'BEŞTEPE'NİN MERMERİ, FABER MERMER'DEN'

 'BEŞTEPE'NİN MERMERİ, FABER MERMER'DEN'

Cinkaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cinkaya ve Cinkaya Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Cinkaya, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel değerlendirmelerde bulundu.

Denizli'de 1993 yılında temelleri atılan Faber Mermer'in beş kıtaya ihracat yaptığını söyleyen İbrahim Cinkaya,  “Biz her yıl İzmir’de, Çin’de, İtalya’da, Amerika’da yapılan mermer fuarlarına katılıyoruz. Fuarımız İzmir’de her sene Mart ayında oluyor. Stantlarda mermerlerimizi tanıtma fırsatımız oluyor. İnşallah bu yıl İzmir Fuarı’nın daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Orada yeni yeni arkadaşlarla tanışıyoruz. Çin, Amerika olsun dünyanın her yerinden buraya ziyaretçiler geliyor. İnşallah Türkiyemize, mermercilerimize, hepimize hayırlı uğurlu olur. Allah herkese hayırlı pazarlar versin.” dedi.

“ÜRÜNLERİMİZİ 5 KITADA TANITIYORUZ”
Cinkaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cinkaya, “Ürünlerimizi 5 kıtada tanıtıyoruz. Ne kadar pazar fazlaysa o kadar güçlüsün anlamına geliyor. Müşteri portföyü ne kadar fazlaysa o kadar şanslısın anlamına gelir. Yabancılar her türlü mermeri alır. Önemli olan bu mermeri tanıtmak. Açık renk olanlar daha önde gelen mermerlerdir. Satılmayacak mermer yok. En kötü taşı da tanıttıktan sonra en iyi taş oluyor.Bu yıl yeni bir ocağımız açıldı. Greendiamond dediğimiz; yeşil ile siyahla karışık bir ürün.  En son Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne Beştepe’ye gitti. Beştepe’nin mermerleri Faber Mermer’den gitti. Tamamı değil ama belli bir bölümü Faber Mermer’den tedarik edildi” diye konuştu.

“BU SENE GEÇMİŞ SENELERE NAZARAN DAHA İYİ BİR FUAR OLUR”
Cinkaya Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Cinkaya, İzmir Uluslararası Marble Fuarı’ndan ümitli olduğunu belirtti. Genç işadamı Cinkaya, “Bu sene 24’üncü kez fuara katılıyoruz. İlk fuar gününden bugüne kadar her yıl düzenli olarak katıldık. Bu yüzden Denizli, Türkiye adına mutluyuz. Bize katkısı dünya pazarında ciddi anlamda katılımcı, bütün ülkelerden Türkiye’ye gelip Türkiye’deki rezervlerin, taşların çeşitliliğin sergilenmesinin çok büyük faydaları oluyor. Umut ediyorum ki; bu sene geçmiş senelere nazaran daha iyi bir fuar olur” dedi.

“DENİZLİ’NİN MERMERİ, CUMHURBAŞKANLIĞI KONUTU’NDA KULLANILDI”
İbrahim Cinkaya, verdiği özel röportajda, “Amerika başta olmak üzere bütün dünyada ünlü ses, sinema sanatçılarının, spor camiasından birçok kişinin evlerinde ürünlerimiz kullanıldı. Jennifer Lopez, David Beckham gibi. Birçok uluslararası havaalanları gibi ünlü yerlere taşımız girdi. En son olarak Beşiktaş Stadyumu’na biz malzeme verdik. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın konutuna Denizlimizin taşları gitti. Orayı bir firma olarak biz yapmadık. Taş deyiminde Faber’in ürünleri; traverten, yeşil mermer gibi çeşitli mermerlerden taşımız girdi. Bu taşların Denizli’den gitmiş olması önemlidir” şeklinde konuştu.

“DÜNYA MERMER REZERVİNİN YÜZDE 33 ÜLKEMİZDE BULUNUYOR”
Dünya Mermer rezervinin yüzde 33’ünün ülkemizde üretildiğini anlatan işadamı Yasin Cinkaya, “Denizli ve Türkiye olarak yeraltı kaynakları, doğal taşta dünya rezervinin yüzde 33’üne sahibiz. Yüzde 33’lük taş çok ciddi bir rakam. 80’in üzerinde yapı desen farkı ve 120’nin üzerinde renk demektir. 120 çeşit rengi bünyemizde bulundurduğumuz bir ülkede ciddi bir rezervimiz söz konusudur. Bunu fuarda rakamlarla besleyecek olduğumuzda İzmir Fuarı’ndayaklaşık 1.100 stant açılıyor. 50 bin katılımcı var. Bunun 40 bini Türk, yaklaşık 10 bin tane de yabancı katılımcı var. Yüzde 33’lük bir rakama baktığımızda Türkiye ciddi anlamda dünya piyasasında çok önemli bir konumdur. Bunun desteklenmesi lazım. Her kesimden, her yönden desteklendiğinde daha da ilerleyebileceğini düşünüyorum. Senelerce fuarlardan tecrübe edindik. Çok fazla fuarlara gittiğimizden; fuarlarda milyon dolarlık ihracatlar, milyon metre ihracatlar beklemiyoruz. Bir ocağın, bir hammaddenin, bir taşın tanıtılması bir süreç isteyen zaman isteyen bir süreçte gerçekleştiriliyor. Devletten ruhsat almadan, bu ocağın açılmasından ve ocaktan çıkan malzemenin bloğun fabrikaya gelmesi, fabrikada işlenmesi, bu taşın seleksiyonlarının yapılması, fuarlarda tanıtımı ve bütün dünya pazarında yer edinebilmesi için minimum 3 ve maksimum 5 senelik bir süreç gerekiyor. Ciddi bir yatırım gerektiren bir iş ama fuarlar bizim yüzümüz. Tanıtım, reklam kısmına baktığımızda evet çok önemli belki 15 senede yapacağımız tanıtımı maksimum 2 veya 3 fuarda gerçekleştirebiliyoruz. Bu da firma olarak çok büyük avantajdır.” Dedi.

“ÇİN PAZARI BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR”
Denizli’den beş kıtaya yaptıkları ihracatla, ülkemize döviz kazandırdıklarını, Çin pazarınında önemli olduğunu anlatan Yasin Cinkaya, “Çin dünya üzerinde büyük bir güç ama yeraltı kaynaklarımızı doğal rezervlerini çok iyi kullandığımız sürece bizim Çin’den daha üstün güçlerimiz var. Rezerv, hammadde bizde; biz ülke olarak iyi kullanabilirsek, gücümüzün farkında varabilirsek bu Çin furyasından çok fazla etkilenebileceğimizi düşünmüyorum. Ancak Çin güçlü bir ekonomiye ve güçlü bir üretim gücüne sahip. Piyasayı yönlendirebilme gücü var. Şuandaki sürece baktığımızda sektöre yüzde 20’lik bir etkisi oluyor. Gerekli önlemler alındığı sürece yüzde 50’lik payın, yüzde 30’unu Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda dönüştürebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY- YASİN GÜLTEKİN  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER