100 KADINDAN 1'İ ANOREKSİYA'YA YAKALANIYOR!

100 KADINDAN 1'İ ANOREKSİYA'YA YAKALANIYOR!

Yapılan araştırmalara göre özellikle kadınlar hayatlarının 17 yılını diyet yaparak geçiriyor. Ancak yetersiz ve dengesiz beslenme halk arasında zayıflama hastalığı olarak da bilinen Anoreksiya hastalığına yol açabiliyor. Özel Mediklinik Hastanesi Diyetisyen Dr. Elif Topuz hastalıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Topuz her 100 kadından 1’inin Anoreksiya’ya yakalandığını söyledi.

Yemek yemiyorlar, bir deri bir kemik kalıyorlar, ancak hala aynaya baktıklarında kendileri çok kilolu görüyorlar. Anoreksiya, diğer adıyla zayıflama hastalığı… Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz rahatsızlıklardan bir tanesi. Özel Mediklinik Hastanesi Diyetisyeni Elif Topuz hastalıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Diyetisyen Topuz; “Anoreksiya psikolojik bir yeme bozukluğudur. Nevroza ve Bulimia olmak üzere 2 şekilde görülür. Bulimia genellikle yemekten sonra suçluluk duygusu barındırarak, yemeğin istifra ile çıkarılmasıyla oluşur. Nevroza daha çok kişinin normal kiloda olsa dahi ayna karşısında kendini kilolu olarak görmesiyle oluşuyor. Belli oranda kilo kaybı şeklinde geri dönmesi ve yememe görülür” dedi.

“100 KADINDAN 1’İ ANOREKSİYA HASTASI”

Anoreksiya’nın erkeklere göre bayanlarda daha çok görüldüğünü belirten Diyetisyen Topuz; “Hastalığın görülme durumu bakımından geniş bir alanı var. 12 çocuk yaşıyla, 35 erişkin yaşına kadar görülebiliyor. Genellikle 100 kadından 1’inde Anoreksiya’ya rastlanıyor” diye konuştu.

 “ÇEŞİTLİ BAHANELERLE YEMEK YEMEKTEN KAÇARLAR”

Diyetisyen Topuz Anoreksiya’nın belirtilerine de değindi ve şunları aktardı: “Kişide kısa zamanda çok fazla kilo kaybı yaşanır. Normal bir zayıflık olarak değil, vücutta çöküntü şeklinde görülmektedir. Normalin üzerinde egzersiz yapılması da belirtiler arasındadır. Yemekle ilgili takıntılıdırlar. Ya hiç yemezler, ya da yemekle ilgili bahane üretirler. Yemek yedikten sonra büyük bir suçluluk duygusu edinebilirler. Daha çok yemeklerin kalorileri ve diyetler ile ilgilenirler. Menstürasyon düzensizliği görülebilir. Tüylenme şeklinde gelebilir. Sosyal ortamlarda kendi çok fazla açamama. Mükemmeliyetçilik gibi durumlarla karşılaşabiliriz.”

 “AMACIMIZ KİŞİYİ NORMAL KİLOSUNA ULAŞTIRMAK”

Tedavi yöntemlerini de anlatan Diyetisyen Topuz; “Anoreksiya psikolojik bir rahatsızlıktır. Bizler tedavi kısmında devreye giriyoruz. Tanıda normal olması gereken kilonun yüzde 15’i kadarını kaybettiyse Anoreksiya düşündürücü oluyor. Tedavide psikiyatri ve psikologlar hastayı ilk önce hastalığa ikna ederler. Hasta tedaviyi kabul ettiğinde ise psikolog ve diyetisyen eşliğinde hasta güzel bir programa alınır. Amacımız hastanın yaşına ve boyuna göre normal kilosuna kavuşmasıdır. Bu uzun bir süreç. Kişiye göre de değişmektedir” ifadelerine yer verdi.

 “DİYET UYGULAYACAĞIM DİYE DÜZENSİZ BESLENİLMEMELİ”

Özellikle gençlere seslenen ve diyet uygularken düzensiz ve yetersiz beslenilmemesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Topuz sözlerine şöyle devam etti: “Diyet; kelime anlamı olarak beslenme programıdır. Diyet sadece kilo vermek için yapılmaz, sağlıklı yaşam için yapılır. Kaliteli bir diyete başlanmalı. Ancak uygulanan diyet kapsamında düzensiz ve yetersiz beslenme olmamalı.”

PINAR ÇANKAYA- MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER