'CİNNET; BİR ÖFKE KONTROL SORUNUDUR'

'CİNNET; BİR ÖFKE KONTROL SORUNUDUR'

Son günlerde yerel ve ulusal basında yer alan cinnet vakaları hakkında açıklama yapan Denizlili Psikolog Şebnem Dal Üzülmez, “Her cinnet vakası akıl sağlığı sorunu ile ortaya çıkmaz. İnsanların acizlik duygusu, çaresizlik algısı da kontrollerini kaybetmelerine yol açabilir. Cinnet aynı zamanda bir öfke kontrol sorunudur” dedi.

Denizlili Psikolog Şebnem Dal Üzülmez, Son günlerde yerel ve ulusal basında yer alan cinnet vakaları hakkında açıklama yaptı. Psikolog Üzülmez; “ Cinnete yol açan nedenlerin arasında; alkol- madde bağımlılığı, ruhsal hastalıklar, nörolojik problemler, genetik yatkınlıklar gibi kişilerin gerçekten hasta olmasıyla ilgili nedenler de var. Ancak bu her cinnet vakasının akıl sağlığı sorunu ile ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Bunun dışında insanların acizlik duygusu, çaresizlik algısı da kontrollerini kaybetmelerine yol açabilir. Cinnet aynı zamanda bir öfke kontrol sorunudur. Cinnet geçiren insanlara bakıldığında en yakınlarına ciddi zararlar verdiklerini ve bunu öfkeyle yaptıklarını görüyoruz” dedi.

 “CİNNET ÖNCESİNDE SİNYALLER VERİRLER”
Cinnet geçirenlerin daha öncesinde sinyaller verdiğini ancak çoğu zaman bu sinyallerin yorumlanamadığını belirten Psikolog Üzülmez; “Cinnet aslında önlenebilir. İnsanların genel davranışları gözlendiğinde bazı insanların normalden farklı davranmaya başladıklarını ve bu davranışlarının risk teşkil ettiğini tespit etme imkanına sahibiz. Dolayısıyla öncesinde önlem almak da mümkün. Ruh sağlığı açısından bakıldığında cinnet anlık bir şeydir. Ancak her zaman cinnet geçiren insanın bunu gerçekten planlamadığından emin olamayız. Bu bir dürtü ve öfke kontrol sorunudur. Bir insan bir anda dürtü ve öfke kontrol sorunuyla böyle bir tepki vermez. Daha önceden sinyalleri mutlaka vardır. Çocukluk, ergenlik veya yetişkinlik yıllarında mutlaka bununla ilgili sinyaller vermiştir ama bu sinyaller görmezden gelinmiştir ya da görülmüştür ama rehabilite edilmesiyle bir şey yapılmamıştır” diye konuştu.

 “TOPYEKUN HAREKETE GEÇMEK GEREKİYOR”
Cinnet durumunun yaşanmaması için alınabilecek önlemler hakkında da bilgiler aktaran Psikolog Üzülmez şunları söyledi: “Baştan sona eğitilmiş ve bu alanda çalışan, bunun kaynaklarını araştıran ve elinde sağlıklı veriler olan bir komisyon üzerinden çalışmalara devam edilmeli. Buna ilişkilendirilebilecek tüm kurum ve kuruluşlarla bu veriler paylaşılarak topyekun harekete geçmek gerekiyor.”

PINAR ÇANKAYA – ALPER PARLAK 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER