15 YILLIK LAODİKEİA KAZISINDA 4 BİN 500’ÜN ÜZERİNDE ESER BULUNDU

Laodikya’da yapılan kazı çalışmaları hakkında DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklama yapan Laodikya Antik Kenti Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “15 yılda Türk arkeolojisi, Denizli ve ülkemiz adına birçok eser ortaya çıkardık. Müzeye teslim ettiğimiz eser sayısı; 4 bin 500’ün üzerinde” dedi.

MÖ 3’üncü yüzyılın ortalarında Seleukos Kralı 2. Antiokhos tarafından karısı ‘Laodike’ adına kurulan Laodikya Antik Kenti’nde Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek öncülüğünde 15 yıldır kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şimşek; “2002 yılında Denizli Müze Müdürlüğü ile birlikte başlamıştık. 2003 yılında kazı ve restorasyon çalışmaları başlattık. Ara vermeden bu çalışmaları sürdürüyoruz. Laodikya bizim için, Denizli için çok önemli. Ülkemizde ilk kez kurumsal arkeolojiyi tesis ettik. Sayın Nihat Zeybekci’nin belediye başkanlığı döneminde Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi 8 yıl buranın tüm masraflarını üstlendi. Şu anki Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan da bunu devam ettirdi. 2016 yılının sonuna kadar, burada normal bir alanda yapılan işin 10 katı iş yapıldı” dedi.

“15 YILDA BİR MÜZELİK ESER ORTAYA ÇIKARDIK”
Arkeolojik çalışmaların hızlı değil, sistemli yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü arkeolojik çalışmalarda her şeyi plan-program çerçevesinde yürütürsünüz. Kazma-kürek ile başlayan çalışmalar, çapaya dönüşür. Sonra fırçaya, eleğe dönüşür. Çalışma gittikçe ince hale gelir. 15 yılda ekip olarak güzel işler yaptık. Türk arkeolojisi, Denizli ve ülkemiz adına birçok eser ortaya çıkardık. Müzeye telim ettiğimiz eser sayısı; 4 bin 500’ün üzerinde. Hemen hemen bir müzelik eser ortaya çıkardık. Bunların hepsi devlet malı niteliği kazandı. Bunlar nadir ve eşi benzeri olmayan eserlerdir.”

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT   

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER