BALIK EN İYİ ŞEKİLDE NASIL PİŞİRİLİR?

Denizlerdeki av yasağının kalkmasıyla açılan balık sezonu tezgahları hareketlendirirken; Denizli Balık Hali esnaflarından Yasin Öztan, balığın pişirilmesiyle ilgili tüyolar verdi.

BALIK EN İYİ ŞEKİLDE NASIL PİŞİRİLİR?

1 Eylül İtibariyle denizlerdeki av yasağı kalktı. Denizli Balık Hali’nde bulunan tezgahlar hareketlendi. Denizli’nin balığa olan ilgisinin her gün arttığını belirten Denizli Balık Hali esnaflarından Yasin Öztan, “Bu sene fiyatlar inşallah iyi olacak. Fiyatlar, maliyetler artınca otomatikman 15 Lira’ya sattığımız balıklar 20 Lira’ya çıkabilir. O konuda herkes hazırlıklı olsun. Ama balıklar güzel. Denizli’de en çok sardalye, hamsi gibi küçük balıklar tercih ediliyor. Bu sene palamutun bol olduğu söyleniyor. 1 kilo gibi tanesini 20 Lira’dan satabiliriz. Hamsi, Sardalye gibi balıkları kızartma yapabiliriz. Mezgit balığının buğlaması güzel oluyor. Çupra ve levreğin ızgarası iyi olur” diye konuştu. 

“ARTIK SAĞLIK AÇISINDAN TAHTA KASALARI KULLANIYORLAR”
Deniz ve çiftlik balıkları arasındaki fark hakkında da konuşan Öztan, şunları söyledi: “Çupra balıkları çiftlik, yetiştirme olarak var. Bunlarda yediği bütün yemlerin hepsi belirli standartlardan geçen yemler. Normal deniz balıkları da onların etrafında avlanmaya devam ediyor. Bedava yemek yemeye gidiyor. Oralardan balık getiriyoruz. Açık denizlerde çok fazla balık yakalamak imkansız. Çünkü balıklar dağınık bir şekilde. Havalar soğuduğu zaman daha toplu halde yaşıyorlar. O zaman daha güzel olacak. Her gün saat 14:00’te balığımız geliyor. Her gün taze balıklarımız 14:00’te tezgahta olur. Köpük kaşarlar petrolden yapıldığı için artık sağlık açısından tahta kasaları kullanıyorlar.”


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER