Alternatif tıp mı? Tıbbi tedavi mi?

Kanser hastalarında uygulanan alternatif tıp hakkında açıklama yapan Denizli Odak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Faruk Yıkılmaz, “Tıbbi tedavi dururken alternatifi tıbba yönelmek aslında başlangıçta yapılan bir hatadır. Mutlaka önce tıbbi tedaviyi öneriyoruz” dedi.

Denizli Odak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Faruk Yıkılmaz, kanser hastalarında uygulanan alternatif tıp hakkında açıklamalarda bulundu.

Kanserin çağımızda yaygın görülen ölümcül bir hastalık olduğunun altını çizen Dr. Yıkılmaz; “Ölümcül olmasının sebebi tedaviye geç kalınması ya da yanlış tedavidir. Kanser, diğer hastalıklar gibi erken teşhis konulduğunda rahatlıklar tedavi edilebiliyor. Hastalar senelerce hastalıksız olarak yaşayabilir. Tıbbi tedavi dururken alternatifi tıbba yönelmek aslında başlangıçta yapılan bir hatadır. Mutlaka önce tıbbi tedaviyi öneriyoruz. Hasta kemoterapi görüyorken bile onkologlar kemoterapideki ilaçların etkisini azalttığı için alternatif tıbbı önermiyor. Alternatif tıbba karşı değiliz ama bilimsel yolla tedavi edilebilecek hastalıkları bunlar yapılmadan alternatif tıbba yönlendirmek tıbbi bir hata olur. Önce tıbbi müdahale yapılmalıdır. Bu uygulanırken destek tedavisi şeklinde denenebilir. Kemoterapinin etkisini bozacaksa kesinlikle alternatif tıbbı alternatif tıp uygulanmamalıdır. Son evrede tıp çaresiz kaldıysa alternatif tıp uygulanabilir. Hastada kanser teşhisi görülmeden önce kontrollerini düzenli olarak yaptırmasında fayda var. Hastalığı başlamadan yakalama şansımız var. Çok küçük bir kitle iken hasta memesini kaybetmeden, kemoterapiye, radyoterapiye ihtiyaç duymadan tedavi edilebilir. Vatandaşlarımız hangi organında olursa olsun bir değişiklik hissettiklerinde, bir rahatsızlık yaşadıklarında ötelemeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193