ALAATTİN'DE KAZANLAR BİRLİK BERABER İÇİN KAYNADI

ALAATTİN'DE KAZANLAR BİRLİK BERABER İÇİN KAYNADI

Acıpayam’a bağlı Alaattin Mahallesi’nde yaklaşık 400 yıldır yapılan ‘Daşkın Dede Yağmur Duası’ bu yıl da unutulmadı. Halktan toplanan malzemelerle 25 kazan yemek yapıldı ve binlerce katılımcıya dağıtıldı.
Acıpayam’a bağlı Alaattin Mahallesi’nde mahallenin kurucularından ‘Alaattin Han’ın bulunduğu türbenin önünde ve yaklaşık 400 yıldır yapılan ‘Daşkın Dede Yağmur Duası’ bu yıl da unutulmadı. Halktan toplanan malzemelerle 25 kazan yemek yapıldı ve binlerce katılımcıya dağıtıldı. Çevre il ve ilçelerden de yoğun katılımın olduğu etkinlik, karnaval havasında geçti. ‘Daşkın Dede Yağmur Duası’ hakkında açıklama yapan Alaattin Mahallesi Muhtarı Bekir Akyürek; “Bu bizim yüzyıllardır sürdürdüğümüz bir geleneğimiz. Önceleri atalarımız bunu nasıl yaptıysa biz de bizden sonraki nesillere aktarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Burada yapılan yemeklerin malzemesini halktan topluyoruz ve yine halkın önüne yemek olarak sunuyoruz. Halkımız bu konuda çok bilinçli ve her türlü yardımı yapıyorlar. Biz, onlardan aldığımız yardımı, vatandaşlara yemek olarak dağıtıyoruz. Çok güzel bir gelenek. ‘Yağmur Duası’ adı altında yapılıyor ama gelenekselleşmiş bir organizasyondur. Biz de bizden sonra gelecek olan nesillere ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“ÇOK HARİKA BİR GELENEĞİMİZ VAR”
Etkinliğin mimarlarından olan Alaattinliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Okcan, “Alaattin Han 1300’lü yıllarda 2 kardeş olarak bu bölgeye gelmişler. Kardeşlerden biri bulunduğumuz bölge; Daşkındede’ye diğeri de Donababa’ya yerleşmiş. Bu geleneğimiz yüzyıllardır devam ediyor. Çok harika bir geleneğimiz var. Halkımız o kadar mükemmel ki hiçbir masraftan kaçınmıyorlar. Halkımı ve Alaattin’i seviyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER