ÖNCE FIRAT’LA TANIŞ’IN!

Sakarya Üniversitesi, Fırat Tanış’ın tiyatro oyununu oynayacağı salonu iptal etti. Tanış'ın oyunlarının organizasyonunu üstlenen Anıl Medya yöneticisi, üniversite yönetiminin kendilerine gerekçe olarak Tanış’ın “politik” ve “Gezici” olmasını gösterdiğini öne sürdü.

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü’nün Antep’te sahne almasının yasaklanmasından sonra Sakarya Üniversitesi de oyuncu Fırat Tanış’ın tiyatro oyunu için verilen Sakarya Üniveristesi Kültür ve Kongre Merkezi tahsisini iptal etti.

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan'ın haberine göre,Tanış’ın “Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım” adlı oyunların organizasyonunu üstlenen Anıl Medya yöneticisi, üniversite yönetiminin kendilerine gerekçe olarak Tanış’ın “politik” ve “Gezici” olmasını gösterdiğini belirtti.

Sanat ilk defa sanat olmaktan çıktı bilmem farkında mısınız? Fırat Tanış sanatını layıkıyla icra eden bir kişidir.

İnsanları gezici,solcu,sağcı diye ayırmak ne yazık ki cahillikten başka bir şey değil. Hele hele bunu sanata yansıtmak hiç doğru değil.

Sanat özgür olmalıdır. "Sanat, özgürlük tarafından emzirildikçe büyür" Friedrich Schiller demiş bunu. Ne de güzel demiş. Yasaklanan, oynanmasına izin verilmeyen oyunlar sadece bunlar da değil.

Levent Üzümcü de aynı durumla karşı karşıya kalmıştı.

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, Gaziantep’te sahneye çıkmayı ertelediğini duyurdu. Üzümcü, ‘korku ve baskı’ nedeniyle Gaziantep’te kendisine salon verilmediğini belirtti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Üzümcü, “Hiçbir tiyatroya ya da insana kapatılmayan sahnelerde oyunlarımızla buluşmak umuduyla, bir gün mutlaka!” ifadesini kullandı.

Ne diyelim, umarım bir gün sanatın özgür olduğu, kadınların katliama kurban gitmediği, naylon poşetlerden çok sanatın konuşulduğu bir güne uyanırız…

YORUM EKLE