Bayramda tatil rezervasyonu yaptıracaklar dikkat!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde tatil rezervasyonunu internet üzerinden yapacaklara uyarılarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Pamukkale Bölge Başkanı Turan Köseoğlu, “Belgeli seyahat acentesi olup olmadığını kontrol edin. Belirlediğiniz oteli arayarak rezervasyonunuzun yapıldığından emin olun” dedi.

Bayramda tatil rezervasyonu yaptıracaklar dikkat!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde tatil planları yapılmaya başlandı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Pamukkale Bölge Başkanı Turan Köseoğlu, otel ve tur rezervasyonlarını internet üzerinden yapacaklara uyarılarda bulundu. Turizm sektörünün dolandırıcılık olaylarına çok fazla rastlandığını iddia eden Köseoğlu; “Dolandırıcılar özellikle uçak bileti alacakları, tatil ve tur organizasyonu yapacakları gözüne kestiriyor. Bizim ‘çantacı’ diye tabir ettiğimiz belgeli seyahat acentesi olmayan, tur düzenleyen kişiler var. Tatili daha ucuz ya da kampanyalı fiyatlarla cazip gösteriyorlar. Vatandaşı özendirerek bu tip hilelerle dolandırıyorlar. Acentelerin yaptıkları anlaşmalarda standart; anlaşmalı bankalarına göre maksimum 9 ay taksitli tur ve otel alımları söz konusu. Taksiti uzun göstererek ya da elden taksit yaptıklarını belirterek vatandaşların aklını çelmeye çalışıyorlar. Belgeleri olmadığı için sigortasız araçlar da kiralıyorlar. Vatandaşlar tesislere gittiklerinde orada olumsuz bir sürprizle karşılaşabiliyor” dedi.

“BELGELİ SEYAHAT ACENTESİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN”

Tatilcilere mağduriyet yaşamamaları için önerilerde ve uyarılarda da bulunan Köseoğlu; “Vatandaşlarımızın tatile çıkarken belgeli seyahat acentelerinden otel ya da turları satın almalarını öneriyoruz. Kendilerine güvence olarak iletişime geçtikleri acentelerden tur alım bedelinin gösterildiği sözleşmenin yer aldığı belgeyi istemelerinde fayda var. Belirledikleri oteli arayarak da rezervasyonlarının yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirler. Markalı seyahat acenteleri dışında dolandırıcılık yoluyla kullanılan birçok internet sitesi var. Bununla ilgili TÜRSAB Genel Merkezimizin dijital doğrulama sisteminden isim girerek iletişime geçtikleri kuruluşun belgeli seyahat acentesi olup olmadığını öğrenebilirler. Bu şekilde hareket ederlerse mağduriyetlerinin önüne geçmiş olurlar. Mağdur olmamaları için biz her zaman vatandaşlarımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye hazırız” diye konuştu.

“YURTDIŞI TALEPLERİ BU YIL DAHA İYİ DURUMDA”

Bayram öncesinde otel ve tur rezervasyonlarındaki doluluk oranına da değinen Köseoğlu, şunları söyledi: “Yaz sezonunun getirdiği bir hareketlilik söz konusu. Bu hareketliliğe bayram tatili de eklenince talepler daha da artıyor. Yurtdışı talepleri geçtiğimiz yıla oranla bu yıl daha iyi. Özellikle Antalya’daki tesislerimizde doluluklar oldukça iyi. Pamukkale’deki otellerimiz de şimdiden neredeyse doldu. Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Didim gibi bölgelerde iç turizme uygun tesisler var. Fiyatlarda geçen seneye göre artış var. Bu durum da tüketiciyi olumsuz etkiliyor. Biz alternatiflerle vatandaşımızın en uygun tatili yaşayabilmeleri için kaliteli tesislerimize yönlendirmeye çalışıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER