Başkan Gülsever cami inşaatı çalışmalarına katıldı

Baklan Belediyesi’nce projelendirilen ve geçtiğimiz mayıs ayında temeli atılan Alperen Cami’nde inşaat çalışmaları, tüm hızıyla sürerken; Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, çalışmalara destek verdi.

Başkan Gülsever cami inşaatı çalışmalarına katıldı

Baklan Belediyesi’nce projelendirilen ve geçtiğimiz mayıs ayında temeli atılan Alperen Cami’nde inşaat çalışmaları, tüm hızıyla devam ediyor. Selçuklu mimari özelliklerini taşıyan caminin külliye kısmının duvarları tamamlandı ve namazgah kısmının hem giriş hem de kolonları çalışmaları sürüyor.

İnşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, taş duvar çalışmalarına destek verdi. DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Yerel Dünya’ programında Alperen Camisi hakkında konuşan Başkan Gülsever; “İbadethaneler, bizler için çok önemli. Çünkü onlar bizim nişanelerimiz. Ecdadımız gittiği yerlere önce camiler yapmış. Burada amaç, oranın İslam yurdu olduğunu da ilan edilmesidir. Baklan’daki bütün mahallelerimizde camilerimiz var tabi ki. Baklan, ecdadın ilk gelip yerleştiği yerlerdendir. Baklan, Selçuklu komutanlarının gelip yerleştiği ve karargah kurduğu yerdir. Bu bölgenin Türk yurdu haline gelmesini sağlayan komutanlar, bu bölgeye gelip yerleşmişler. Göreve geldiğimizde ilçemiz çok göç verdiği için insanların sosyal yaşam olarak ihtiyaçlarını rahat yaşayabilecekleri düzgün evimiz pek yoktu. Önceki evler, yıkıntı, habere ve enkaz durumundaydı. Çok az düzgün evimiz vardı. Burada konut sorununu çözmemiz gerekiyordu. TOKİ Başkanımıza bir şekilde ulaşmıştık. Bizi programa aldılar. 128 daire 1 yıl içerisinde bitirildi ve vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Bu sayede ilçemizin o bölgesinde konut yapımı hızlandı ve o bölgedeki nüfus attı. Vatandaşın da cami talebi oldu. ‘Buraya Allah’ın izniyle bir cami yapalım’ dedik. TOKİ konutlarımızın üzerinde Kaymakamlık ve jandarma binamız var. Oradaki planda bir değişiklik yaparaktan bir proje hazırladık. Güzel de bir çalışma oldu. Adına da dedik ki; ‘Buraya camile yapılmış ama bu mübareklerin isimleri verilmemiş. ‘Alperen’ ismi olsun.’ Camimizin ismi oradan geliyor. ‘Alperen’ ismini koyduk” dedi.

“Hedefimiz kısa zaman içerisinde bitirmek”

Cami yapımında yörenin kendi taşıyla yapılmasını istediklerini ifade eden Başkan Gülsever, şunları kaydetti: “Ecdat da öyle yapmış. Belediye olarak bir taş ocağımız vardı. Oradan çıkan taşları getirdik. Usta bulmakta da zorlanıyorsunuz. Birkaç yeri aradım, olmadı. Sonrasında ‘Hadi gelin beraber yapalım’ dedim. Birlikte her şeyin bir ilki vardır. Eli yatkın olan personelimizle ve Baklanlıların yardımıyla başladık. 10 gün içerisinde caminin külliye kısmının duvarlarını bitirmiş olduk. Şimdi namazgah kısmının hem girişini hem de kolonları çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz kısa zaman içerisinde bitirmek. Şu an baya mesafe aldık. Umarım birkaç ay içerisinde bitirir ve ibadete açmış oluruz. Mimarisi de Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet mimarisine uygun bir şekilde tasarımımız var. İnşallah yapıldığında çok güzel olacak. O güzelliği Müslümanlar dolduracak. O zaman daha bir güzel olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER