OSMAN AKŞİT'İN RESİMLERİ ÜZERİNE

Sevgili Osman,

Geçen yıl gerçekleşen “Güneyliler Buluşuyor” etkinliğinde, sizin de resimlerinizi izleme olanağı buldum. Resimlerinizi çok beğendim. Etkinlikte, resimlerinizin çok dikkatle ve hayranlıkla izlendiğini gördüm. Sizin sanatsal başarınız, bir komşu olarak beni çok mutlu etti.

Resimler, Güney’in (Burdur) sanatsal olarak ifade ediliş biçimiydi. Bu resimlerde Güney'in üretim içindeki yaşamı çok iyi yansıtılmış. Ben o resimlerde sizin köydeki evi, Koca Kavağı, Aşağı Cami'yi, çayırda harman kaldıranları, pekmez kaynatanları, bağ belleyenleri, rahmetli Nalbant Arif Dayı'nın evini ve dükkanını, Küçük Çayır'da top oynayanları... gördüm. Bu sanatsal yansıtma karşısında deyim yerindeyse büyülendim.

Bir ressamın köyünü anlatması, konularını doğup büyüdüğü yerlerden seçmesi ne güzel! Sanat, yaşamı bir şekilde yansıtmadır. Bu yansıtma işini, çok ustalıkla yapmışsınız. Köy yaşamı tüm doğallığıyla gözlerimizin önüne geliyor. Yansıtma işini her sanatçı farklı biçimlerde yapar.

Bazıları sözle, bazıları seslerle, bazıları taşı yontarak, bazıları tiyatroyla, bazıları dansla yapar. Siz fırçanızı bu büyülü uğraşta kullanmışsınız. Özcesi yaşadığınız bir döneme tanıklık etmişsiniz. Sizin resimleriniz Güney'i tanımada vaz geçilemeyecek sanat verimleri haline geldi.

Benzer resimleri çok izledim; ama sizinki çok ayrıksı bir yer kaplıyor. İnsan kendi yaşamını yansıtan sanat yapıtlarını görünce çok etkileniyor.

Resimlerinizde Güney ve Güneyliler karşımda capcanlı duruyor. Güçlü bir fırçanız var; bu fırça Güney yaşamına dokunup geçmeden olmazdı. İnce, duyarlı, şiirsel bir anlatımınız gözümüzün önünde Resimlerle Güney ancak bu kadar güzel anlatılabilir; siz bunu başarmışsınız.

Resimlerinizi izlerken sevindim, mutlu oldum ve gülümsedim. İzleyiciler kadın erkek konuşa konuşa, yorumlaya yorumlaya içtenlikle bakıyorlardı. Çünkü o resimlerde kendilerini gördüler. İçtenliğiniz, sevginiz ve sıcaklığınız resimlere yansımış.

Sevgili Osman ( Akşit ), seni buradan selamlıyor ve başarının devamını diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya Çavdar
Ziya Çavdar - 8 ay Önce

Kalemine sağlık...

Cengiz ŞAHİN
Cengiz ŞAHİN - 8 ay Önce

Kalemine, yüreğine sağlık Dostum.

Hüsniye Karadağ
Hüsniye Karadağ - 8 ay Önce

Ellerinize yüreğinize sağlık hocam.

Cengiz Pekduz
Cengiz Pekduz - 8 ay Önce

Kaleminize Sağlık heriki nizede teşekkür ederim

Adnan Baydogan
Adnan Baydogan - 8 ay Önce

Yorumunuz da harika yoruma konu olan resimlerde harika yazarımızda ressamımızda köyümüzün gurur kaynakları ellerinize sağlık teşekürler

Hüseyin TIPIRDAMAZ
Hüseyin TIPIRDAMAZ - 8 ay Önce

Çok güzel bir yazı olmuş. İnsanı köy yaşamına götüren güzel resimler görünce mutlu olmamak elde değil. Teşekkürler hocam. Yüreğine sağlık

ORHAN BATBAY
ORHAN BATBAY - 8 ay Önce

Sevgili Osman ve Mehmet,her ikinizi de ayri ayri tesekkur ederim.Osman köyümüzün tarihini resimlemiş. Gercekten bir neslin yaşadığı yılları ( 1950 ile 2000 arasını ) müthiş özetlemiş.Ellerine sağlık Osman .Yorumunla resimleri hayat veren Mehmet kalemine sağlık.Iyi ki varsınız.

Fethi Bayhan
Fethi Bayhan - 8 ay Önce

Her ikinizide teşekkür ederim , elbette hem resimler hemde yazınız bir yerlere götürüyor.Guzelliklere devam.


banner212

banner211