ÇARDAK HAVALİMANI’NDA ‘TAKSİCİ’ KRİZİ…

Çardak Havalimanı’na çalışan Pamukkale Taksi Durağı’na bağlı taksicilerin ‘dolmuş taksi’ hizmeti verdikleri iddiası ortalığı karıştırdı. Pamukkale Taksi’ye bağlı ticari araçların Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından havalimanından yolcu alımı yasaklandı. Olayla ilgili Pamukkale Taksi yetkilileri, Pamukkale Taksi’nin Avukatı Niyazi Berkay Güçlü, Baytur yetkilileri, DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, Çardak Taksi ve Çınar Taksi yetkilileri DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

ÇARDAK HAVALİMANI’NDA ‘TAKSİCİ’ KRİZİ…

Çardak Havalimanı’ndaki yolcu taşımacılığı ve servis hizmetleri tartışması yıllardır durulmak bilmiyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) geçtiğimiz hafta itibariyle, Pamukkale Taksi’nin ‘dolmuş taksi’ hizmetinde bulunduğu iddiasıyla bu durağa bağlı taksicilerin hava limanından yolcu alımını yasakladı. Kararın ardından Denizli’ye ulaşım için taksiyi tercih eden yolcular; havaalanından çıkış kapısına kadar yaklaşık 500 metrelik mesafeyi yürümek zorunda kaldı. Pamukkale Taksi’ye bağlı şoförlerin kaydettiği ve vatandaşların mağduriyetlerini dile getirdiği videolar ise basına yansıdı. Olayla ilgili Pamukkale Taksi yetkilileri, Pamukkale Taksi’ninAvukatı Niyazi Berkay Güçlü, Baytur yetkilileri, DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, Çardak Taksi ve Çınar Taksi yetkilileri DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

“DOLMUŞ TAKSİ DEĞİL PAYLAŞIMLI TAKSİ YAPIYORUZ”

Sözleşmelerinin Ağustos Ayı’nda fesih olduğunu söyleyen Pamukkale Taksi Kooperatif Başkanı Yaşar Kocabıyık; “Fesih olana kadar ‘usulsüzlük’ yaptığımız iddiasıyla DHMİ tarafından bize tutanaklar gönderildi. Biz hepsine itiraz ettik. Hakkımız olan işi yaptığımızı söyledik. DHMİ, kamera kayıtlarına göre ‘dolmuş taksi’ yaptığımız suçlamasıyla 3’üncü ihtardan sonra tek taraflı sözleşmeyi feshetti. 27 Kasım’da boşaltma kararı çıktı. Burada insanlar taksi hizmeti almayacaklar mı? Bize bu hizmeti otobüslerin yapacağını söylediler. Burası uluslararası bir havalimanı. Biz yılda 70-80 bin insana hizmet veriyoruz. Denizli’den Çardak Havalimanı’na getiriyoruz ve havaalanından da Denizli’ye götürüyoruz. İstedikleri takdirde 3 yolcuya ücreti paylaştırıyoruz. Dolmuş taksi değil, paylaşımlı taksi yapıyoruz.  Bu hizmeti Denizli insanımız sevdi. Hukuki süreç devam ediyor. Denizli Valimize de durumu aktardık. Buradaki sorunun çözülmesi talebinde bulunduk. Şeriatın kestiği parmak acımaz. Mahkeme ne derse onu uygularız. Biz yetkili makamlardan bir an önce bu sorunu çözmelerini istiyoruz” dedi.

“DENİZLİ BELEDİYESİ MECLİS KARARI VAR”

Paylaşımlı taksi yapmanın yasak olmadığını ve bununla ilgili belgelerin olduğunu belirten Kooperatif Başkanı Kocabıyık; “2007 yılında Denizli Belediye Meclisi’nden çıkan karar; ‘belediye sınırları dışında taksi taşımacılığı ücreti, taksimetre ücreti üzerine aşmamak şartı ile pazarlığa tabidir. Ayrıca vatandaşların belediye sınırları dışında birkaç kişinin bir araya gelerek taksi ücretlerini paylaşmaları dolmuş taşımacılığı anlamına gelmez’ şeklindedir. Bu yazıya dair 2012 yılında Ankara’ya, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüze yazı yazdık. 2013 yılında da Denizli Çardak Havalimanı Müdürlüğümüzün bize gönderdiği yazı da mevcut. Bu belgelere dayalı olarak bizler taşıma yapıyorduk. 2018 yılında otobüs yüksek ihale aldığı için bu ücreti çıkaramayacağı düşüncesi olabileceğini düşünüyorum.  Paylaşımlı taksi yapmayacağımızı söylediler. Dolmuş taksi yaptığımız yönündeki suçlamalar süreci buraya getirdi. Umarız bu mağduriyet en kısa zamanda giderilir. Yetkili büyüklerimiz en kısa zamanda bu işe el atar. Denizli Çardak Havalimanı dünyaya açılan bir kapı. Biz buraya 26 yıldır hizmet veriyoruz. Yolcularımız 500 metre yürüyerek taksiye binebiliyor. Bu süreç bir an önce çözüme kavuşsun ki; çıkışa kadar yürüyerek bizleri tercih eden insanlar mağdur olmasın. Biz de rahat edelim, yolcularımız da rahat etsin” diye konuştu.

“YOLCULARA DURUMU ANLATIRKEN UTANIYORUZ”

Ellerine ulaşan bir tahliye kararı olmadığı halde, girişteki bariyerlerin kapatıldığını söyleyen Pamukkale Taksi Personel Müdürü Arif Mergen; “Yolcu almamıza izin verilmiyor. Tahliye kararı gelmediği için diğer bütün alanlarımızı kullanabiliyoruz. Ofisimizde elektriğimizi, suyumuzu ödüyoruz. Mağduriyet burada sadece bizimle alakalı değil, burada vatandaşlar mağdur oluyor. Yabancı turistlerimize bu durumu anlatamıyoruz. Açıklarken utanıyoruz. İnsanlar anlam veremiyorlar. Bu insanlar dünyanın her yerine gidiyor. Havaalanında taksi olmaması, bulunan taksiye de 500-600 metre dışarıya yürüyerek ulaşılması insanların garibine gidiyor. Denizli halkı hizmetimizden memnun. Bu zamana kadar yasal olmayan hiçbir şey yapılmadı. DHMİ’nin vermiş olduğu izinler var. Belediye Meclis kararı var. Burada en büyük sorunu yolcular yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“MAHKEME SÜRECİ TAMAMLANANA KADAR YOLCULAR TAKSİ HİZMETİ ALSIN”

Olay sebebiyle şoförlerinde mağduriyet yaşadığını vurgulayan Mergen şunları aktardı: “Taksi durağı olarak görüyoruz ama 32 şoförümüz var. Ofisimizde çalışanlar var. Bir ailede ortalama 3 kişinin olduğunu düşünürsek; 300’e yakın insan yapıyor. Bu kadar insan ekmek yiyor. Tutulan tutanaklar kesinlikle usulsüz. Kamera kayıtlarına bakılarak, taksiye 3 kişinin bindiğini görerek ‘dolmuş taksi yapıyor’ iddiasında bulunamazsınız. Gelip insanların görüşlerini alsınlar. İnsanlar bu olaydan memnun mu, pişman mı onu sorsunlar. İnsanların yıllardır alışageldiği bir lüks var. Bu lüks insanların elinden alınamaz. Alınacaksa bile bir alternatif olması gerekiyor. Bu insanlar Delikliçınar’da indikten sonra ne ile ulaşımlarını sağlayacaklar? Bizim tek isteğimiz mahkeme süreci tamamlanana kadar yolcuların buradan taksi hizmetlerini alabilmeleri. Bunu yapacak olanlar mülki idari amirlerdir. Kötü hava koşullarında insanları mağdur etmesinler.”

RÖPORTAJDA ARAÇ GÖRÜNECEKTİ, 108 TL’LİK TRAFİK CEZASI GELDİ

Röportajda görünmesi adına Pamukkale Taksi’ye ait bir taksinin, taksilerin girişinin engellendiği kısma alınması sebebiyle 108 TL trafik cezası verildiğini belirten Mergen; “Burası normalde trafiğe açık bir yer değil. Bizim park yerimiz. Gelen cezaya da itiraz edeceğiz. Usulsüz kesilen bir trafik cezası. Burası kirası ödenen yolcu alım yeri. Taksilerden ve otobüslerden hariç bu noktaya hiç kimse giriş yapamaz. Sadece görevlilerin girebildiği bu noktada bize gelip ceza yazıyorlar. Üzerimizde çok fazla baskı var” dedi.

YOLCULARA TEŞEKKÜR İÇİN KARANFİL HEDİYE EDİLİYOR 

Taksi hizmetinden yararlanmak için havaalanı dışına kadar yürüyen vatandaşlara teşekkür etmek adına yeni bir uygulama başlattıklarını aktaran Pamukkale Taksi Şoförlerinden Hüseyin Ortapınar; “Yaşadıkları mağduriyetten dolayı bir nebze de olsa vatandaşlarımızı mutlu etmek ve bizleri her koşulda yalnız bırakmayarak havaalanı dışına kadar yürüyen vatandaşlarımıza teşekkür etmek için karanfil hediye ediyoruz. 500 metre değil 5 kilometre de olsa yürüyeceklerini söylüyorlar. 15 yıldır havaalanında taksicilik yapıyorum. Yolcularımız bize eşlerini, çocuklarını, eşyalarını emanet ederek güvenilir bir şekilde yolculuk yapıyorlar. Bizler de onların yanındayız. Şoför arkadaşlarımızla birlikte onları mağdur etmemek adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Biz onlar için buradayız” diye konuştu.

“DAVA İLE FİRMAMIZIN HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR”

Yaklaşık 20 yıldır havalimanından Denizli’ye yolcu taşıdıklarının altını çizen BAYTUR Şirket Müdürü Ahmet Sarılar, “Bu yılbaşı itibariyle ihale usulüne göre Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile çalışmaya başladık. Devlet Hava Meydanları İşletmesi tüm havalimanlarında aynı prensibi uygular. Uluslararası havalimanı kalitesini yakalamak için bütün müstecirlere prensipleri, usulleri anlatır. Usulsüzlüklere göz yummaz. Biz de usulleri uygulayarak devam ediyoruz. Söz konusu taksi taşımacılığı ile ilgili fikrimiz; taksi hizmetinde yolcu gelir, taksi hizmeti ister, taksimetre açılır ve yolcunun Denizli’ye ulaşımı sağlanır. Öğrendiğimiz kadarıyla epey zamandır usulün bu şekilde gitmediği, usulsüz davranıldığı gerekçesiyle DHMİ ve Pamukkale Taksi arasında dava süreci yaşandı. Bu dava ile firmamızın hiçbir ilgisi yoktur. Havalimanlarının içinde yönlendirme amaçlı tabelalar vardır. Yolcular da tercihleri doğrultusunda bu hizmetlerden yararlanırlar. DHMİ’nin tutanaklarına göre; söz konusu taksi durağı tarafından taksi hizmeti yapılmadığı, birbirini tanımayan 3 ayrı kişiyi bir araya getirerek toplu taşıma hizmeti yapıldığı belirtiliyor. Bu da usule aykırı olduğu için dava süreci başladı. Dava sürecinin sonuçlanması ile taksi durağının faaliyetlerine son verildiğini öğrendik. Söz konusu videolar için tahminim o an o kargaşada bilinçli olarak yapıldığı kanaatindeyim. Bir kurmaca olabileceğini düşünüyorum. Davanın bir an önce bitirilip, tekrar ihale açılıp hangi taksi firması ihaleyi alacaksa hizmete yeniden başlanmasını umuyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur edilmemesini talep ediyoruz. Ancak ‘taksi’ hizmetinin verilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİR KARGAŞA YAŞANABİLİR”

“Yolcuların havalimanı binasından dışarıya kadar yürütülmesi ve dışarıdan taksiye bindirilmesi noktasında da usulsüzlük olduğunu düşünüyorum” diyen Sarılar sözlerine şöyle devam etti: “Taksi duraklarının durak yerleri bellidir. Aynı zamanda başka taksilerin duraklarının da oraya gelip yolcu alma durumu söz konusu olabilir. Şu an için öyle bir şeyle karşılaşılmadı. Ancak böyle bir ortam oluştuğunda pek çok taksi durağı tarafından havalimanının dışından yolcu alma düşüncesi oluşursa bir kargaşa, kavga ortamı yaşanabilir. Bu da hiç hoş bir durum değil.”

“TAKSİCİLERİN YOLCULARI HAVALİMANINA FAHİŞ FİYATLARA GÖTÜRDÜĞÜ İDDİA EDİLİYOR”

Bir taksi durağı tarafından Denizli’de hizmet veren taksicilerin Denizli Merkez’den Çardak Havalimanı’na yolcuları fahiş fiyatla götürdükleri iddiasının ortaya atıldığını söyleyen Sarılar; “Bütün taksi durakları pazarlık usulüne göre veya taksimetreyi açarak yolcuları Denizli’den Çardak Havalimanı’na kadar götürebilir. Taksimetreyi açarsa bedelini öder. Pazarlık yaparsa da taksici ile yolcu arasında anlaşılan fiyat dahilinde ulaşımını sağlar. Ancak Denizli’deki herhangi bir taksi durağından Çardak Havalimanı’na fahiş fiyatlara götürüldüğü beyan ediliyor. Bunların gerçeği yansıtmadığı düşüncesindeyim. Bu iddiayı ortaya atanın da dava sürecindeki taksi durağı olabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“SÖZLEŞME HAKSIZ YERE FESİH EDİLDİ”

DHMİ ile Pamukkale Taksi arasında devam eden davada Pamukkale Taksi’nin vekaletini alan Avukat Niyazi Berkay Güçlü ise dava süreci ile ilgili bilgiler aktardı. Avukat Güçlü; “Pamukkale Taksi Kooperatifi 26 yıldır Denizli Çardak Havalimanı’nda çalışmaktadır. Bu süre zarfında zaman zaman ihale ile zaman zaman da sözleşmeyi yenileme suretiyle çalışmalarını sürdürmüştür. Bu sene sonunda sözleşmemizin bitecek olması davamızı doğrudan etkileyen bir husus değil. Dava açtığımız husus; sözleşmemizin haksız yere feshedilmesi. Bununla alakalı ilk mahkememiz Şubat ayı içerisinde gerçekleşecek. Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Çardak Havalimanı sözleşmemizi yenilemek isterlerse veya farklı bir tasarı getirirlerse bunlara da açığız. Müvekkillerimin mağduriyeti zaten ortada. Çünkü haksız sözleşme fesih edilmesi söz konusu. Müvekkillerimin mağduriyetinin yanında vatandaşların mağduriyeti de basına yansımaya başladı. Denizli turistik bir bölge ve pek çok turist geliyor. Turistlere ‘kapının dışına kadar yürüyün, oradan taksiye binebilirsiniz’ gibi bir açıklama yapmak mümkün bir açıklama değildir. Bu durum sivil havacılık ilkeleriyle ve bölgenin havalimanıyla bağdaşacak bir unsur değil. Biz bu durumun bir an önce çözüme ulaşması için çaba sarf ediyoruz” dedi.

“ VATANDAŞI MAĞDUR ETMEK KABUL EDİLEBİLİR BİR TUTUM DEĞİLDİR”

Avukat Güçlü açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bizim sözleşmemizi ‘dolmuş taksi’ iddiasıyla feshettiler. 2012 ve 2013 yılında verilmiş izin belgeleri var. Müvekkillerimin o yıllarda belirttikleri gidere ait tabelalar var. Bu fiyatların belirlenmesi noktasından her yıl zaten DHMİ ile görüşülüyor. Bu zamana kadar hiçbir problem olmadığı halde ‘dolmuş taksi’ değil ‘paylaşımlı taksi’ olarak değerlendirilen husus söz konusu. Farklı gerekçelerle DHMİ’nin ‘dolmuş taksi’ değerlendirmesine maruz kalınmış durumda. Gerek Denizli Belediyesi’nin 2007’de almış olduğu karar gerekse DHMİ’nin 2012 ve 2013 yıllarında müvekkillerime vermiş olduğu izinler bu paylaşımın dolmuş taksi değil paylaşımlı taksi hizmeti olduğunu ortaya koymuştur. Burada ben ne DHMİ’ye ne de müvekkillerime suç bulabilirim. Buradaki en büyük problem; havalimanının Denizli Merkez’e olan 65 kilometrelik uzaklığından kaynaklanıyor. Bu mesafeyi tek başınıza taksiyle gitmeyi düşündüğünüzde 250 TL’ye yakın taksi ücreti çıkıyor. Şu anda bir firmadan bilet aldığınız zaman yaklaşık 100 TL’ye uçuyorsunuz. Havalimanından şehir merkezine gitmek istediğinizde 250 TL gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bunu hiçbir müşteriye açıklamanız söz konusu değil. İzinlerde bu sebeple verilmiş. Vatandaş mağdur olmasın ve istediği hizmeti alabilsin diye izinler verilmiş. Bu hususların hepsini iptal edip vatandaşı mağdur etmek kabul edilebilir bir tutum değildir.”

EN ERKEN DURUŞMA ŞUBAT’TA…

Dava süreci devam ettiği için havalimanında yeni bir ihaleye gidilmesinin mümkün olamayacağını belirten Avukat Güçlü; “Şuan ortada dava süreci söz konusu olduğu için yeni bir ihale açmaları mümkün görünmüyor. Davanın bitmesi gerekiyor. En erken duruşmamız Şubat ayı içerisinde. Şubat’ta karar çıkmazsa ve duruşma bir daha ertelenirse bu zaman diliminde ihale açamıyorsunuz. Yargı sürecinin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Tüm bu süre zarfında orada hiçbir taksi hizmetinin olmaması kabul edilebilir bir durum değil. İhale açamıyorsunuz, bizim sözleşmemizi feshettiniz ve yenilemiyorsunuz böyle bir problemle karşılaşıyoruz” diye konuştu.

“DENİZLİ’DEKİ TAKSİLERE ONLARIN YÜZÜNDEN MÜŞTERİ BULAMIYORUZ”

Taksilerin ‘dolmuş’ yapmalarının yasak olduğunu vurgulayan Çınar Taksi Kooperatif Başkanı Sezai Akagündüz ise şunları söyledi: “Havaalanı taksilerinin dışında duraklı olan hiçbir taksinin havaalanından müşteri alamayacağına dair Meclis kararı ve İdare Mahkemesi kararları var. Buna rağmen Denizli’de durakları olan taksiler, havalimanında çalışıyorlar. Hem müşteri götürüyorlar hem de Denizli’ye müşteri getiriyorlar. Bunlar yasalara aykırı. Bir de ‘paylaşımlı taksi’ adı altında ‘dolmuş taksi’ yapıyorlar. İdare Mahkemeleri tarafından daha önceki yıllarda bu taksilerin trafiğe men edilmesine dair kararlar çıktı. Ancak bu kararları dinlemediler. Orada 30 civarında taksi çalışıyor. Ancak belirttiğimiz durumu yapan 10 taksici var. Bir kişinin 3-4 tane kooperatife kiralamış olduğu plakalar bunlar. Dolmuş taksi yapmadıklarını paylaşımlı taksi yaptıklarını söylüyorlar ama kişi başı 50’şer TL’den 3 kişi alıyorlar ve 150 TL’ye Denizli’ye yolcu getiriyorlar. 3 kişi alarak tekrar 150 TL’ye geri dönüyorlar. Dolayısıyla 300 TL’ye gidiş-dönüş yapmış oluyorlar. Biz Denizli’deki taksilere onların yüzünden müşteri bulamıyoruz. Müşteri bulduğumuz zaman da taksimetremiz 190-200 TL yazmasına rağmen 150 TL’ye kadar bırakıp dönmek zorunda kalıyoruz. Çünkü zaten oradan müşteri alamıyoruz.”

“GELİP DENİZLİ’DEKİ DURAKLARDA ÇALIŞMALARI LAZIM”

Pamukkale Taksi’ye bağlı şoförlere seslenen Akagündüz; “Turgut Özal hükümeti zamanlarından kalma havaalanlarında çalışan taksilerin dışında hiçbir taksinin tasarruf yapamayacağına dair kararlar var. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmamasına rağmen Denizli’de böyle bir durumu yaşıyoruz. Denizli’deki 370 taksici bu durumdan mağdur. Havaalanı müşterisi bulamıyoruz. ‘Aç kalıyoruz’ beyanlarını duydum. Aslında hepsi Denizli’de duraklara bağlı. Orada çalışan her plakanın Denizli’de durakları var. Denizli Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM)’nin yeni düzenlemelerine göre; Denizli’de taksiler bölgelere ayrıldı. Onlara ‘duraklarınıza dönün’ çağrısı yapıldı. Onlar dönmemekte direndiler. Bırakın dolmuş taksi yapmayı, havaalanlarında tasarruf yapmaları yasak. Gelip Denizli’deki duraklarda çalışmaları lazım” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR’DEN HAVAALANINA DURAK VERİLECEK”

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni düzenlemeleri olduğunu belirten Akagündüz sözlerinin devamında; “Yakın bir zamanda Çardak Havaalanı’na bir durak verilecek. Denizli’de 14 taksi durağı oluşturuldu. Bunun gibi orada da Büyükşehir Belediyemiz taksi durağı oluşturacak. Yolcuların havalimanı dışına kadar yürüyüp taksiye binmeleri müşteri mağduriyetine neden olmaktadır. Yasalara da aykırıdır. Yaptıkları yanlış” ifadelerini kullandı.

“ARAÇLARINA MIKNATISLA ‘HAVAALANI TAKSİ’ YAZISI YAPIŞTIRIYORLAR”

Açıklamalarında Pamukkale Taksi’yi hedef göstererek yeni bir iddiada bulunan Akagündüz; “Denizli’de eskiden taksi durağı sayısı fazlaydı. Şuan isimli durak olarak 14 durak var. Durak isimlerinin araçların kapaklarına yazılması gerekiyor. Hangi durağa bağlılarsa o durağın isminin yazılması gerekiyor. Şu anda durakları dahi olmamasına rağmen ‘havaalanı taksi’ diye kendi duraklarının ismini yazmamaktadırlar. Şu anda ‘havaalanı taksi’ diye bir durak yok. Mıknatısla yapıştırıp, çalıştıkları duraklarda mıknatısı çıkarıp, altındaki ‘havaalanı taksi’ yazısıyla da orada kapı dışından sefer yaptıklarını duyuyoruz. Bu haksız rekabettir. Denizli’deki durak isimlerini mıknatıslı değil, bizlerin yaptığı gibi yapıştırma olarak yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE HAVAALANINDA TAKSİ HİZMETİ OLMAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Olayı tarafsız bir şekilde değerlendiren ve yolcuların mağduriyet yaşamadan şehre ulaşımlarının sağlanmasının her şeyden önemli olduğunun altını çizen Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen ise şunları söyledi: “Hem Denizlili hemşerilerimiz hem de dışarıdan gelen yerli veya yabancı vatandaşlar havalimanına geldikten sonra şehre ulaşım için bir servis veya taksi hizmeti almak durumundalar. Bu döneme kadar servis hizmetini veren bir firma vardı. İhaleyi aldı ve hala devam ediyor. Taksi hizmeti de; oradaki bir taksi durağında ‘paylaşımlı’ olarak veya tek başına bu hizmeti kullanarak şehre ulaşabiliyordu. Diğer firma ihaleyi aldıktan sonra bu ‘paylaşımlı taksi’ işinin kanuna aykırı olduğu yönündeki beyanatları ve talebiyle taksi durağının hizmet vermesi durduruldu. Biz kanunlara tamamen saygılıyız. Şu anda havalimanına gelen vatandaşlar, taksiyi tek başına kullanmak isteyen vatandaşlar maalesef taksi bulamıyor. Havalimanının giriş kapısının olduğu yere kadar yaklaşık 700 metre yürümek durumunda kalıyorlar. Kötü hava koşullarında da çok doğru olmadığını düşünüyorum.”

“ŞEHRE ULAŞIM MUTLAKA OLMALIDIR”

“Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir havalimanında taksi hizmetinin verilememesi söz konusu değil” diyen Başkan Şen; “Acilen kanunların yol gösterdiği şekilde oradaki taksi durağının yine kanunların öngördüğü şekilde hizmet vermesi lazım. Yetkililere sesleniyorum; herkesin hakkına saygılıyız. İhaleyi alıp da Delikliçınar Meydanı’na müşteriyi getiren servis de bu konu da haklıdır. Vatandaşlarımızın da taksi hizmetini alması lazım. İster servisi ister taksiyi kullanırlar. Ama şehre ulaşım mutlaka olmalıdır. Pamukkale’ye gelecek bir misafirimiz oradan taksiye binmediği takdirde; servisle Delikliçınar’a gelmek ve oradan da tekrar taksiye binip ulaşımı sağlaması lazım. Bu da uzun ve çok meşakkatli bir şey. Biz paylaşımlı taksinin devam etmesi yönünde değil, kanunların emrettiği şekilde en kısa sürede taksi durağının yerine konması tarafındayız” sözlerine de açıklamasında yer verdi.

“BÜYÜKŞEHİR BİR AN ÖNCE HAVALİMANINA DURAK KURMALI”

DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Çardak Şoförler Esnaf ve Küçük Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Arıkan; “Biz Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu kararları destekliyoruz. Bir an önce durağın kurulması taraftarıyız. Çardak’taki mevcut esnafımıza verilen T plakalar arabalarına takılsın. Bizim talebimiz budur. Takıldığı takdirde biz zaten orada direkt çalışacağız. UKM’nin almış olduğu karar budur. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın bu yöndeki çalışmalarını destekliyoruz. Durak açmasını destekliyoruz. Gerçek hak sahipleri kimse onlar çalışsın. Çardaklı taksiciler olarak orada hak sahibiyiz. Bize verdikleri mevcut 4 plaka yetersiz. Bizim ayrıca T plaka talebimiz var. Gerçekten bu ilçe mağdur durumda. Bu ilçe havalimanından hiçbir zaman istediğini alamadı. Hakkımız olduğu halde istediğimizi alamadık. Hep üvey evlat muamelesi gördük. Çardaklılar havaalanından faydalansın. Taleplerimiz doğrultusunda devamlı girişimlerde bulunuyoruz. UKM’ye, siyasi büyüklerimize isteklerimizi zamanında söyledik. Ancak hep söylediğimiz yerde kaldı” dedi.

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 15:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif MERGEN
Arif MERGEN - 2 yıl Önce

Öncelikle DRT ailesi olarak yaşanan mağduriyeti gösterdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.Bizim için asıl olan gerçekleşti ve insanların mağduriyeti göründü bizim mağduriyetimizi çözecek olan merci zaten basın değil mahkemeler.Haber de taraf olan yada olmayan durumdan bilgisi olamayan kişilere de yer vermişsiniz ve hiçbirisi belgelere dayanarak konuşmamış.Bunun içindir ki bizlere cevap hakkı doğduğu için bu açıklamayı buraya yazıyorum.Biz bütün açıklamalarımız elimizde evrak belgelerle yaparken başka kimsede göremedik.Öncelikle Baytur tarafı olaya taraf olmadıklarını söylüyor ve ekliyor basına yansıyan videoların kurmaca olduğunu söylüyor.Madem taraf değiller neden o zaman 16.11.18 deki tedbir kararı için görülen mahkemeye müdahil olmak için başvurmuşlar?(Belgeli)Videolar konusunda kurmaca olmadığını sizin ekibiniz de geldi çekim yaptı kurmaca olmadığı insanların yaşadığı mağduriyet apaçık ortada.(Belgeli).Çınar takside ki arkadaşa gelecek olursak ya kanun bilmiyor yada edebi bir sanat olan 'Tecahülü Arif ' yapıyor.(Bilipte bilmemizlikten gelme).DHMİ özerk bir kuruluştur ve kendi sınırları ve işleyişi vardır.Bu sınırlar içerisine hiçbir belediye durak tahsis edemez en azında şuan ki kanuna göre böyle.(Belgeli).Türkiye deki bütün havalimanlarında taksi hizmeti DHMi tarafından taksi kooperatiflerine ihale usulü kiraya verilir bu bütün Türkiye de bu şekilde.Bizim de üyesi olduğumuz bütün havalimanlarının üyesi olduğu bir üst birliğimiz var ilerleyen günlerde onlar Denizli ye gelecek ve ortak basın açıklaması yapacağız.Son olarak Çardak tarafına gelecek olursa havalimanı dedikleri gibi onların sınırlarında değildir ilgili kanuna göre havalimanları belediye sınırları dışında kabul edilir.(Belgeli)Bizim geçmişte bu konuyla ilgili Çardak Taksi ile de mahkemelik olduk kazandık.Ayrıca belediye sınırları içinde kabul edilse bile yolcu alımı yapılan alan Sazköy (BOZKURT) sınırları içerisindedir biz bunu geçmişte dava sürecimizde belgelendirdik ve davaya sunduk ve kabul gördü.(Belgeli) Kaldı ki biz havalimanında 32 araç ile hizmet veriyoruz Çardak ta şuanda mevzuata uygun bir taksinin olmadığı gibi T plakası olamayan 4 taksi mevcut.Daha ihale şartnamesini yerine getirecek kooperatifi kuracak sayılarının olmadığı gibi T plakaları da yoktur.(Belgeli).Gördüğünüz üzere yazdıklarımın hepsini belgelendirebilecek durumdayız diğerleri gibi sallamıyoruz.Ne olursa olsun bizim için asıl olan insanların yaşadıkları mağduriyetin görülmesiydi oda vasıl oldu.Bizim mağduriyetimizi çözecek olan merci zaten basın değil mahkemelerdir.Tekrar siz DRT ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunar buraya yazdıklarımı bize yine bir söz hakkı olarak verirseniz daha çok memnun olacağımızı belirtmek isterim.

Kooperatif Müdürü
Arif MERGEN

Mete YORULMAZ
Mete YORULMAZ - 2 yıl Önce

Yıllardır Çardak Havalimanını kullanırım.Bu seneye kadar sorun yoktu da şimdi mi oldu bu sorun.Ben Hallaçlarda Çardak havalimanına 75 km. uzaktayım. Ben otobüse binmek zorundamıyım. Niye insanları otobüse binmeye çalıştırıyorsunuz. Zira DHMİ ninde bunda bir payı mı var diye düşünmeden edemiyorum. 500 metre değil 1 km mecbur yürümek zorundayım. Cuma günü gece uçağından indiğimde adresime kadar bırakılıyorum. DHMİ yasağı kaldır, bizleri mağdur etme!...

Nurgül Yılmaz
Nurgül Yılmaz - 2 yıl Önce

500 metre değil 1500 merte de olsa yürürüz bu zamana kadar bizim çilemizi sizler çektiniz bundan sonra da biz çekeriz.Dik dur eğilme Pamukkale Taksi

MUSTAFA derici
MUSTAFA derici - 2 yıl Önce

sezaı ve ahmet efendi yanlış konuşuyorlar sezai şoförler derneğinde yönetimde iken niye böyle konuşmamış.ahmet bizimle çalışırken bi,im nasıl çalıştığımızı bilmiyormuydu da şimdi dengesiz konuşuyor.bizim ekmeğimizi yerken çok iyiydi de şimdimi bu şekilde konuşuyor.hic kimse unutmasın ki bu günlerde geçecek...

Alper Ceylan
Alper Ceylan - 2 yıl Önce

DHMİ ve Belediyenin taksici arkadaşlarda izin yazıları mevcut. Bu arkadaşlar korsan taksi mi? Ben bir vatandaş olarak Türkiyenin hiçbir yerinde böyle hizmet almadım. Güzel yapılan şeylerin önünü açmalısınız.

Özgür Yalaza
Özgür Yalaza - 2 yıl Önce

Öncelikle şu bilinmelidir ki havalimanları özerk yönetimlerdir ve sınırları içine Belediye ler durak tahsis edemez Türkiye de ki bütün havalimanlarında taksi hizmeti ihale ile taksi Kooperatiflerine satılır

Özgür Yalaza
Özgür Yalaza - 2 yıl Önce

Denizli Belediyesi oraya durak yapacak gibi söylemler aslı olmayan bilinçsizce sarf edilmiş cümlelerdir.Ayrıca Çardak havalimanında taksilerin yolcu aldıkları bölüm Sazköy(Bozkurt) ilçesi sınırlarında dır bı 2011 yılında ki Çardak taksi ve Pamukkale taksi arasında ki davada ispat edilmiştir.Haliyle Çardak Taksi nin alanda taksilerin yolcu aldığı alanda bir hakkı yoktur

Özgür Yalaza
Özgür Yalaza - 2 yıl Önce

Belediyeler Dhmi sınırlarına durak veremez bütün havalimanlarında böyledir taksiler kooperatif kurar ve ihaleye girer Türkiyenin her yerinde durum böyleyken hakedilmiş alınmış bir ihale ve bedeli peşin ödenmiş bir kira bedeli varken bu neyin yasağıdır.Ayrıca mahkeme süreci bitmeden bu halka edilen eziyetten başka birşey değildir


SIRADAKİ HABER