Canınızın çok çektiği besinler hastalık habercisi olabilir!

Gece gelen yemek yeme isteği, aniden tutan çikolata krizleri ve yemekten sonra tatlı; tatlıdan sonra tuzlu yeme isteği… Beklemediğiniz zamanlarda gelen bütün bu ani isteklerin neden kaynakladığını Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Meryem Güç, anlattı. Diyetisyen Güç, çok fazla istenen gıdaların mineral eksikliğine işaret ettiğini söyleyerek “Düzenli ve dengeli beslenildiği takdirde bu tarz sıkıntılar ortaya çıkmayacaktır. En doğru yapmamız gereken beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemek” dedi.

Canınızın çok çektiği besinler hastalık habercisi olabilir!

“CANI TATLI ÇEKENLERDE MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ GÖRÜLEBİLİR”

Araştırmalar, vücudun fazla tüketmek istediği gıdaların, bazı vitaminlerin eksikliğini gösterdiğini söylüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Meryem Güç, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Sağlıklı beslenen ve sağlıklı insanlarda böyle bir durumun söz konusu olmayacağını belirten Diyetisyen Meryem Güç “Bazı insanların canı çikolata ve tatlı çekebiliyor. Bir süre sonra bu durum alışkanlık olduğu için bağımlılık yapabiliyor. Yüzde yüz geçerli olmamakla beraber canı çikolata ve tatlı isteyenlerde magnezyum eksikliği görülebilir.

Ceviz, fındık, kaju, badem, koyu yeşil yapraklı sebzelerde magnezyum bol miktarda bulunmaktadır. Canımız çok tatlı çektiğinde bu besinleri tercih ederek tatlı isteğimizi azaltmış oluruz. Kan şekerimiz düştüğü zaman da canımız tatlı çekebilir. Bu süreçte bir endokrin ya da dahiliye hekimine başvurarak kan şekerimizin ölçülmesini tavsiye edebiliriz. Bir hastalık söz konusu ise beslenmemizi düzenlememiz gerekecek. Böyle durumda sadece küp şeker yutmak yerine meyve şekeri ile yükseltmek önemli. Özellikle de kuru meyveler ve süt, yoğurt, peynir çok fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

CİPS, KOLA TUTKUNLARI…

Diyetisyen Güç, patlamış mısır, cips, kola tutkunlarının da sodyum eksikliği yaşayabileceğini belirterek “Canınız bunları fazla çekiyorsa sodyum eksikliğiniz olduğundan şüphelenilebilir. Sodyum tuzun bileşeninde olan bir mineral. Balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sodyum eksikliğini gidermede kullanabilir” diye ekledi.

TOPRAK YİYENLER BİLE VAR!

“Toprak yeme isteği olan insanlarda demir eksikliği görülür” diyen diyetisyen Meryem Güç “Bazı insanlarda da toprak yeme alışkanlığı var. Bu psikolojik bir sorun da olabilir. Ama daha çok demir eksiliği ve anemisi olan insanlarda görülüyor. Bununla başa çıkmak için demir vitamini almamız lazım. Kırmızı et, sakatat, ciğer, kuru baklagillerden özellikle mercimekte demir vitamini fazlasıyla bulunuyor.

Toparlamak gerekirse; biz düzenli ve dengeli beslendiğimiz zaman saydığımız bu sıkıntılar ortaya çıkmayacaktır. En doğru yapmamız gereken beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemek.

Bunun başında yapmamız gereken ilk şey ; 2,5 litre su içmek ve güne kahvaltı ile başlamak. 3 ana öğün şeklinde beslenmemiz gerekiyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği şeklinde. Bu öğünler tek başına yeterli değil. Ara öğünleri de ihmal etmemek gerekiyor. Günde en az 1 saat fiziksel aktivite de yapmalıyız.

MELTEM BADAM-İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211