Araba lastikleri Beşli çiftinin elinde şahesere dönüşüyor

Değirmenönü Mahallesi’nde 10 yıldır bakkal dükkanı işleten üniversite mezunu Sevilay ve Sabahattin Beşli çifti, kullanılmayan araç lastiklerinden çiçek saksıları yaptılar. Bakkalın önündeki kaldırıma sabitledikleri rengarenk lastik saksılar, çevredekilerden beğeni topladı.

Ege Üniversitesi Hazır Giyim mezunu Sevilay ve Ege Üniversitesi Pamuk Eksperliği mezunu Sabahattin Beşli, çifti 10 yıldır Değirmenönü Mahallesi’nde bakkal dükkanı işletiyor. Uzun süredir bakkalın önündeki kaldırıma araçların park etmesi nedeniyle sıkıntı yaşayan çift, yaşadıkları bu soruna farklı bir çözüm üretti.

Kullanılmayan araç lastiklerine şekil vererek; çiçek saksıları yaptılar ve rengarenk boyadıkları lastik saksıları kaldırıma sabitleyerek, park sorununu çözdüler. Beşli çifti, yaptıkları lastik saksılarla hem mahalle sakinlerinin hem de yoldan geçenlerin dikkatini de çektiler.

Hem görsel açıdan beğeni toplayan hem de geri dönüşüme katkı sağladıkları lastik saksıların yapımını anlatan Sevilay Beşli; “Kullanılmayan araba lastiklerini keserek şekil veriyoruz. Daha sonra kestiğimiz lastiği ters çevirerek şeklini ortaya çıkarıyoruz. Daha sonra boyama işlemine geçiyoruz. Ancak boya olarak kaporta boyası kullanıyoruz. Diğer boyalar tutmuyor ve akma yapıyor. İstediğimiz renkte boyadığımız lastikler kuruduktan sonra kesme işlemi yapmadığımız lastiğin üzerine şekil verdiğimiz lastiği sabitliyoruz. Lastiklerin içerisine 2 kat naylon ya da un çuvalı yerleştirip suyun sızmasını önlüyoruz. Yerleştirdiğimiz naylon ya da çuvalın üzerine önce küçük taşlardan döşüyoruz sonra da toprakla dolduruyoruz. Son olarak istediğimiz çiçeği dikerek lastik saksımızı tamamlıyoruz” dedi.

“LASTİK SAKSININ MALİYETİ MAKSİMUM 50 TL”

Lastik saksının maliyeti hakkında da bilgi veren Beşli; “Lastiklerimizi çok cüzi miktarda temin edebiliyoruz. Boya olarak kaporta boyası kullandığımız için bir saksıya yarım kilogram yeterli oluyor ve 25-30 TL arasında bir ücreti var. Geriye toprak ve dikilecek çiçek kalıyor. Lastik saksının maliyeti maksimum 50 TL’yi buluyor. El işçiliğinizle birleştiğinde ortaya mükemmel bir sonuç çıkıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER