CHP KARIŞTI, ZOLAN RAKİPSİZ TEK ADAY OLDU..

Denizli CHP’de adeta ayaklanmaya yol açan ittifak kararı ile ilgili detayları DRT Denizli Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kaya yazdı. Ayrıntılar yarın Denizli Gazetesi ve www.denizligazetesi.com’da..

CHP KARIŞTI, ZOLAN RAKİPSİZ TEK ADAY OLDU..

Yerel seçimlerde CHP-İyi Parti İttifak kararı; 15 Aralık Cumartesi günü Denizli’ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam bir “Denizli’ye Hoşgeldiniz” armağanı oldu. Denizli’nin yerel seçimlerde İyi Parti’ye bırakılması Denizli CHP’yi karıştırıp tepkilere yol açarken, bu karar için parti tabanı adeta ayaklandı. Siyasi çevreler Denizli’nin CHP Lideri Kılıçdaroğlu tarafından İyi Parti’ye bırakılmasını; “Denizli’de İyi Parti lehine ittifak; sayın Kılıçdaroğlu’dan sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok güzel bir ‘hoşgeldin hediyesi’ oldu” şeklinde yorumladı.

Bu uzlaşma ile; adeta Denizli’ye özel tek adaylı bir ittifak kararı alındı. Ve CHP Genel Merkezi ile Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bu kararı ile “Denizli İttifakı’nın” rakipsiz tek adayı Osman Zolan oldu..

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP Genel Merkezi'nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çarşamba akşamı saat 20.00'de bir araya gelmesinin ardından yapılan açıklamaların detayları yavaş yavaş belli olmaya başlarken, uzlaşmaya bağlı olarak Denizli’nin İyi Parti’ye bırakılması kararı Denizli CHP’de ortalığı karıştırdı. 31 Aralık 2019 Yerel Seçimleri için gerçekleştirilen önemli buluşmada; Akşener başkanlığındaki İYİ Parti heyetinde Cihan Paçacı, Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu yer aldı. Heyeti CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kağan Salıcı ve Seyit Torun aşağıda karşıladı. Görüşmeden uzlaşı ve karar çıktı. Gelen ilk bilgilere göre; “Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Aydın, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Eskişehir'de CHP adayı desteklenecek. Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep ise İYİ Parti'de olacak” denildi. Bu karar; Denizli ve Balıkesir CHP başta olmak üzere “uzlaşılan çok sayıda ilde” tepkilerle karşılandı.

Denizli CHP saflarında ortaya çıkan tepkiler ve isyan sürürken, CHP Denizli İl Yönetimi ve partililer kafileler halinde Ankara’ya, CHP Genel Merkezi’ne doğru yola çıktı. Denizli CHP’liler; “CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu bu karar ile adeta; ‘Sayın Cumhurbaşkanı bu ziyaretinizde size Denizli’de güzel bir sürpriz hazırladık. İttifak kakarı ile Denizli’yi İyi Parti’ye bırakıyor ve böylece çok istediğimiz Denizli’yi size ve büyükşehir adayınız Osman Zolan’a hediye ediyoruz’ yorumları yapıyor.

Yine Denizli siyasi kulislerinde CHP Genel Merkezi ve Kılıçdaroğlu’nun bu kararı farklı yorumlara neden oldu. “Kılıçdaroğlu Adnan Keskin’i aday yapmamak için Denizli’yi gözden çıkardı ve Denizli’de İyi Parti’nin 2 katı oyu bulunan CHP’yi harcadı”, diyen CHP’liler şu sıralar “sandık başına gitmeme” seçeneği de dahil bir çok siyasi seçenek üzerinde duruyor. CHP saflarında bu son gelişme ve kararla ilgili birbirinden ilginç ve gülümseten yorumlar da yapılmıyor değil. “CHP Lideri Kılıçdaroğlu’dan AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Denizli kıyağı, bu kararla Zolan’a bu seçimi kolay bir şekilde alır, CHP’nin Denizli Büyükşehir Adayı aslında Osman Zolan’mış ve Kılıçdaroğlu’nun defalarca dile getirdiği ‘Denizli’yi alacağız’ açıklamasının arka planında böyle bir hazırlık varmış, Son 16 yılda bu Cumartesi yapacağı ziyaretle birlikte 33. Kez Denizli’ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kılıçdaroğlu’dan en sürpriz hediye bu karar oldu, aslında Kılıçdaroğlu’nun Denizli adayı da Osman Zolan’mış, bu kararla Zolan adeta Denizli Büyükşehir’in tek ve rakipsiz adayı haline geldi, Atilla Şükrü Zeybekci’nin düğünü CHP’nin bu kararı ile AK Parti’nin Denizli Şöleni’ne dönüşecek” yorumları ve değerlendirmeleri; hem Denizli CHP’deki taban öfkesini hem de Kılıçdaroğlu’ya karşı büyüyen tepkiyi ortaya koyuyor. Bu arada Denizli CHP’de Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da dahil İl ve İlçe Başkanları ile yöneticilerinden toplu istifalar da bekleniyor.

Denizli CHP’de adeta ayaklanmaya yol açan ittifak kararı ile ilgili detayları DRT Denizli Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kaya yazdı. Ayrıntılar yarın Denizli Gazetesi ve www.denizligazetesi.com’da..

MUSTAFA KAYA

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER