ÖRGÜTLÜ İYİLİĞİN ŞAİRİ: ATAOL BEHRAMOĞLU

Taşa biçim veren sanatçı gibi

Görünmez bir elle yontuyorum

Kendi ses tonumun biçimini

24 Kasım 2021 tarihinde, Merkezefendi Kültür Sarayı'nda kültürel bir etkinlik vardı. Belediyenin kültürel girişimleri doğrultusunda hazırlanmış. Bu kültürel etkinliğe, büyük şair Ataol Behramoğlu ile Halûk Çetin şiir ve müziği buluşturarak damgalarını bastılar. Belediye Başkanı Şeniz Doğan böyle bir etkinlikle öğretmenlerimizi onurlandırmak istedik, dedi. Öğretmenlere çok değer verdiklerini, öğretmen olmadan eğitimin yürümeyeceğini ve çağdaşlığın yakalanamayacağının altını çizdi. Ancak böyle etkinliklerle çağdaş uygarlığa giden yola taş döşenebilir. Mezkezefendi Belediyesi'nin düzenlediği akıldan silinmeyecek güzel bir etkinlik.

Ataol Behramoğlu adı benim için son derece önemli. Gençlik yıllarımın okuduğum, değer verdiğim, severek okuduğum bir şairi. İlk kitabı “ Bir Gün Mutlaka “ adlı etkili şiirlerinin bulunduğu eseridir. Bazı şiirlerini ezberlediğim oldu; arkadaşlarla konuşurken ondan bir kaç dize okurdum. “ Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var “ adlı şiiri çok sevdim, tekrar tekrar okuduğum olmuştur. Bu şiirde derin bir toplum analizi görürsünüz. Toplumsal mücadelenin içinde olanlar, bu şiirin anlamını âdeta içlerinde hissederler. Böyle güzel şiirler açıklamaya ihtiyaç göstermez. Ataol Behramoğlu bu şiiri de müzik eşliğinde güzel ve etkili bir sesiyle okudu.

****

Ataol Behramoğlu ile Halûk Çetin çeyrek asırdır birlikte çalışma içindeler. Yanılmıyorsam “ Dünya Şiir Günü “ ‘nün birinde Şiir Otel'de onları yine birlikte görmüştük. Halûk Çetin’in etkili bir gitar çalışı var; Halûk’un kendine özgü  tarzı hemen seçiliyor.  Gür ve tok bir sesle dinleyicileri hemen etkisi altına alabiliyor. Etkinlikte söylenen şarkıların hemen hemen hepsinin sözlerini Ataol Behramoğlu yazmış. Bu şiirlerin bestelerinin çoğu da Halûk Çetin'in. Dinleyiciler şarkı söylenirken, Denizli Korosu olarak ses verdiler, söylenen şarkılara katıldılar. İnsanlar severek ve isteyerek bu etkinliğe katıldıkları için dinleyici korosu etkili oldu ve ilgi uyandırdı.

Yıllardan beri her iki sanatçıyı da youtubedan severek ve beğenerek dinlerim. Şairlerin çoğu kendi şiirlerini güzel okuyamaz; Behramoğlu onlardan ayrılıyor. Ataol Behramoğlu ve Halûk Çetin şiirle müziğin beraberliğini sağladılar. Halkımızın şiir sevgisini artırmada kayda değer çaba gösterdiler. Yine şiirle müziği buluşturan, kendi şiirini güzel okuyan şairler arasında Ahmet Telli de yer alır. Onun şiir kasetleri de toplumsal belleğin oluşmasında çok etkili oldu. Ahmet Telli de şiirlerini kalabalıklara okudu. Bu tür girişimlerin toplumsal saflaşmalarda ne kadar etkili olduğu görüldü. Böyle girişimlerle toplumun içinde saklı olan şiir hazinesi açığa çıkarıldı.

****

Ataol Behramoğlu yalnız şair değil, önemli bir kültür adamı ve düşünür yanı olan bir sanatçıdır. Dünya uluslarının saygın şairlerini Türkçeye kazandırdı. Puşkin, Mayakovski, Ritsos, Joe Marti, Neruda, Resul Rıza, Hamzatov...vb. şairlerin şiirlerinin güzel çevirisiyle okunmasını sağladı. Koskocaman iki ciltlik “ Türk Şiiri Antolojisi‘ni  yazdı. Bütün şairlerimizin şiirlerinin en güzellerini bu seçkiye koydu. Hemen hemen Puşkin'in tüm eserlerini Türkçeye kazandırdı. Bence Puşkin'i onun çevirilerinden okumak bir ayrıcalık. Okurken “ Sanki Puşkin'i Türkçe konuşturmuş “ diyebiliyorsunuz.

Ataol Behramoğlu şiirimizde kendini kanıtlamış bir büyük şair. Neredeyse el atmadığı konu kalmamış. Çocuklar içinde güzel kitaplar yazdı. Yazdıkları çocukların çok beğenisini kazandı, onların okuma isteğini artırdı. Okullardaki söyleşilerinde çocukların ne kadar ilgi gösterdiklerini görüyoruz. Çocuklarla anlaşıp, kaynaşmasını bilen bir şair. Sürgünde yazdığı “ Bebeklerin Ulusu Yok “ şiiri bambaşka bir güzellikle karşımıza çıkabiliyor. Bu güzel şiir Türkçe kitaplarında da yer almıştı.

Ataol Behramoğlu, birçok edebiyat ödülünün de sahibidir. Yanılmıyorsam 1982 yılında Asya Afrika halklarının edebiyat ödülü olan Lotus'u aldı. Bu ödülü ilk kez Aziz Nesin almıştı. Birçok ülkeden çeviri ve şiir ödülleri aldığını biliyoruz. Aynı zamanda yazarların örgütlü olmasını isteyen bir sanat insanı. Bir dönem Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı da yaptı. Uluslararası yazar örgütleri Ataol Behramoğlu’nu Nobel Edebiyat Ödülü’ne de aday gösterdi. Ünü sınırlarımızı aşmış dünya ölçüsünde bir şair.

***

Ataol Behramoğlu 20-25 yıldır Cumhuriyet Gazetesi'nde de köşe yazıları da yazıyor. Köşeşinde bazen şiirlerini yayınlıyor. Halk şiirinin olanaklarından büyük ölçüde yararlanıyor; bu biçim insan duyarlılığını gün yüzüne çıkarıyor. Onun şiirini okurken ve dinlerken etkilenmemek elde değil. Duyarlılığınız şiiri dinlerken tüm gözeneklerinize kadar işliyor. Halktan yana, halkla beraber güzel ve etkili şiirlerin yazarıdır. Kırk yıl öncelerinde “ Sanat Emeği “ gibi insanı sarıp sarmalayan güzel dergiler de çıkardı. Edebiyatımızın hemen her alanında kalem oynattı. O ışık saçan şiirlerini bilinçli ve aydınlık insanlarla paylaştı.

İşte 24 Kasın 2021’de dinleme ve görme şansına erdiğimiz bir şairdir Ataol Behramoğlu. Şiir severlerin dinlerken ve konuşurken ne kadar mutlu oldukları anlaşılıyordu. Şiir müzik buluşması bittikten sonra, çıkışta insanlar “ İşte şiir böyle okunur, böyle yazılır. “ diyerek konuşa konuşa gidiyorlardı. Sanatsal girişimler, bir toplumun ruhsal dengesinin kurulmasında çok önemli. Ataol Behramoğlu ve Halûk Çetin bu dengeyi kurmakta topluma büyük destek oluyor, gerçek güzelliği gözlerimizin önüne getirmekle, iyi bir iş yaptılar. Bu insan mühendisliğinin canlı bir örneğiydi. Ne mutlu ki, bu toplum Ataol Behramoğlu gibi şairler yetiştirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram  Ayko
Bayram Ayko - 6 ay Önce

Kalemine ve yüreğine sağlık

Cengiz ŞAHİN
Cengiz ŞAHİN - 6 ay Önce

Emeğine, yüreğine, kalemine, diline sağlık Dostum.

Ahmet SARIASLAN
Ahmet SARIASLAN - 6 ay Önce

Denizli'de değildim. Bu güzel etkinliğe katılamadığım için üzgünüm.

Hüseyin TIPIRDAMAZ
Hüseyin TIPIRDAMAZ - 6 ay Önce

Çok güzel bir ettkinlikti. Sizde bu güzel etkinliğe gitmeyenlere çok güzel aktarmissiniz hocam. Kalemine sağlık.

Hüsamettin Bozdağ
Hüsamettin Bozdağ - 6 ay Önce

Çok teşekkürler öğretmenim.