NE FARK EDER?

Çok fark eder sevgili okur. Küçük bir gülümseme, iki saniyelik bir göz teması, nezaket, zarafet, kibarlık çok fark eder.

Konuya “günümüzde” diye başlamak bende hep bir özlemli his uyandırır. Tabii ben size 1930’larda Beyoğlu’nda frak ve bastonla gezen İstanbul beyefendilerinden bahsetmeyeceğim onun yerine günümüzdeki zarafetten ve nezaketten yani çok nadir görülen sevgi dolu hareketlerden bahsedeceğim.

                                                                                              ***

Kimseden nezaket görememeyi geçiyorum bu belki benim insanlara olan tavrımdan olabilir beni üzen artık nezaketin, zarafetin, kibarlığın, insanları önemsemenin, kıymetinin kalmaması bilakis önemsememenin, insanları üzmenin ve ters davranmanın hatta ve hatta küfür etmenin kişiyi daha kıymetli göstermesi. Bu konular konuşulduğunda bir grup insan başkalarına davranış biçimlerinin hiçbir şey değiştirmeyeceğini “aman ne fark eder” diye savunurken, benim gibi düşünen bir grup ise bu konulara sessiz kalmayı tercih ediyor.

Kuşağımın gereği olabilir ama ben nezaketten yanayım sevgili okur, sabah koşusunda karşıdan gelen hiç tanımadığın, adını bilmediğin birisine gülümsemek çok şeyi değiştirir, akşam eve dönerken yolda gördüğünüz eli dolu birine yardım teklif etmek de çok şeyi değiştirir. Hayat kısa sevgili okur, insanlar yitip gidiyor, göçüyor, vefat ediyor, ne şekilde olursa olsun birilerini kaybediyoruz. Ben şu kısa zamanda yaptığım çıkarım budur. İnsanların gözlerine bakın, hoş sözler söyleyin, çıkarcı olmayın, gülümsemelerini sağlayın. Meslek icabı ne kadar moral bozucu haber varsa hepsi gün içinde gözümün önümden geçer ama ne olursa olsun bu kötülükler kapıdan çıkarken kafamdan uçar. Kimle karşılaşsam nazik davranır teşekkür eder mümkünse özür dilerim tabii bu nezaketin size kötü faturası da doğabilir ama ben iyi yaptığım sürece iyilikle karşılaşacağıma inanırım sadece ince ayardan ayrılmamak önemli. İbn-i Haldun’un çok sevdiğim bir söz benim bu konularda ayarlı olmamı sağlıyor: “fazla tevazunun sonu vasattan nasihat dinlemektir”

Ve son olarak senin insanlara olan tavrın sevgili okur, çok fark eder. Son olarak şu gazelle bitirelim.

Âvâzeyi bu ‘âleme Dâvûd gibi sal

Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Bol şans diliyorum sevgili okur. Güzel haberler sizlerle olsun!

YORUM EKLE