“AĞUSTOS AYINDA ‘ÖĞRETMEN BİLGİLENDİRME SEMİNERİ’ PROJESİNİN PROTOKOLÜ YAPILACAK”

Dernek çalışmaları ve yeni projeler hakkında bilgi veren Denizli Çölyak Derneği Başkanı Türkan Gülsevin Satır, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirecekleri ‘Öğretmen Bilgilendirme Projesi’ni anlattı. Projenin Ağustos ayı içerisinde protokolünün yapılacağını söyledi.

Denizli Çölyak Derneği Başkanı Türkan Gülsevin Satır, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunarak, dernek çalışmaları ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. Derneğin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçireceği ‘Öğretmen Bilgilendirme Projesi’ni anlatan Başkan Satır, yılbaşından bu yana çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Satır; “İlk olarak 18 Mart’ta güzel bir çayımız oldu. Çayımız oldukça eğlenceli geçti. Glütensiz ürünlerimiz yer aldı. Halkımızın çoğu da glüteni yakından tanımış oldu. Hem tatlarına baktılar, hem eğlendiler. Çayımızın arkasından Ramazan Ayı dolayısıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi ve derneğimizin işbirliği ile hazırladığı Çölyak paketlerimiz dağıtıldı. Her sene Denizli Çölyak Derneği olarak Çölyaklı çocuklarımızı ve bireylerimizi, Colossae Otel’e günü birlik otel, havuz ve eğlence olarak mutlaka götürürüz” dedi.

ÖĞRETMENLERE ÇÖLYAK SEMİNERİ VERİLECEK
‘Öğretmen Bilgilendirme Projesi’ hakkında da bilgiler aktaran Başkan Satır; “Geçen hafta İl Sağlık Müdürlüğümüze ziyarette bulunduk. İl Sağlık Müdürümüz Berna Öztürk’le sohbet edip, derneğimizi tanıttık. İsteklerimizi dile getirdik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de ziyarette bulunduk. Hem İl Milli Eğitim Müdürlüğü hem İl Sağlık Müdürlüğü hem de Derneğimiz işbirliği ile Ağustos ayı içerisinde ‘Öğretmen Bilgilendirme Seminerleri’ için protokol hazırlayacağız. Okuldaki çocuklarımızın glütensiz beslenmeleri ve kantinlerdeki beslenme düzenleri gibi konularda öğretmenlere kurs vererek bunları değerlendireceğiz. Projemiz okuldaki çocuklarımıza çok faydalı olacak. Çölyak’ı hiç bilmeyen velilerin, Çölyak hakkında bilgilenmeleri açısından da büyük bir katkı sağlayacak. Bir çocuğun karın ağrısı, ishal gibi ilerleyen şikayetleri gördüğünde en azından öğretmenin aklında bir soru işareti kalabilir. ‘Çocuk Çölyaklı olabilir’ diyerek onları doğru yönlendirebilecek. Kapsamlı bir proje olacağına inanıyorum. Yakın zamanda da Halk Eğitim Müdürlüğü’ne ziyarette bulunacağız. Halk Eğitim Merkezi ile birlikte neler yapabileceğimizi konuşacağız” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER