“AŞURENİN OLMAZSA OLMAZI SUSAMDIR”

İslam aleminde önemli bir yeri olan aşure, Muharrem Ayı’nın gelmesiyle mutfaklardaki yerini de almaya başladı. Sofralara bolluk ve bereket getiren aşurenin tarifini veren Aşçı Nihat’ın Ortakları’ndan Nihat Sevim, “Aşurenin olmazsa olmazı susamdır” dedi.

“AŞURENİN OLMAZSA OLMAZI SUSAMDIR”

Muharrem Ayı’nın gelmesiyle birlikte tencereler aşure için kaynamaya başladı. İslam aleminde ve Türk adetlerinde önemli bir yeri olan nadide lezzetlerden aşurenin içine çok sayıda farklı malzeme giriyor. Aşçı Nihat’ın Ortakları’ndan Nihat Sevim, sofraların bereket simgelerinden olan aşurenin tarifini DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne aktardı. Her şeyden önce iyi bir aşurelik buğday seçilmesi gerektiğinin altını çizen Aşçı Nihat, şöyle konuştu: “Günümüzde kaliteli buğdayı marketlerde kolaylıkla bulabiliyoruz. İnsanlar eskiden yarmalık buğdayı kendileri hazırlıyorlardı.Zor aşamaları vardı. Aşurenin içine 16-17 çeşit malzeme girebilir. Bizim bölgemizde çok rağbet olmasa da aşurenin içine kuru fasülye ve nohut da katabiliriz. Kuru üzüm, susam, badem, fıstık, kuru kayısı, kuru incir,pekmez, gül suyu ve karanfil gibi malzemeleri aşurenin içinde kullanabiliriz. Kuru incir de bazı bölgelerde tercih edilmeyebiliyor. Bunlar tamamen isteğimize ve damak tadımıza kalmış şeyler.”

AŞURENİN PÜF NOKTALARI
Aşurenin hazırlanış aşamalarını da anlatan Aşçı Nihat, “Buğdayımızı bir gece önceden güzelce yıkayarak ıslıyoruz.Onu haşlıyoruz. Daha sonra sırasıyla üzüm,kuru incir ve kayısıyı atarak pişiriyoruz. Piştikten sonra aşurenin şekerini damak tadımıza göre ayarlıyoruz. Fındık, fıstık gibi çerezleri daha sonra atmalıyız ki bu çerezler sonra dibe çökmesin. Bu önemli bir püf noktadır. Sonrasında servis kaselerine alabiliriz” dedi.

“AŞURENİN OLMAZSA OLMAZI SUSAMDIR”
 Aşurenin sıcak veya soğuk olarak tüketilebileceğini ve bunun bir tercih meselesi olduğunu ifade eden Aşçı Nihat, “Aşurenin sıcak ve soğuk olmak üzere  iki farklı servis şekli var. Aşure, eskiden köylerde büyük kazanlarda pişirilir, sıcak sıcak servis edilir ve öyle yenilirdi. Ancak bu durum tamamen damak zevkine kalmış bir şey. Soğuk servis de olabilir. Ama servis noktasında üzerine susam koymalıyız. Aşurenin olmazsa olmazı olan susamın aşureye çok yakıştığını düşünüyorum. Tarçın ve karanfil de ekleyebiliriz. Nar da çok önemli. Dünyanın en iyi narı Pamukkale Ovası dediğimiz Irlıganlı, Kocadere, Yeniköy ve Küçükdere’de yetişiyor. Herkese o bölgenin hicaz narlarını kullanmalarını rahatlıkla tevsiye edebilirim.  Servis yaparken narı aşurenin üstünü süslemek amacıyla kullanmak gerekir. Çünkü narı yapım aşamasında koyduğumuz zaman aşurenin içerisinde sıcaklığıyla eriyecek ve kötü bir tat halini alacaktır” diye konuştu.

“AŞURE; ‘BİRLİK VE BERABERLİK’ DEMEKTİR”
Son olarak aşurenin ‘birlik ve beraberlik’ anlamına geldiğinin vurgusunu yapan Aşçı Nihat, “Aşure; birlik, ‘beraberlik ve bereket’ demektir. Denizlimiz’i de hayır ve hasenat konusunda  önde görüyorum. İnsanlarımız, paylaşarak mutluluğa ve berekete ortak oluyor. Halkımızın mübarek Muharrem Ayı’nı tebrik ediyor, herkese sağlık, mutluluk ve huzur içinde günlerini geçirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

SERDAR KİRİŞ – İBRAHİM ALAYONT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205