Antep’in fıstığı Denizli’den…

Denizli’nin Güney İlçesi’nde çiftçilik yapan Mehmet Çeliker, bahçesinde bulunan bin 200 antepfıstğı ağacından elde ettiği tonlarca Antep fıstığını, Gaziantep’e gönderiyor. Denizli’de nadir fıstık üreticilerinden olan Çeliker’in hayali ise bir tesis oluşturarak Antep fıstığını Denizli’de işleyebilmek.

Aslen Vanlı olan Mehmet Çeliker ailesiyle birlikte 1977 yılında Denizli’nin Güney İlçesi’ne bağlı Üç Eylül Mahallesi’ne yerleşti. Çiftçilikle geçimini sağlayan Çeliker, 1983 yılında Antep fıstığı üretmeye karar verdi. 150 ağaçla başladığı işi gün geçtikçe büyüten Çeliker bin 200 ağaca ulaştı. Antep fıstığı üretmenin sabır isteyen bir iş olduğunu söyleyen Çeliker; “Bu işe ilk başladığımda 150 ağacımız vardı. 5 yıl sonra aşılama yaptım. 12 yıl sonra meyvesini toplamaya başladım. Şimdi bin 200 ağacımız var. Bahçemize 300 fidan daha diktik. Antep fıstığı üretmeye karar verdiğimde kimse başaracağıma inanmadı. Maddi durumum da çok kötüydü. Gündüz fıstıkla uğraştım, akşam odun sattım. Her ağaca büyük emek verdim. Bu iş oldukça sabır istiyor. Bu sebeple pek fazla bu işi yapmak isteyen olmuyor. Aslında sabırlı davrandıktan sonra ürün satımı oldukça kolay. Öyle ki siz müşteri bulmak için uğraşmıyorsunuz. Alıcılar sizi buluyor” dedi.

“GÜNEY, ANTEP FISTIĞI ÜRETİMİNE OLDUKÇA ELVERİŞLİ”

Güney’de Antep fıstığı üretimi yapan sayılı kişilerden olan Çeliker, 1980-1990 yılları arasında ilçede 100 tonun üzerinde fıstık üretimi yapıldığını söyledi. Sabır gösteremeyen üreticilerin üretimi bırakması nedeniyle Güney’deki üretimin git gide azaldığına da dikkat çeken Çeliker; “ Gaziantep’e gittiğimde gördüm ki; bin yaşında ağaçlar var. Bir ağaçtan 300 kilogram fıstık alıyorlar. Biz burada bir tarladan 300 kilogram fıstık alamıyoruz. Bu işe başlamamın sebeplerinden biri de getirisinin iyi olması. Ayrıca hasadı yapılan fıstıkları uzun süre saklayabiliyorsunuz. Çünkü Antep fıstığı diğer ürünler gibi hemen bozulmuyor. Antep fıstığı sıcak iklim istiyor. Güney’in toprak yapısı Antep fıstığı üretimine oldukça elverişli. Kireç oranı yerinde. Su tutan bir toprak yapısı var. Bu nedenle de üretici sayısının daha da artmasını isterim” diye konuştu.

“İŞLEME TESİSİ KURMAYI HAYAL EDİYORUM”

Her yıl ortalama 3 ton Antep fıstığı hasadı yapan Çeliker, topladıkları fıstıkları Gaziantep’teki firmalara gönderiyor. Küçük olan fıstıkları baklavacılar alırken, boyutu daha büyük olanları kuruyemişçiler tercih ediyor. Hayalinin ilerleyen süreçte Denizli’de bir tesis oluşturmak olduğunu söyleyen Çeliker; “Kuracağım bu tesisle Gaziantep’e işlenmesi için gönderdiğimiz fıstıkları kendimiz işleyebileceğiz. Satışını direk olarak Denizli’den yapabileceğiz. Kazanç da şehrimizde kalmış olacak. Bu konuda da destek bekliyoruz. Antep fıstığının Güney’de üretilmesi ve işlenebiliyor olması ilçenin tanıtımı açısından da oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

“BU YIL 6 TON HASAT BEKLENTİMİZ VAR”

Geçtiğimiz yıl 6 ton hasat yaptığını, bu yıl ise yine 6 tona yakın bir hasat beklediklerini belirten Çeliker, sözlerine şöyle devam etti: “Antep fıstığı hasadına başladık. Yaklaşık 20 gün içinde hasadı tamamlıyoruz. Geçtiğimiz yıl 6 ton ürün aldık. Bu yıl da beklentimiz oldukça iyi. Yine 6 tona yakın bir hasat yapmayı bekliyoruz. Ailemle birlikte fıstıkları topluyoruz. Kurutup saklıyoruz. Kabuğu kırmızı renge yakın olan iri fıstıkları ayrı, daha yeşil renkteki küçük fıstıkları ayrı tutuyoruz. Daha sonra firmalara satışını yapıyoruz. Kilosunu 40-50 TL arasında satıyoruz. Getirisi oldukça güzel bir iş. Antep fıstığı yetiştirmek isteyenleri bahçemize bekleriz. Fidanların satışını da yapıyoruz. Nasıl yetiştirmeleri gerektiği, nelere dikkat edecekleri konusunda da bilgilendirme yaparak yardımcı olurum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali girgin
Ali girgin - 8 ay Önce

Bu kişiyi nasıl ulaşabilirsiniz Mehmet Çeliker antap fıstığı için fikirler almak istiyorum

Mehmet ERCAN
Mehmet ERCAN - 6 ay Önce

Üretime meraklı olduğumdan Mehmet amca ile tanışmak ve tavsiye almak isterim.Kendisine nasıl ulaşabilirim. iletişim: "mercan207@hotmail.com"

SIRADAKİ HABER