Denizi olmayan kentte “Dalgıçlar Derneği”

Türkiye’deki su altı sporlarını yaygınlaştırmak, daha önce dalış eğitimi alan ve dalış yapanların bir araya gelmesi amacıyla kurulan Denizli Dalgıçlar Derneği, denizi olmayan Denizli’de 5 yıldır hizmet vermeye devam ediyor. Dernek bünyesindeki 150 üye, her yıl yurtiçinde 15, yurtdışında ise 4 kez dalış yapıyor.

Denizi adında taşıyan Denizli’de, Türkiye’deki su altı sporlarını yaygınlaştırmak, daha önce dalış eğitimi alan ve dalış yapanların bir araya gelmesi amacıyla Denizli Dalgıçlar Derneği kuruldu. Denizli’de 5 yıl önce kurulan dernek bünyesinde 150 üye bulunuyor. Denizli Dalgıçlar Derneği Başkanı Hayati Güney, dernek faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Güney, “Şehrimizde deniz yok ancak Türkiye’nin en güzel denizlerine, dalış noktalarına çok yakın bir mesafedeyiz. Gönüllü bir derneğiz. Amacımız; Türkiye’de su altı sporlarını yaygınlaştırmak. Şehrimizde daha önce dalış eğitimi alan, dalış yapan arkadaşlarla bir araya gelmek. Birliktelik sağlamak. Bununla birlikte de su altını, çevremizi korumakla ilgili bilinç oluşturmak. Dalış dünyasına yeni katılacak arkadaşlarımıza da önderlik etmek. Derneğimiz bu amaçlar doğrultusunda 5 yıl önce kuruldu ve şuan 150 üyemiz var. Bütün üyelerimiz aktif olarak dalış yapıyor. Derneğimiz bir etkinlik planı yayınlıyor. Yılda yurtiçinde 15, yurtdışında ise 4 kez dalış yapıyoruz. Denizli’deki insanlar da çok ilgili. Kariyer olarak da bu işi ilerletmiş pek çok arkadaşımızla birlikte bu işi yapıyoruz” dedi.

“DALIŞI SEVMEK, DÜNYANIN 4’TE 3’ÜNÜ SEVMEKTİR”

Türkiye’nin dalış için güzel, eğitim için uygun bir yer olduğunu söyleyen Başkan Güney; “Sadece Türkiye’deki denizlere özgü türlerimiz var. Balık popülasyonumuz çok zengin. Çok fazla sayıda yapay ya da doğal batıklarımız var. Su altında çok fazla medeniyetimiz var. Ancak sadece Türkiye’de dalış yapmıyoruz. Dünya denizlerinde de keşfedilecek çok fazla canlı, görülecek güzellikler var. Dalışı sevmek aslında dünyanın geri kalan 4’te 3’ünü sevmek demek. Çünkü dünyanın 4’te 3’ü sularla kaplı. Keşfetmek için çok büyük bir coğrafya veriyor sizlere” diye konuştu.

“AMACIMIZ; DALIŞ SPORUNU TANITMAK VE SEVDİRMEK”

Dernek olarak hayata geçirdikleri projeleri de aktaran Güney; “Okullara gidiyor ve çocuklara, gençlere bu sporun nasıl yapıldığını, ne tip aletler kullanıldığını anlatıyoruz. Aynı zamanda su altı fotoğrafları da çekiyorum. Okullarda çocuklara bu fotoğraflarla sunum yaparak su altı dünyasını tanıtıyoruz. Onlara bu sporu sevdirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Denizli’deki sivil toplum kuruluşları ile faaliyetler yürütüyoruz. Ülkemize ve dünyaya seslenmek amacıyla arkadaşlarımızla yaptığımız birtakım videolar var. Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi ve Medya Sorumlusu Nafiz Tok’un yaptığı ‘Doğa İçin Çal’ projesinin bir benzerini ‘Dalgıçlar Söylüyor’ olarak yaptık. Türkiye’nin en güzel dalış noktalarında ‘Deniz Üstü Köpürür’ türküsünü seslendirerek bir klip hazırladık ve paylaştık. Bu sene engelli kardeşlerimize yönelik de projeler başlattık. Suyun altında kimsenin engeli yok. Su altında yer çekimi yok, hiçbir risk yok. Dünyanın en güvenli sporu. Engelli arkadaşlarımızın da bu sporu yapmasını ve bu mutluluğu yaşamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“3 GÜN TEORİK, 2 GÜN DALIŞ EĞİTİMİ ALIYORLAR”

Dalış eğitimleri hakkında da bilgiler veren Başkan Güney şunları söyledi: “Dalış çok uzun bir kariyer planı. Öncelikle merak ve sevgi olması gerekiyor. Dalış yapmak için gittiğimiz yerlerde birlikte çalıştığımız dalış okulları var. Derneğimize başvuran arkadaşların o okullarda eğitim almalarını sağlıyoruz. Öncelikle 3 gün teorik ders alıyorlar. Mesai saatlerinden sonra günde 1 buçuk saatlerini ayırarak dalışın teorisini öğreniyorlar. Daha sonra hafta sonu 2 gün denize gidiyoruz. Denizde de öğrendikleri teorik bilgileri suyun altında nasıl kullanacaklarını öğretiyoruz. Biz onlara ‘1 Yıldız Dalıcı’ diyoruz. Maksimum 18 metreye kadar dalış yapabiliyorlar. Yanlarında en az 1 eğitmen ya da bir 3 Yıldız Dalıcı oluyor. Bu sayede yeni başlayan arkadaşlarımızın ilk 20 dalışlarını güvenli ve keyifli geçirmeleri sağlanıyor. En az 20 dalış yaptıklarında ‘2 Yıldız Dalıcı’ olmak için tekrar eğitim görüyorlar. Bu eğitimde onlara su altında yönlerini nasıl bulacakları, dalış planlaması, gece dalışı, 30 metre gibi derinliklere nasıl dalacakları, suyun altında beklenmedik bir durum olduğunda ne yapacakları gibi bilgiler veriliyor. Dernek olarak tüm bu teorik eğitimler, ulaşım, konaklama, kullanılacak ekipmanların kiralanması gibi işlemleri organize ediyor ve işleri kolaylaştırıyoruz.”

“SU ALTI MÜTHİŞ BİR DÜNYA, HERKES GÖRMELİ”

Dalış sporuna merakı olanlara davette bulunan Başkan Güney; “Su altı müthiş bir dünya Herkes görmeli. Orada uzay gibi bir his var. Herkesin bu duyguyu yaşamasını, su altındaki canlılarla tanışmasını isterim. Derneğimize sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden ulaşabilirler. Birlikte olduğumuzda daha keyifli, daha güzel oluyor. Herkesi beklerim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER