BULDAN’DA DOKUMACILIĞIN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI KONUŞULDU

Buldan’da Hoşgör’ü Dokuma Şenliği kapsamında düzenlenen ‘Geçmişe Dokunmak, Geleceğe Dokumak’ başlıklı panelde konuşan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Buldan, dokumacılık kültürü ve geleneklerini halen en zengin şekilde yaşayan ve yaşatan bir yer” dedi.

Buldan Belediyesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Pamukkale Üniversite’nin işbirliğinde düzenlenen Hoşgör’ü Dokuma Şenliği kapsamında  ‘Geçmişe Dokunmak, Geleceğe Dokumak’ başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelde birbirinden değerli birçok isim katkı ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele; Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, Marmara Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Meral Özomay ile Buldanlı tekstilciler İsmet Efeoğlu ve Bekir Sert katıldı. Buldan’da sürdürülen geleneksel dokumacılık kültürünün işlendiği konuşmalara, vatandaşların da ilgisi yoğundu.

“AMACIMIZ; DEĞERLERİMİZİ UNUTMAMAK VE SÜRDÜRMEK”
Buldan’ın uzun bir süreden beri dokuma kültürünün yaşandığı ve yaşatıldığı bir şehir olduğunu vurgulayan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Biz dün ‘Hoşgör Dokuma Şenliği’ adı altında bir etkinlikler dizisine başladık. Bunun içinde Kuşların Hoşgör İle Dansı vardı. Değerlerimizi unutmamak ve sürdürmek adına etkinlikler gerçekleştirdik ve bunlara devam edeceğiz. Kurumsal ve geleneksel hale getireceğiz. Bizim Dokuma, El Sanatları ve Kültür Festivalimiz giderek popüler olmaya başladı ama işe vizyon kazandırma gibi noktalarda eksikliklerimiz vardı. Bu şenlikte buna yönelik çalıştık. Sanatı ve bilimi ön plana aldık” dedi.

“GELECEĞİ İLMEK İLMEK DOKUMAK GEREKİYOR”
Panele yönelik açıklamalar yapan Başkan Gülbay şunları aktardı: “Panelimizin adı; ‘Geçmişe Dokunmak, Geleceği Dokumak’tır. Geleceği, geçmişten aldığımız verilerle ve günümüzün tasarım bilgileriyle yeniden inşa etme hususuna değinmek istedik. Yani geleceği ilmek ilmek dokumak gerekiyor. Buldan, tarihin eski yıllarından beri dokumacılık yapıyor ve o günden bu yana burada çeşitli dokuma teknikleri geliştirilmiş. Bizim panel ve çalıştaylar düzenlemekteki amacımız bu ve benzeri çalışmalarla buradaki dokumacılara yeni ufuklar kazandırmak. Ustaların bilgilerini bir yerde harmanlayıp o havuzdan başka tasarımlar, başka güzellikler çıkmasını istiyoruz. Bu işlerin Buldan’ın tanıtımını da katkıları oluyor. Belediye olarak taşın altına elimizi koyduk ve çalışmalarımızı yaptık. Vatandaşlardan da bu noktada önemli ve olumlu geri dönüşler alıyoruz.” ‘Geçmişe Dokunmak, Geleceği Dokumak Paneli’, birbirinden değerli ve konusunda uzman konuşmacıların sunumlarının ardından sona erdi.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK  

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER