NE OLDU BİZİM VİCDANIMIZA?

Geçtiğimiz hafta Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı düzenlendi. O hain saldırıda 50 kişi yaşamını yitirdi... Christchurch'deki Alnoor ve Linwood camilerinde hayatını kaybedenler için Yeni Zelanda'nın tüm kentlerinde anma törenleri düzenlendi. Terör saldırısının ardından söylemleri, aldığı tedbirler ve terör mağduru Müslüman vatandaşlarına sıcak yaklaşımlarıyla takdir toplayan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch'deki Hagley Park'ta kılınan cuma namazına katıldı. Namaz öncesindeki kısa konuşmasına hadisle başlayan Jacinda Ardern, "Peygamber Muhammed dedi ki 'karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut acı hisseder' Yeni Zelanda'da sizinle. Yasta, biz biriz" ifadeleri kullandı.

Peki bizim ülkemizde ne oldu bugün?

İstanbul'da bir taksi sürücüsü, ödemeyi dolarla yapmayı kabul etmeyen turiste hakaret etti ve 'Sen terörist misin, cami bombalamaya mı geldin?' dedi. Turistin ısrarına rağmen aracı durdurmayan taksici, para üstü vermek için de zorla bahşiş istedi. Senegalli Ousmane Alyly, kendisine hakaret eden ve fazla para isteyen sürücüyü kameraya kaydetti ve polise başvurarak şikayetçi oldu.

Peki bizim vicdanımıza ne oldu? Neden insanları ayrıştırıyoruz. Neden hiç tanımadığımız bir insana terörist damgasını kolayca yapıştırıyoruz? İçimizdeki iyilikler keşke hiç tükenmese, keşke hep Ruhi Su’nun da dediği gibi, herkes benim kabem insan diyebilse…

Sağlıkla ve iyilikle kalın…

YORUM EKLE