OSMAN ZOLAN TAMAM, AK PARTİ İLÇELERDE DARMAN DUMAN

Denizli’de yerel seçim sonuçlarına göre; AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’yla, İyi Parti ve CHP’den oluşan Millet İttifakı’nın oy dağılımları yaklaşık 6,30 puan farkla oluştu. Cumhur İttifakı, Denizli’de sandık başına giden seçmenlerin yüzde 49,75’inin oylarını alırken; Millet İttifakı, bu oyların yüzde 43,45’lik bölümünü hanesine yazdı. Bu arada CHP ve AK Parti küskünü belediye başkanlarıyla seçime giden Demokrat Parti (DP), bu oyların 0,92’lik bölümünü alabildi. Diğer oylar oranı ise yüzde 3,68 oldu. Kısacası Belediye Başkanı Osman Zolan Beklendiği gibi yeniden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirken; AK Parti, büyük ilçe Merkezefendi ile diğer 4 ilçe belediye başkanlığını da sürpriz bir şekilde kaybetti.

BU SEÇİMİN GALİPLERİ; ZOLAN İLE DOĞAN PAMUKKALE’Yİ KURTARDI AVNİ ÖRKİ BAŞKAN

31 Mart yerel seçimlerinin Denizli’deki beklenen sonuçlarının başında ise Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın yeniden başkanlık koltuğuna oturması gelirken; Merkezefendi’nin CHP’li Belediye Başkan Adayı Şeniz Doğan’ın Muhammet Subaşıoğlu’na karşı seçimi alması da beklenen bir politik sonuç olarak değerlendirildi. Pamukkale İlçesi’nde CHP Adayı Ahmet Divarcı ile başa baş bir yarış götüren AK Parti Adayı Avni Örki ise Denizli’de AK Parti’yi bu seçimde kurtaran önemli isimlerden biri oldu.

İŞTE DENİZLİ’NİN BELEDİYE BAŞKANLARI!

Denizli’de yerel seçim sonuçları ilçe belediye başkanları açısından ilginç bir dağılım ortaya çıkardı. Denizli’de daha önce sadece Buldan, Bozkurt, Bekilli ve Çal ilçeleri CHP ve MHP’li 4 muhalif Belediye Başkanı tarafından yönetilirken, 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları Denizli’de AK Parti lehine olan 15-4’lük 2014 yerel seçimleri skorunu yakıcı bir şekilde değiştirdi. Bu sonuçlara göre Denizli’nin AK Parti lehine en kesin sonucu alan ilçesi Yüzde 75’lik oy oranı ile AK Partili Başkan Cengiz Arslan oldu. Yine Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan yüzde 53.5 gibi net bir oy oranı ile yeniden seçildi. Sandıkların tamamında oy sayısı tamamlanan Babadağ’da ise kesin olmayan sonuçlara göre; CHP Adayı Ali Atlı 24 oy farkla Belediye Başkanı seçildi. Baklan’da ise AK Parti Adayı Yusuf Gülsever 5 oy farkla ipi göğüsledi.

Osman Zolan Büyükşehir Belediye Başkanlığı ipini yeniden göğüslerken, Denizli’nin 18 ilçesinde seçimi kazanan siyasi partiler ve belediye başkanlarının ise şöyle sıralandı; “Merkezefendi-Şeniz Doğan (CHP), Pamukkale- Avni Örki (AK Parti), Acıpayam-Dr. Hulusi Şevkan (AK Parti), Çameli-Cengiz Arslan (AK Parti), Babadağ-Ali Atlı (CHP), Baklan-Yusuf Gülsever (AK Parti), Buldan-Mustafa Fahri Şevik-(MHP), Çardak-Hüsnü Yılmaz (AK Parti), Güney-Halil Ayhan (AK Parti), Kale-Mehmet Salih Sağınç (AK Parti), Serinhisar-Hüseyin Gemi (CHP), Çal-Fethi Akcan (MHP), Bozkurt-Birsen Çelik (CHP), Sarayköy- Ahmet Necati Özbaş (AK Parti), Bekilli-Mustafa Çoban (AK Parti), Honaz-Yüksel Kepenek (CHP), Tavas-Hüseyin İnamlık (AK Parti), Beyağaç- Mustafa Akçay (AK Parti) ve Çivril-Niyazi Vural (AK Parti)

BU YOLDA GALİPTİR MAĞLUP! AK PARTİ- MHP: 15, CHP-İYİ PARTİ: 5

İyi Parti-CHP Millet İttifakı Denizli’de oldukça başarılı bir sonuca imza attı. Niye mi? Çünkü; ittifakın sosyal demokrat ortağı Denizli CHP bu seçim sonuçlarına göre Denizli’nin il büyüklüğündeki ilçesi Merkezefendi’de Şeniz Doğan’la belediye başkanlığını kazandı da ondan. Ayrıca Denizli CHP 3 ilçede yerel iktidarı elinde tutarken, bu sayıyı 5’e çıkardı. Bu arada Merkezefendi’yi garanti hale getiren ve Beyağaç’ta seçimi alan (CHP) ile birlikte Denizli’de muhalefetin (Millet İttifakı’nın) toplam belediye sayısı 5’e çıktı. AK Parti Büyükşehir’de beklendiği gibi ipi göğüslerken, Pamukkale ile birlikte 15 ilçede de yerel iktidarını korudu. Bu arada Buldan ve Çal’da belediye başkanlıklarını kazanan MHP kanadı ile Cumhur İttifakı’nın yani AK Parti’nin başkan sayısı 15’e çıktı. Kısacası bu seçimin galibi; esasen Denizli CHP oldu. 

YORUM EKLE

banner220

banner221