Büyükşehir yatırımlarına tam not Büyükşehir yatırımlarına tam not

Lütfi Ege Anadolu Lisesi'nin düzenlediği söyleşide gençlere tavsiyede bulunan Savcı Uğur Özbek “Unutmayın gençler siz hayatınızda başroldesiniz, başkalarının hayatında figüran olmayın. Neyi kabul ediyorsanız bilerek kabul edin, neyi reddediyorsanız bilerek reddedin" dedi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Hasan Erbil Personel Eğitim Merkezi Başkanı Cumhuriyet Savcısı Uğur Özbek lise öğrencileriyle bir araya geldi. Kariyer günleri kapsamında Lütfi Ege Anadolu Lisesi'nin düzenlediği söyleşiye katılan Savcı Özbek gençlere kendi kariyer yolculuğundan bahsederken, meslek seçiminin insanın kendi yolculuğunda önemli bir yeri teşkil ettiğine, bu seçimi yaparken toplumun başarıya dair kalıplarının ötesine geçip kendi kişisel meraklarının, heyecanlarının, isteklerinin daha önemli olduğuna vurgu yaptı.

"Şahsiyetinize, karakterinize, kişilik özelliklerinize uygun bir işi yaparsanız hem başarılı olur hem de mutlu olursunuz" diyen Özbek hukuk mesleğini anlatımının ardından, içinde yaşadığımız toplumumuzun, başarılı ve prestijli sayılan hukuk, tıp, mühendislik mesleklerinin yanında iyi gazetecilere, iyi müzisyenlere, iyi sinemacılara da ihtiyacı var” dedi.

Savcı Özbek gençlere toplumun başarı kalıplarını aşarak kendi başarı hikayelerini yazmaları konusunda Robert Frost'un "Ormanda yol çatallandı/ve ben gittim yolların az gidilmişinden/ bütün farkı yaratan da bu oldu" dizelerini örnek verdi.

"Bu memleketin, bayrağı altında şerefle yaşadığımız devletin, memleketini canından aziz bilen, işini iyi yapan, vazifesini izzeti bilen, bunun hakkını veren yiğit memleket evlatlarına ihtiyacı var " diyen Savcı Özbek kendimizi neye/nereye ait hissediyorsak ona karşı sorumlu da hissederiz. Bu durum, tüm inanç ve düşünce sistemleri için de geçerlidir.

"Bu memleketin evladı olma" aidiyetindeysek bu memlekete karşı sorumluluk altına gireriz gençler. ‘Ben bu memleketin evladıyım’ diyen sorumludur, sorumluluk altındadır; bu memleket namına sorumluluk taşımayanın ise kimin evladı olduğuna siz karar verin” diye sözlerine devam etti.

Savcı Özbek "Unutmayın gençler siz hayatınızda başroldesiniz, başkalarının hayatında figüran olmayın. Neyi kabul ediyorsanız bilerek kabul edin, neyi reddediyorsanız bilerek reddedin" sözleriyle söyleşisini bitirdi.