ORUÇLAR

Dünya (çalışan) Kadınlar günü 8 Marttaydı. Andık ve kadınlarımıza övgüler yağdırdık. Analarımız, eşlerimiz, kızlarımız, teyzelerimiz, halalarımız, yengelerimiz... dedik. Sizler çok iyisiniz, kutsalsınız... dedik. Sonra da işimize baktık.

Anasının 65 yaş maaşının yolunu gözleyen bazı oğulları, kız arkadaşını beğenmedi diye anasının kafasını kıran oğulları, karısının gözünü morartan ve onu dinlene dinlene döven oğulları düşünmemeye çalıştık.

8 Mart aynı zamanda bu sene mübarek üç ayların ilki olan Receb'in biriydi. Seneye 25 Şubatta olacak üç ayların başlangıcı.

Receb, Şaban derken 6 Mayısta da 1 Ramazan. Yani Ramazan orucunun başlangıcı... 4 Haziran günü de Ramazan Bayramı başlıyor. Kurban Bayramı namazını bu sene 11 Ağustos günü kılacağız.

9 Eylülde de Muharrem ayının 10'u, yani Aşure günü.

İslamın şartlarını soranlara cevabımız hazır: "Savm, salat, hac, zekat, kelime-i şahadet". Osmanlıcadan bugünkü dilimize aktardığımızda: Oruç, namaz... diye başladığını görüyor ve diğer şartların ne olduğunu sözlerinden anlıyoruz.

"Oruç tutmak" ilk sırada!

Arapların İslamiyet öncesinde de Ramazan ayında bir ay oruç tuttuklarını öğrenince hayrete düşüyorum.

6 Mart Çarşamba günü Kataliklerin Karnaval eğlencelerinin son günüydü ve "Büyük Oruç"un da başlangıcıydı. Paskalya Bayramında (21 Nisan) oruçları sona erecek.

Yahudi tarihine göre, Hazreti Süleyman Kudüs'teki Mescidi Aksa'nın bulunduğu alanda ilk mabeti inşa etmişti. Yahudilerin bu kutsal mabetini yıkan Babil Kralı Nabuketnezar M.Ö. 586'da onları köle olarak bugünkü Irak'taki Babil topraklarına sürdü. Bu yıl 16 Temmuz'a denk gelen ve Yahudi inancında "en acılı gün" olarak kabul edilen günün anısına, Yahudiler yüz yıllardır her yıl sabaha kadar "ağlama duvarında" dua edip, ertesi günü de Tişa BaEv adını verdikleri oruçla geçirirler.

Yahudilerin orucu yaklaşık 25 saat sürüyor. Akşam güneş batımıyla başlayan imsak, ertesi gün akşam gökte en az üç tane yıldızın görünmesiyle son buluyor. İnanışlarına göre, bu süre zarfında yemek, içmek, cinsel ilişki, deri elbise giymek ve yağlı krem kullanmak yasak.

Diğer semavi dinlerde de var olan orucun elbette sadece manevi değeri yok. Oruç tıbben doğru yapıldığında sağlık yönünden de vücuda faydaları olan bir uygulamadır. Tabiplerin de esasta karşı çıkmayışları da bu yüzdendir.

Bizdeki ramazan oruçlarının halkımızın çoğunda doğru uygulandığını kimse söyleyemez. Vücudumuza ve nefsimize karşı yapılabilecek neredeyse bütün yanlışları yapmaktan geri durmayız.

Ramazan ayı boyunca iftarda en ağır yemekleri tıkınmakta ustayız. Hekimlerin akşamları sadece çorba gibi hafif yemeklerle beslenin dediği iftarda tatlı-tuzlu en ağır yemekleri tıka-basa yemekle kilo verme yerine tam tersini yaptığımızı bilmeyen ve kabullenmeyen de yok.

Diğer zamanlardan daha pahalı yemeklerle nefsimizin de ıslah gördüğü söylenemez.

Özellikle ramazan orucunun dokunulmazlığı ve tartışılmazlığı olduğundan bu yanlışlar bile-bile devam edecek gibi görünüyor.

Ramazan orucu farzdır, adak oruçları vaciptir ve sevap olsun diye tutulan diğer oruçlar ise nafile sınıfına girer. Buradaki "nafile" kelimesinin anlamı "beydude" veya "gereksiz" olarak anlaşılmamalı, "zorunlu olmayan" anlamına geliyor.

Hristiyanlardaki oruç bizim oruçlara benzemez. Onlar sadece belli bir gıdayı almama olarak anlarlar orucu. Örneğin et yemezler veya ekmek yemezler ama et yerine balık, ekmek yerine patates yemekte de mahsur görmezler. Şarap veya bira gibi içecekler ise zaten serbest olabilir.

"Sevap" hazinesini doldurmak için hızını alamayanları önlemek için dinimizde hiç değilse bazı günlerde oruç tutmak yasaklanmıştır: Ramazan Bayramının ilk günü ve Kurban Bayramının tamamında oruç tutmak yasaktır.

Bunların dışındaki bazı günlerde oruç tutmak ise çeşitli sebeplerle mekruh sayılmıştır. Mesela; Aşure gününde, Şek günü (Şaban ayının sonuna gelip, Şaban’dan mı yoksa Ramazan’dan mı olduğunda şüphe edilen gün) oruç tutmak mekruhtur. İki veya daha fazla günü, arada iftar etmeksizin birbirine ekleyerek oruç tutmak da mekruhtur.

YORUM EKLE

banner187

banner186