“Akciğer kanseri, en sık görülen 2’nci kanser türü”

Akciğer kanserinin en sık görülen 2’nci kanser türü olduğuna dikkat çeken Denizli Özel Tekden Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, “Dünyada her yıl akciğer kanseri sebebiyle 1 milyon 800 bin kişi yaşamını yitiriyor. Ülkemizde ise her yıl 30 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konuyor” dedi.

Denizli Özel Tekden Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, akciğer kanseri görülme oranları, sebepleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Akciğer kanserinin en sık görülen 2’nci kanser olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk; “Ülkemizde her yıl 30 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konulmakta. Dünyadaki sıklığına baktığımız zaman da yaklaşık olarak yılda 2 milyon civarı insana akciğer kanseri tanısı konulmakta. Dünyada her yıl akciğer kanseri sebebiyle 1 milyon 800 bin kişi yaşamını yitiriyor. Akciğer kanseri, kanserlerin arasında en sık görülen 2’nci kanser türü. Önceden 4’üncü, 5’inci sıralarda görülmekteydi. Şimdilerde sigara tüketiminin de artması sebebiyle 2’nci sıraya yükseldi” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Akciğer kanseri belirtilerinin geç dönemde başladığını söyleyen Doç. Dr. Öztürk; “Kişilerin bu konuda çok uyanık olmaları gerekiyor. Uzun ve haftalarca süren, ilaca cevap vermeyen öksürük; özellikle kanlı öksürük olması ki bu çok önemli bir bulgu. Hava yollarının daralmasına bağlı olarak hırıltılı solunum, nefes alamama durumu, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, yan ağrısı ki özellikle bu ağrıya çok dikkat etmek gerekiyor. Akciğer kanserine yakalananların ve bu hastalıktan haberi henüz olmayanların birçoğu fizik tedavi hekimlerine, kardiyolojiye, ortopediye gidebiliyorlar. Maalesef bu hekimlerden sonra bize gönderiliyorlar. Yutma güçlüğü, ses kısıklığı, kilo kaybı, çomak parmak gibi bulgular da olabiliyor. Burada önemli olan belirtilerin hiç durmadan artarak devam etmesi” diye konuştu.

“AKCİĞER KANSERİNİN YÜZDE 90 SEBEBİ; SİGARA”

“Akciğer kanserinin yüzde 90 sebebi; sigara” diyen Doç. Dr. Öztürk sözlerine şöyle devam etti: “Maalesef sigara 400 civarında kanser hücresini barındıran bir içecek. Toplumdan eradike etmemiz son derece önemli. 90’lı yılların başında sigara içimi çok yaygın olmadığı dönemde akciğer kanseri son derece az görülen bir kanser türüydü. Fakat son yıllarda sigara içiminin artmasıyla beraber akciğer kanseri en çok ölüme sebep olan kanser türleri arasında yer almakta. Bunun dışında hava kirliliği, asbest, çalışılan ortamdaki kimyasallara maruz kalma ya da genetik sebepler söylenebilir. Önlemek için öncelikle sigaranın bırakılması, çalışılan ortamdaki toza maruz kalınmamaya çalışılması, bunun dışında tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor. ”

“ERKEN EVREDE HASTAYI KURTARMA ŞANSIMIZ; YÜZDE 90”

Doç. Dr. Öztürk, açıklamalarının devamında şunları aktardı: “Akciğer kanseri tedavisiyle ilgili son 10 yılda çok ciddi gelişmeler yaşandı. Kanserin genetiğine yönelik çalışmaların ilerlemesiyle hastaların yaşama süresi arttı. Öte yandan eğer 30 yılın üzerinde bir içiciyseniz ve 50 yaşını aştıysanız, bir takım da şikayetleriniz varsa bilgisayarlı akciğer tomografileriyle tarama yaptırmanız gerekiyor. Çünkü akciğer kanseri çok geç bulgu veren bir hastalık. Hekimler ve hastalar çok geç fark edebiliyorlar. Evre 3 ya da 4’te fark ediliyor. Çoğu zaman operasyon aşamasını geçmiş oluyor. Evre 1, evre 2’de yakalanan bir akciğer kanserinde hastayı kurtarma şansımız yüzde 90’ın üzerinde ama evre ilerledikçe sadece hastanın ömrünün uzamasına katkımız oluyor. Özellikle evre 4’te olan hastalarda cerrahi şansı yakalayabilecek bir evreye getirilirse yine belli bir aşamada hastayı kurtarabiliyoruz ama çok yaygın bir metastazı varsa hastaları maalesef ilerleyen süreçte de kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Ailede kanser tanısı konulan kişi varsa o kişilerin tarama yaptırmaları erken tanı için çok önemli. Bütün kanser türlerini düşündüğümüzde hastaların yüzde 80’i modern tedavi yöntemleriyle tamamen kurtulabiliyor. Semptomlar konusunda uzmanlarına danışırlarsa daha erken safhalarda kanseri yakalamak mümkün olabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER