyaret edildi. Ardından Caminin yazma eserler kütüphanesini ve burada bulunan 200 yıllık Sancak tanıtıldı. Yatağan'dan Yüreğir Mezarlığı’na giderek Heyet-i Temsiliye’nin Başkanı Hacı Emin Oğulları’ndan Müftü Hasan Hilmi Tokcan Efendi’nin kabrini ziyaret edildi.

Yatağan ve Yüreğir Medreseleri Konya Medreseleri’nden sonra Anadolu'nun önemli ilim merkezlerinden olduğu değerli hocalarca ifade edildi. O dönemde Yatağanda 800 öğrenci Yüreğir’de ise 300 civarında öğrenci olduğu söylendi.

Etkinliğe katılanlar ile Tekke Müsellim Camii gezildi. Camii Yazır Camii’ne benziyor ancak caminin resimleri sıvanarak kapatılmış. İleri restorasyon yöntemleri ile aslına dönüştürülebilir. Yatağan Baba Türbesi de Yatağan'ın önemli ziyaret noktalarından. Yatağan baba Miryekefelon Savaşı’nın komutanlarından. Türbenin yanında Yatağan' da ‘Aşık Hüseyin’ lakaplı sanatçımızın kurduğu köy müzesini gezdik. Yatağan'dan Karahöyük'e geçtik. Karahöyük'ün ekmeği ve tarihi Karahöyük Pazarı meşhur. Tarihi Karahöyük Pazarı’nın canlandırılması için çalışmalar şart.  Karahöyük'ten Ucarı'ya gidildi. Öğle yemeği Ucarı Göleti’nde hazırlandı. Ucarı Göleti tüm katılımcıların büyük ilgisini çekti.

Öğleden sonra program Acıpayam Talip Özkan Kültür Merkezi’nde Panel şeklinde devam etti. Prof. Dr. Turgut Tok'un yöneticiliğinde Prof. Dr. Avni İlhan, Prof. Dr. Ercan Haytoğlu ve Işık Şenel' in anlatımlarıyla milli mücadele kahramanlarımız hakkında çok güzel bilgiler edindik. Anlatılanların pek çoğu dededen toruna geçen kitaplar da olmayan bilgilerdi.

Denizli Anadolu'nun Türkleşmesinden Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında ve Milli Mücadele’ye yaptığı katkılar ile çok önemli bir kenttir. Kentimizin bilinmeyenlerini ortaya çıktıkça, kenti tanıdıkça ve kent tarihimiz okundukça  ‘Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir’  sözü giderek daha fazla anlam kazanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Tokcan
Ayşe Tokcan - 2 yıl Önce

Anılmak değer görmek yeni nesillere tanitilmak çok güzel. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.