Bahar yorgunluğunu doğru beslenmeyle önleyebilirsiniz!

Bahar yorgunluğuna karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Özel Denizli Tekden Hastanesi Diyetisyeni Meryem Güç, “Bağışıklık sisteminizi güçlendiren, vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayan düzenli ve dengeli beslenme, hastalıklardan korunma ve bahar yorgunluğunu hafifletmede büyük önem taşır” dedi.

Havaların ısınmasıyla birlikte birçok insanda halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, sindirim problemi ve uyku isteği gibi sorunların arttığı gözleniyor.

Sıkça karşılaşılan bu şikâyetlerin temelinde ise hava değişimi yatıyor. Bahar yorgunluğunu atlatabilmek için yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte beslenme alışkanlıklarının da düzenlenmesi gerekiyor.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Diyetisyeni Meryem Güç, bahar yorgunluğuna karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Bahar aylarında güne daha zinde başlayabilmek için kesinlikle kahvaltı yapılması gerektiğini belirten Güç “Kahvaltıda, besleyici ancak hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Günün diğer öğünlerde ise yağlı yiyeceklerin yerine daha hafif ve besleyici özelliği olan sebze ağırlıklı yemekler yenilmelidir. Baharla birlikte vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Sebze ve meyveler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan, artan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir besin grubudur” dedi.

“GÜNDE EN AZ 2,5 LİTRE SU TÜKETİLMELİ”

Günlük tüketilen su miktarını arttırmanın vücut direncinin sağlanması ve toksinlerin atılması için faydalı olacağını da söyleyen Güç, günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini de vurguladı.

Güç, bahar yorgunluğunu önleyecek diğer önerileri şöyle sıraladı:

“Kahve, çay, kola, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Kafeinli içecekler yerine, metabolizmayı rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çayları tercih edilebilir. Aşırı tuz, vücutta su birikimi arttırarak yorgunluk hissini artırabileceğinden tüketilmemelidir. Düzenli olarak haftada 3 gün ve yaklaşık 45 dakika süren tempolu yürüyüşler yapmak, bu dönemdeki yorgunluk şikâyetlerinin azalmasında faydalı olacaktır. Uyku düzenine dikkat edilmeli, gece geç saatlerde yatılmamalıdır. Yeterli fiziksel aktivitede bulunmak çok önemlidir. Her gün açık havada yürüyüş yapılabilir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211