ÖĞRENCİLERDEN NE İSTİYORSUNUZ?

Pandemide geliri azalan yurttaşa bir de "fahiş kira" darbesi vuruldu. Üniversite öğrencilerinin ev aramaya başlaması, kiralık dairelerin fiyatını da artırdı. Öğrencileri geçim kaynağı olarak gören acımasız ev sahipleri pandeminin acısını öğrencilerden çıkarmaya kararlı.

Eylül ayı özellikle ev arayanlar için zorlu başladı. Kiralara neredeyse yüzde yüz oranında zam yapıldı.

İstanbul'da kalacak yer olarak son seçenek ise ‘Apart, Pansiyon, Öğrenci veya Bekar Evi’.

Pansiyon tarzı yerlerde de yer bulmak bir hayli zorken, Çağlayan’da bulunan pansiyonun tek kişilik odasında pencere ve havalandırma olmamasına rağmen fiyat 850 TL. Pansiyonda eğer pencere ve televizyon talep edilirse fiyat 1150 TL'ye çıkıyor. 12 kişilik odalarda ise yer yok ve banyo ve tuvaletler hem ortak kullanım hem de sıvaları dökük ve hijyenik değil.

Çağlayan’daki bir başka apartta ise tek kişilik odada sadece bir yatak ve dolap bulunmasına rağmen fiyat 900 TL. Havalandırması var denilen oda çok küçük bir pencereye sahip ve yan binanın duvarına sadece 10 santim uzaklıkta. Bu apartlarda ücretli bir şekilde çamaşır, ütü, ortak mutfak gibi imkânlar da bulunuyor.

Öğrenciler ise isyanda. Devlet yurtlarının sayısının artırılmasını talep ediyorlar. Kimisi çaresizlikten bu evleri tutmak zorunda kalıyor.

İnsan gördükçe şaşırıyor. Özellikle tek göz odalara istenen fiyatlar dudak uçuklatıyor. Yazık ki ne yazık ülkemin öğrencisine. 

Devletin bu duruma bir an önce el atıp, fahiş fiyatları denetlemesi lazım. Özellikle geleceğimizin mimarı olacak gençler için önlerini açacak atılımlar yapılmalı. Çünkü böyle giderse yakında öğrenci de kalmayacak…

YORUM EKLE