DENİZLİ CHP, SOSYAL BELEDİYECİLİK ÇALIŞTAYI YAPACAK

DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Ege Bölgesi’nde ses getirebilecek, sosyal belediyecilik çalıştayı yapmak istediklerini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu. Programda CHP Denizli Teşkilatı’nın çalışmaları hakkında açıklama yapan başkan Akbaba, “Bir sosyal belediyecilik çalıştayı yapmak istiyoruz. Kimler parti içerisinde geçmişte projeleriyle, önerileriyle bir şeyler ortaya koyduysa bunları güncelleyelim. O gün koydukları planlar, projeler, fikirler bugün hala ilçenin sorunu mudur? Değilse çözülmüş müdür? Çözüm yeterli midir? Onun üstüne daha gerçekçi daha somut ve o bölgenin tüm sıkıntılarını giderebilecek bir adım daha fazla bir çözümle gelebilecek miyiz? Bunları değerlendireceğiz. Detaylarını önümüzdeki günlerde daha yoğun olarak sizinle paylaşırız. Ege Bölgesi’nde ses getirebilecek bir çalıştay olduğunu düşüyoruz” dedi.

“GENEL MERKEZİMİZİN DE KATKISI OLACAK”
CHP Genel Merkezi’nin de desteği olacağını belirten Başkan Akbaba, çalıştayın içeriği hakkında şu ifadelere yer verdi: “Genel merkezimizin de katkısı olacak. Civar illerden ve ilçelerden Halk Partili belediyelerin de ciddi anlamlı katkısı olacak. Oradan bir ortak akıl çıkacak. Çal’ın sorunu ne? Bu sorun Türkiye’nin hangi il veya ilçesinde hangi Halk Partili belediyenin başkanı tarafından çözülmüş yapılmış model var. örneğin Tekirdağ’da da üzümcülük, şarapçılık, bağcılık yapılıyor; burada Bekilli, Güney Bölgesi’nde de yapılıyor. Orada ne yaptılar, onu buraya nasıl uygulayabiliriz? Oradaki o tarımcının, bağcının, esnafın sorunu ne ve buraya o hangi ölçekle uygulanabilir? Bunu tartışacağız. Örneğin Bozkurt’ta hayvancılık varsa Tire Belediyesi’nin süt kooperatifiyle ilgili uzun zamandan beri Türkiye’de kooperatifçilik kolay değildir. Bunu nasıl başardınız gelin bize anlatın ve bu projeyi biz Denizli’de hangi bölgede ve hangi ölçekte nasıl uygulayabiliriz? Bunlar tartışılacak. Üniversiteden arkadaşları davet edeceğiz. TMMOB’un içerisindeki unsurları davet edeceğiz. Biz hukukçunun ya da bir tıpçının belediyecilikle ilgili söyleyebileceği şeyler belki yüzeysek ve genel kalabilir ama örneğin bir mimarın, mühendisin, ziraatçının anlatacakları bambaşkadır. İşin sadece mühendislik, şehircilik, imar gibi işin klasik boyutunu değil, aynı zamanda sosyal kültürel, sanatsal boyutlarını da taşıyacağız.”

“2 VEYA 3 GÜNLÜK ÇALIŞTAY DÜŞÜNÜYORUZ”
Denizli’nin önemli bir üretim şehri olduğu kadar kültür, sanata, spora da önem verdiğinin altını çizen Başkan Akbaba; “Turizmi de ön plana çıkarmak istiyoruz. Denizli’de bizlerin çocukluğunda birçok mahallede küçük küçük eski evler vardı. İçerisinde havuzları, fıskiyeleri olan yapı itibariyle çok değerli en son rahmetli Hudayi Oral’ın evi göz göre göre yandı. Öyle bir değeri biz nasıl kaybettik? Bu nasıl bir belediyecilik anlayışıdır? Bunun Türkiye’de en güzel örneklerinden biri Eskişehir’de Odunpazarı Belediyesi’nin yaptığı restorasyon çalışmalarıdır. Onlara da ‘gelin, anlatın, bunu nasıl başardınız?’ diyeceğiz. 2 veya 3 günlük çalıştay düşünüyoruz. Oradan çıkan ortak akılla da biz sosyal, ekonomik, kültür, fiziki şart anlamında gerçekten sorun ne? Bu sorunun düzeltilmesi için neler yapmalıyız? Bunları Denizli’de nasıl uygulayabiliriz? Bunun hesabını, kitabını ve muhakemesini yapacağız. Ben faydalı geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.  

ALPER PARLAK-İRFAN ATASOY 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Alev
Ömer Alev - 2 yıl Önce

Socuç getiren bir çalıştay olacaktır.özellikle Eskişehir ve Seferihisar belediyelerinin sunumu belediye başkan adaylarımıza veekiplerine katkı olacaktır..İki kez belediye başkanlığı seçimini kaybeden birisi olarak katkım olacaktır.tabi önerilerimde.Yürekten kutluyorum.

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211