Burun estetik ameliyatları riskli mi?

Son günlerde en çok merak edilen konulardan biri olan burun estetiği ameliyatları ile ilgili bilgiler veren Özel Ege Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Çelebi, “Burun ameliyatları, riskli ameliyatlar grubunda değil. Daha basit bir organla uğraşıyoruz. Burun ameliyatları, yeterli tetkikler yapılırsa ve araştırılırsa riski az bir ameliyattır” dedi.

Burun estetik ameliyatları riskli mi?

Son zamanlarda en çok yapılan estetik operasyonların başında burun estetiği geliyor.

Genellikle daha düzgün ve küçük buruna sahip olmak isteyenlerin tercih ettikleri burun ameliyatı hakkında açıklama yapan Özel Ege Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Çelebi, Denizli’de hastaların daha çok estetik amaçlı ameliyatlar olduğunu belirterek; “Denizli’de hastalar bize daha çok estetik amaçlı geliyor. Burunun içini ve dışını ayrı düşünmemek gerekir.

Burun içi ve dışındaki düzeltmeleri birlikte yapıyoruz. Burun içindeki eğrilik ya da tıkanıklık, sonradan bir travma sebebiyle oluşmadıysa, hasta da bu durumdaki nefes alıp vermeye alıştıysa, hasta için normal gibi algılanır. Hasta nefes problemini ameliyattan sonra anlayabilir. Özellikle kadınlar daha çok estetik amaçlı başvuruyor” dedi.

“REVİZYON AMELİYATLARI, SONUCUNU DAHA AZ KESTİRDİĞİMİZ AMELİYATLARDIR”

Ameliyat öncesinde hastanın daha önce ameliyat olup olmadığını değerlendirdiklerini söyleyen Dr. Çelebi, revizyon ameliyatlarının daha riskli olduğunu dile getirdi. Dr. Çelebi; “Revizyon ameliyatları, sonucunu daha az kestirdiğimiz ameliyatlardır. Bu durumu hastaya muhakkak belirtiyoruz. Hastanın beklentisi de çok önemli. Hafif kemerli düzgün bir burun sonucuna ulaşmış hasta, 2-3 defa ameliyat olmuş, kırılmış, yamuk ve burun ucu düşmüş bir hastanın ameliyat sonrası aynı olamaz.

Çünkü biz burnu 1 aylık değil, ömürlük yapıyoruz. Bu yüzden de desteklerini iyi kurmamız lazım. Bu destekler bazen buruna; fındık gibi bir burun değil de biraz kabalık verebilir. O yüzden beklentileri hastanın beklentilerini iyi belirlemek gerekir. Hastanın burnu çok güzel fakat çok ufak bir sorunu varsa ‘estetik ameliyatları yapmaya değer mi?’ diye planlama yapıyoruz. Ameliyat kararını hastayla diyaloğumuzdan sonra veriyoruz” diye konuştu.

“BURUN AMELİYATLARI, RİSKLİ AMELİYATLAR GRUBUNDA DEĞİL”

Ameliyat öncesi hastaların iyi araştırma yapması gerektiğini belirten Dr. Çelebi “Burun ameliyatları, riskli ameliyatlar grubunda değil. Daha basit bir organla uğraşıyoruz. Burun ameliyatları, yeterli tetkikler yapılırsa ve araştırılırsa riski az bir ameliyattır. Hasta kalp krizi geçiriyordur ve kriz burun ameliyatı esnasına denk gelmiştir. Hasta burun ameliyatı olmasa da o saatte kalp krizi geçirecekti.

Hastanın sistematik tüm incelemeleri yapılırsa burun estetiği ameliyatı riskli ameliyat değil. Sadece burun ameliyatları değil tüm estetik operasyonlarda hastaların iyi bir araştırma yapması gerekiyor. Burun ameliyatları bir defa olunup ömür boyu sizinle kalacak operasyonlardır” dedi.

MELTEM BADAM – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221