OKUL FOBİSİ

Uzun süren tartışmaların, açılmalı mı açılmamalı sorularının ardından okullar açıldı. Soru işaretleri, tartışmalar, eksiklikler bitti mi? Hayır bitmedi. Kademeli olarak eğitime geçilmesi modeli, ülkedeki tüm öğrencilerin aynı şartlara sahip olduğu varsayımıyla uygulanmaya başlandı. Oysa herkes aynı olanaklara sahip değil. Özel okullar ve devlet okulları arasındaki farklar, uzaktan eğitimde bile kendini gösteriyor. Bununla birlikte her öğrencinin bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojiye ulaşma imkanı olmaması, eğitimde zaten var olan eşitsizliği ikiye katladı. Her öğrenci ayrı ayrı bu sürecin zorluklarını yaşıyor fakat en çok zorlanan ilkokul birinci sınıfa başlayanlar sanıyorum. Normal şartlar altında  da sık görülen okul fobisi, pandemi sürecinin kaygılarıyla birlikte artış gösterebilir.

Sıklıkla anaokulu ve ilkokula başlayan çocuklarda görülen okul fobisinin en önemli nedenleri;

  • Çocuğun okuldan önce içinde bulunduğu konfor alanının dışına çıkmak istememesi,
  • Ebeveynlerinden ayrı kalmanın vereceği mutsuzluk,
  • İlk kez sosyal ve toplumsal bir ortama giren çocuğun, kuralların ve etkileşimin çok olduğu bir ortamda zorlukların üstesinden gelemeyeceği kaygısı
  • Arkadaş edinmede güçlük çekme, yalnız kalma korkusu ya da okuldaki akran zorbalığı
  • Ailelerin yüksek ve gerçekçi olmayan beklentilerini karşılayamayacağı endişesi

Okul Fobisi Nasıl Anlaşılır?

- Sebebi olmayan baş ağrıları, karın ağrıları, bulantı ve kusma(özellikle okul saati yaklaşınca)

- İştahsızlık, keyifsizlik, uyku düzeninde bozulma

- Anneye aşırı bağımlılık, içe kapanma, okulda ve evde nedensiz ağlama

- Kavga ve dikkat çekmeye yönelik hareketler en sık görülen belirtilerdir.

İlkokul, çocuğun tüm hayatı boyunca akademik başarısının nasıl olacağına karar verdiği dönemdir. Başarı ya da başarısızlığı belirleyen değişmesi zor bir temeldir. Dolayısıyla okul fobisi gözden kaçmaması gereken ve en kısa sürede çözülmesi gereken önemli bir sorundur.

Neler Yapılabilir?

- Öncelikle sabırlı, kararlı ve tutarlı bir tutum sergilenmeli; çocuğa okula gitmenin önemi uygun bir dille anlatılmalı.

- Okula gitmediği için cezalandırılmamalı.

- Okula giderken yapılan uzun vedalar ayrılık kaygısı olan bir çocuğun kaygılarını arttıracağından vedalar kısa tutulmalı.

- Sağlık konusunda ailelerin kendi endişelerini çocuğa göstermesi, hem ayrıca bir kaygı kaynağı olabilir hem de okula gitmemek için geçerli bir bahane olarak kullanılabilir.

Tüm çabalara rağmen okula gitmeyi ciddi bir biçimde reddediyorsa en kısa zamanda destek alınması önemlidir.

YORUM EKLE