Cam Bienali eserleri 25 Mayıs’a kadar sergilenecek

Türkiye’nin ilk cam festivali olma özelliği taşıyan Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Denizli Cam Bienali, 2-5 Mayıs tarihleri arasında yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Bu yıl ve önceki yıllarda bienalde yapılan eserler, 25 Mayıs’a kadar ve 9:30-18:00 saatleri arasında Nihat Zeybekci Kültür ve Kongre Merkezi’nde sergilenecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi organizasyonuyla düzenlenen Denizli Büyükşehir Belediyesi 5. Uluslararası Denizli Cam Bienali, 2 Mayıs Perşembe günü kapılarını açmış, 5 Mayıs’ta sone ermişti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen cam bienali, ilk günden itibaren yoğun bir katılım aldı.

Bu yıl teması ‘Yansıma’ olarak belirlenen festivale katılan 7’den 70’e tüm vatandaşlar, hem sergilenen eserleri inceledi, hem de interaktif olarak etkinliklere katıldı.

Festivalin değerlendirmesini yapan Cam Bienali Küratörü Ömür Duruerk; “Biz 2011 yılından beri Denizli Cam Bienalini gerçekleştiriyoruz. Birinci ve ikinci bienalimizi Çatal Çeşme Parkı’nda gerçekleştirdik. Üçüncü ve dördüncüsünü eski Sümer Park binasında yaptık. Beşincisini de Nihat Zeybekci Kültür ve Kongre Merkezi’nde yaptık. Eksi birinci kattaki 9 seminer salonuna yerleştik. Bu salonların üç tanesinde canlı cam gösterileri, orta boş alanda vatandaşlar için deneme stantları, geri kalan 6 salonumuzda da karma cam sergileri vardı. Bu sergiler 25 Mayıs’a sabah saat 9:30 ila akşam 18:00’a kadar vatandaşları bekliyor olacak” diye konuştu.

“SEVGİYİ, KARDEŞLİĞİ YANSITMAK İSTEDİK”

Bu yıl ‘Yansıma’ olarak belirlenen tema hakkında Duruerk; “Bu bienali yaparken aslında insanın içindekileri dışarıya yansıması yani, ne yaparsan senin karşı tarafa yansıttığını karşı taraf anlar. Ve bu bir etkileşim yaratır diye düşündük. O yüzden biz de içimizdeki sevgiyi, kardeşliği, cam sevgisini çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde dışarıya yansıtıp ondan bir geri dönüş almak istedik. Sergilerde de bunu göstermeye çalıştık. Gezerken sizi izleyen gözler, yanan polis sirenleri ya da orta da dev aynaları, ışığın ve sesin yansımasını, suyun yansımasını görebilirsiniz. 6 yabancı sanatçı, 6 Türk gösteri yapan sanatçımız katıldı. Bunların yanında konferans ve paneller ve serleri ile destek veren 56 sanatçımız bu bienale destek verdi. Vatandaş katılımı ise gerçekten çok yoğundu. Özellikle canlı cam gösterileri için yabancı konuklar yoğunluktan çok memnun kaldılar. Çeşitli sanatçılar, konuklar ve bizim de davet ettiğimiz isimler, bu yabancı sanatçıları izlemek için buraya geldiler. Hafta sonunda daha çok Denizlililer bienalimize katıldı. Alan çok büyük dolayısıyla hep bir hareket hali vardı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER