5 ÇOCUKTAN 1'İ OBEZİTE RİSKİ ALTINDA!

5 ÇOCUKTAN 1'İ OBEZİTE RİSKİ ALTINDA!

Günümüzün en büyük sorunlarından biri Obezite. Son 20 yılda Obez birey sayısı 3 kat arttı. Denizli Özel Odak Hastanesi Genel Cerrah Op. Dr. Şahin Öztürk konu hakkında bilgi verdi, “5 çocuktan 1’i Obezite riski altında” dedi.

Obezite oranları dünyada olduğu kadar Türkiye’de de korkutucu seviyede. Verilere göre Türkiye’de Obezite rakamları 20 yılda 3 kat arttı. Obez birey oranı ise 19,6’lara ulaştı. Denizli Özel Odak Hastanesi Genel Cerrah Op. Dr. Şahin Öztürk konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Öztürk; “Obezite beklenenden ve normal kabul edilenden daha fazla kiloya sahip olmaktır. Kadınlarda yüzde 30, erkeklerde yüzde 25’ten daha fazla yağ birikimine biz ‘Obezite’ diyoruz” dedi.

“DİYABET ORANLARI 10 YILDA YÜZDE 30 ARTTI”
Obezite’ye bağlı olarak ciddi sağlık problemlerinin de ortaya çıkmaya başladığını belirten Op. Dr. Öztürk; “Bunlardan en önemlisi de Diyabet. Türkiye’de diyabetin neredeyse 10 yılda yüzde 30 arttığını görüyoruz. Bizim son zamanlarda üzerinde çok durduğumuz konu; Morbit Obezite. İnsanların aşırı kilolarına bağlı diyabet, hiper tansiyon, uyku apnesi, karaciğer fonksiyon bozukluğu, adet düzensizlikleri, eklem problemleri gibi birçok hastalığın görülme oranları da artış gösterdi” diye konuştu

OBEZİTE NASIL HESAPLANIR?
“Dünya Sağlık Örgütü’nün yaygın kabul ettiği bir hesaplama var. Bunu herkes kendi evinde de yapabilir” diyen Op. Dr. Öztürk; “Kişinin kendi ağırlığını boyunun karesine böldüğümüzde ortaya bir değer çıkıyor. Bu değere ‘vücut kitle endeksi’ diyoruz. Vücut kitle endeksi 18 ile 24 arasındaysa bu kişiye ‘normal kilolu’ diyoruz. 25 ile 30 arasındaysa ‘fazla kilolu’, 30’un üzerindeyse ‘obezite’ diyoruz. Eğer bulduğunuz değer 40’ın üzerindeyse o kişiyi hastalık derecesinde obez kabul ediyoruz. Vücut kitle endeksi 40’ı aştıktan sonra mutlaka ciddi sağlık problemleri görülmeye başlanıyor” ifadelerini kullandı.

 “TÜRKİYE’DE ÇOCUKLARDAN YÜZDE 6,5’İ OBEZ”
Obezitede özellikle çocukların risk grubunda yer aldığını söyleyen Op. Dr. Öztürk; “Çocukluk çağı obezitesi çok önemli. Çocuklarımız hızla şişmanlıyor. Bununla ilgili yapılmış bazı çalışmalar var. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; son 20 yılda Çocukluk Çağı Obezitesi 3 kat arttı. Yine Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; Avrupa’daki çocukların yüzde 40’ı fazla kilolu. Yani obezite ve fazla kiloyla başları belada. Ülkemizde adölesan çağındaki çocukların yüzde 15’i şişman. Yine bu çalışmalara göre Türkiye’de her 5 çocuktan 1’i kilosu ile ilgili problem yaşıyor. Bunların yaklaşık yüzde 14,5’i fazla kilolu, yüzde 6,5’i ise Obez. Adölesan çağda şişman olan çocukların yüzde 50’si yetişkinlikte de şişman olmaya devam ediyorlar. Anne babası şişman olan bir çocuğun yetişkinlikte de şişman olma ihtimali yüzde 80. Anne ve babadan bir tanesi kiloluysa bu çocuğun yetişkinlikte şişman olma ihtimali yüzde 50’ye düşüyor. Anne ve babadan 2’sinde de fazla kilo yoksa bu çocuğun ilerde şişman olma ihtimali sadece yüzde 9. Çocuğunuzun kilosuyla mücadele etmek istiyorsanız kendi kilonuzla mücadele edin. Siz zayıflayın çocuğunuzda zayıflar. Evinize sağlıklı besinler sokun. Yaşam ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Siz kilo verirseniz çocuklarınızda kilo verecektir” dedi.

“DAVRANIŞ TEDAVİSİ UYGULANMALI”
Obeziteden korunmak ve kurtulmak için neler yapılması gerektiğini anlatan Op. Dr. Öztürk şunları söyledi: “Davranış tedavisi uygulanmalı. Obeziteye yol açan şey; az hareket ve çok beslenmektir. Yani bu tersine çevirmek lazım. Sporu hayatın içine sokmak lazım. Beslenme alışkanlıklarını düzene sokmak lazım. Profesyonel bir diyetisyen desteği alınmalı ve birey uygun bir diyet programına sokulmalı. Daha organik beslenmeye çocuklarımızı yöneltmemiz lazım. Market alışverişi yaparken evimize sağlıklı ürünler almamız lazım.”

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER