NEDİR BU BİTCOİN?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmış (öyle iddia ediliyor) sanal para. Herhangi bir merkez bankası, kurum, kuruluş, vb. ile bağlantısı yok. Ama diğer para birimleriyle alınıp satılabilen bir kripto para birimi, konvertibl yani, geçerliliği kabul ediliyor. Herhangi bir kurum desteği ya da yardımı olmadan kişiden kişiye transferi de mümkün. Sistemin daha başlangıcında üretilebilecek maksimum Bitcoin sayısını da kısıtlamışlar. Maksimum üretilebilecek Bitcoin miktarı 21 milyon adet. 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle de 16 719 537 adet Bitcoin üretilmiştir ve dolaşımdadır. Bitcoin üretimi kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Bilgisayar ve internet sahibi herkes mining yaparak Bitcoin üretebilmektedir. Üretimi günden güne daha da zorlaşan bitcoin’in 2040 yılında 21 milyon sayısına ulaşması beklenmektedir.

Bitcoin, herhangi bir merkez bankasına, kuruma, kuruluşa bağlı olmadığı için birçok ülke ekonomisinin hemen etkilendiği ulusal/uluslararası konjonktürel dalgalanmalardan etkilenmemektedir. Bitcoin’in günlük rakamlarındaki seyir kişilere ve devletlere bağlı değildir.

Bitcoin işlemlerinde kişilerin şahsi bilgileri yer almaz. Elektronik cüzdandan cüzdana işlem yapılır. İcatkar Satoshi Nakamoto bu durumu (peer to peer) kişiden kişiye bir para birimi olarak tanımlıyolr. Kişi bilgilerinin açık olmaması anonimlik sağlamakta ve Bitcoin hesapları haczedilememektedir.

Bitcoin’ler, işlem maliyeti çok düşük elektronik cüzdanlarda muhafaza edilir. Bu cüzdanlardan dünyanın başka bir yerindeki elektronik cüzdana istediğiniz zaman bitcoin transferi yapmak mümkündür. Fakat, eğer cüzdanınızı şifrelerinizi bilgilerinizi kaybederseniz herşey bitmiş demektir. Hiçbir yere şikayet edemezsiniz. Sizi koruyan bir kurum da yoktur. Güvenliğiniz tamamen size aittir.

Bitcoin’in değeri talebe göre birden yükselebilmekte birden de düşebilmektedir. Yani birden zengin de fakir de olabilirsiniz. Örneğin 4 Aralık 2016-4 Aralık 2017 1 yıllık süreçte 1 Bitcoin 400 dolardan 18 bin dolara çıkmış ve yatırımcısına 30 kat’a yakın kazandırmıştır.

Fakat uyarmakta fayda var. Oturduğunuz yerden paradan para kazanmak her zaman tehlikelidir. Alınteri en iyisidir.

YORUM EKLE