O Görev Şehidi…

Öğrenim gördüğü Çankaya Üniversitesi'ne bıçak ve tabanca sokan, hakkında kopya çekmekten tutanak düzenleyen danışman öğretmenini tasarlayarak hunharca öldüren Hasan İsmail Hikmet, dün akşam çıkarıldığı mahkeme tarafından “kasten öldürme” suçundan tutuklandı.

Olay yeri inceleme sonrası düzenlenen cinayet tutanağına göre saldırgan önce genç kadını darp etti, sonra iki kere ateş ederek göğüs kafesi ile karın boşluğundan yaraladı ve 10 yerinden bıçakladı. Ardından otomobiline binip uzaklaştı.

Ceren Damar cinayetinin katil zanlısı Hikmet'in Emniyet'teki ifadesi basına yansıdı. Okula daha evvelden kesici silah, cinayet günü ise ateşli silah soktuğunu söyleyen zanlı "Geçmem için kopya çekmem gerekiyordu" dedi ve ekledi: "Tutanağı 'işleme koyacağım’ deyince sinirlendim..."

Gerisi malumunuz…

Gencecik bir hoca öğrencisi tarafından vahşice katledildi… Daha hayatının baharında, yeni evliydi Ceren Hoca. Sabah uyandığında eşini son kez gördüğünün farkında bile değildi… Pırıl Pırıl bir insan hayatının en güzel baharında aramızdan ayrıldı…

Eşi Levent Şenel’in cenaze törenindeki sözleri ise ders niteliğindeydi…

"Bugün sizlerle bir eş, bir evlat, bir abla, sadık bir dost ve çok değerli bir insan adına konuşuyorum. Bu hayat bizlere hiç ummadığımız anda, tahmin edemeyeceğimiz acılar yaşatabiliyor. Bu olay bana bir şeyi gösterdi. Ceren her zaman doğru bildiğini yapan, işini dört dörtlük yapmaya çalışan bir insandı. Hiçbir zaman kimse hakkında kötü konuşmazdı. Çok değerli bir bilim insanıydı. Çok büyük bir acımız var. Bu tarz olaylar kötülüğü kötülükle yenemeyeceğimizi bana hissettiriyor. Biz her zaman iyi olmalıyız. Her zaman iyilikle hareket etmeliyiz. Benim eşim bir eğitim şehididir. Görevini harfiyen yapmaya çalışırken hayatını kaybetmiştir. Bir azılı suçlu tarafından. Tüm Türkiye daha düne kadar ismini bilmediği bir kız için birbirine kenetlenmiş bir halde. Ben herkese çok teşekkür ediyorum. Benim genç arkadaşlarımdan tek bir istirhamım var. Bunu belki söylemek benim haddime düşmez ama iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil, iyi bir insan olmaya çalışın arkadaşlar. İnsanları sevin ve hiçbir zaman kötülüğe kötülükle cevap vermeyin. Bu olayla da inşallah bu ülkede eğitim sistemindeki bazı yanlışlıklar ve pek çok konuda bir duyarlılık farkındalık oluşacak. Dualarınızı eksik etmeyin. Başımız sağ olsun"

Bakın bu sözler acılı bir eşe ait…

En acı şeyi yaşadı ömründe, canından bir parçasını kaybetti ancak o yine de kötü tek bir kelime söylemedi. Levent Bey’in sözlerini çerçeveletip duvara asmak lazım…

Peki biz ne ara bu hale geldik. Ne ara bu kadar acımasız olduk? Gençler ne ara çığırından çıktı? Cevaplanamayan bir sürü soru var akıllarda. Belki televizyonlarda şiddete bu kadar özendirilmese, daha öğretici yayınlar olsa, kadına el kalkamazsa daha iyi bir dünya yaratabiliriz….

Işıklar içinde uyu Ceren Hocam.

Yolun aydınlık olsun…

YORUM EKLE