“Bozkurt Belediyesi’ni üreten bir belediye haline getirdik”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, 2014 yılından bu yana ilçede gerçekleştirdiği projeleri değerlendirdi. 5 yıllık süreçte çok çalıştığını belirten Başkan Çelik; “Bozkurt Belediyesi’ni, tüketen değil, üreten bir belediye haline getirdik. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da Bozkurt Belediyesi’nin adını duyuracak birçok projeye imza attık” dedi.

“Bozkurt Belediyesi’ni üreten bir belediye haline getirdik”

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. 31 Mart 2014 yerel seçimleri ile başkanlık bayrağını devralan Başkan Çelik, geride kalan 5 yıllık süreci değerlendirdi. Başkan Çelik; “Bu 5 sene içerisinde gerçekten çok çalıştık. Bozkurt Belediyesi’ni, tüketen değil üreten bir belediye haline getirdik. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da Bozkurt Belediyesi’nin adını duyuracak birçok projeye imza attık. Borçsuz bir belediye yarattık. Ekibiyle, çalışanıyla ve mutlu insanların olduğu Bozkurt u yaratma hayalimiz vardı. Bunu gerçekleştirmek için çok çalıştık. Şimdi artık ‘5 senede yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’ diyerek; yolumuza devam edeceğiz. Çıraklık dönemimiz bitti. Artık ustalık dönemimize geldik. Aldığımız, yapısını bilmediğimiz ve yapısını itibarlı hale getirdiğimiz belediyemizde öyle büyük projeleri uygulayacak hale geldik. Bundan sonra inanıyorum ki Bozkurt bu teveccühünü artırarak, zorlanmadan bizi belediye başkanı yapacak. Bozkurt, gerçekten büyük bir aşama kaydetti. En azından katma değerimiz arttı, üretimimiz arttı. Bu nedenle gerçekten ümitliyiz, övünçlüyüz, güveniyoruz” dedi.

“KAPALI PAZARYERİ YAPAMAMAMIN EZİKLİĞİNİ HALA YAŞIYORUM”

5 yıllık sürede vatandaşlardan kapalı pazar yeri talebi geldiğini  fakat yapamadığını belirten Başkan Çelik; “Özellikle ilçe merkezimizde kapalı pazaryeri ile ilgili bize talepler çok fazla geldi. Bunu yapamamamın ezikliğini hala yaşıyorum. Ama bu da benden kaynaklan bir problem söz konusu değil. Çünkü bizim cumaları kurduğumuz pazar bölgenin en güzel ve en kalabalık pazarlarından biridir. Eğer kapalı Pazar yeri için bir yerimiz olsaydı hemen yapacaktık ama Bozkurt Belediyesi’nin merkezde bunu uygulayabileceği herhangi bir yer söz konusu değil. Bu alan sıkıntısını çözemediğimiz için olmadı. Türkiye de gerçekten ekonomik bir kriz var. Ekonomik bir dar boğazın içinden geçiyoruz. O nedenle insanın boğazına giren lokmayı büyütmek bizim amacımız. Ne zaman ki o lokmalar büyüyor, o zaman mutlu bir kesim oluyor. O mutlu kesimi yaratmamız lazım. Aslında Bu şekilde alışveriş etmek ilçeye çok büyük canlılık da getiriyor. Ama dışarıdan gelen esnafta yağmurda, karda, sıcakta üstü kapalı bir yer ister. İnsanlarımız en iyisine layıktır. En iyisini sunmak gibi bir amacımız da var” diye konuştu.

“ENERJİ ALANIMIZDAKİ YATIRIMLARIMIZI DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”

“Enerji bizim işimiz” diyen Başkan Çelik; “1 megawattlık yani bin kilowattlık güneş enerjisi paneli yaparak karbondioksit emiliminde belli bir aşamaya geldik. Yenilenebilir enerjide de belirli aşamaya geldik. Yaklaşık Bozkurt’taki konutların yüzde 50 sinin enerjisinin kurduğumuz enerji kaynağından elde edildiğini söylemek bizim için övünçtür. Ama bununla da yetinmedik. Bizde çok fazla hayvancılık var ve çok fazla tarımsal atık var. Bunlarla da ilgili biokütle enerjisi ve biogaz enerjisi ile ilgili çalışmaları bitirdik. Yaklaşık 2,5 megawattlık biokütle ve biogazla ilgili projemizi sonlandırdığımızda sadece Bozkurt’un değil neredeyse Hambat’ın tamamının hem elektrik giderini karşılayacağız. Vatandaşımızın besihanesine gidip oradaki gübresini alıp, işleyip, enerjisini elde edip, ona zenginleştirilmiş gübreyi tekrar sunarak… Bu şekilde hem tarıma destek olacağız hem de enerji alanımızdaki yatırımlarımızı daha da büyüteceğiz. Bu yatırım; 4,5 milyon Euro değerinde. Her türlü imzası atıldı Avrupa’dan bir fon kanalıyla. Dilerim ki bahar aylarında hemen başlanacak. Bir de bu biogaz enerjisinden elde edeceğimiz ürünün yan ürünü de su buharı. O su buharını da değerlendirdiğimiz takdirde bir örtü altı tarımını da Bozkurt’ta yaygınlaştıracağız” şeklinde ifade etti.

“PARA ÇOĞALDIĞI ZAMAN İNSANLAR MUTLU OLUYOR”

projeleri vatandaşların belirlemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Çelik; şunları söyledi: “Bizim tek amacımız, vatandaşın katma değerini artırmak. Mutlu vatandaş elde etmenin tek bir yolu var; cebine giren parayı çoğaltmak. Para çoğaldığı zaman insanlar mutlu oluyor. Bu nedenle bizim oradaki büyük bir devlet arazisini yaklaşık 500 bin metre karelik bir araziyi 49 seneliğine belediyemize tahsis ettirdik. Planını, projesini onaylattık. Büyük bir organize hayvancılık, et ve süt entegre tesisleriyle ilgili bir projeyi bitirdik. Bunun Ekonomi Bakanlığı’ndan Hazine Teşvik Belgesi’ni aldık. Her şey bitti, sadece kazma vurulacak. Çok büyük bir proje, ilk aşaması 22 milyon Lira. Bu proje tamamen bittiğinde 200 milyon Lira’ya yakın bir proje olacak. Hem ilçe merkezinde ki hayvanların çoğunu buraya çıkaracağız. Bu sayede hayvan varlığımızı belirli bir yere toplayıp kümelenme oluşturacağız. Hem hijyenimizi de sağlayacağız artı değer olarak. Hem insanlarımızın katma değerini artıracağız. Çünkü bizim 12 bin 700 insan nüfusumuz var ama hayvan nüfusumuz 17-18 bin”

ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER