Denizli'de 1,2 milyon yıl öncesine ait mamut fosilini nasıl bulduğunu anlattı

Merkezefendi'de Pleyistosen dönem olarak 1,2 milyon yıl öncesine tarihlendirilen mamut fosilini bulan ve paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşan ekibe bildiren Abdurrahman Hadımlıoğlu, bölgeye midye fosili arama için gittiğini belirtti. Hadımlıoğlu, “Hobi olarak araştırma yaparken 1.2 milyon yıl önce yaşamış bir mamutun dişini buldum” dedi.

Denizli'de 1,2 milyon yıl öncesine ait mamut fosilini nasıl bulduğunu anlattı

Geçtiğimiz günlerde kentin değişik noktalarında gerçekleştirilen araştırmalarda 1,2 milyon ila 9 milyon yıl önce yaşadıkları tahmin edilen 8 farklı fosil memeli türü tespit edildi. Merkezefendi'de pleyistosen dönem olarak 1.2 milyon yıl öncesine tarihlendirilen mamut fosili bulundu. Mamut fosilini bulan ve paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşan ekibe bildiren 28 yaşındaki Abdurrahman Hadımlıoğlu, süreci Denizli Gazetesi’ne anlattı. Doğa gezilerini sevdiğini söyleyen Hadımlıoğlu, fosillere ilgi duyduğunu bildirdi. Fosil merakı nedeniyle kentte en çok bulunan midye fosili arama kararı aldığını belirten Hadımlıoğlu, babasının işyerinde yanımızda çalışan birinin tavsiyesi üzerine, Beylerbeyi’ne yöneldi. Beylerbeyi’ne doğru yola çıkan Hadımlıoğlu, yol uzak gelince ve Kumkısık taraflarında yapı olarak ‘Beylerbeyi’ne benziyor’ diye düşünüp, Kumkısık’ta araştırma yaptı. Tarlaların arasında girdim ve bir kum tepesinin yüzeyini inceleyen Hadımlıoğlu, “Yerde beyaz kemikleri gördüm elimle sıktığımda çok kolay ufalandıklarını gördüm. İlk olarak hayvanların getirdiği güncel kemik olduğunu düşündüm. Sonrasında ufak kemik parçalarının izini takip edip kum tepesinin içinde bazı yerlerde beyazlıkları fark ettim. İlk bakışta hafif eğimli olduğu için ya fildişi ya da bir kök olabileceğini tahmin ettim. Oraya çıkıp toprağın yüzeyini eşelediğimde, kırıklı kemik parçalarını gördüm. Kemikler vardı ama fosil olup olmadığı konusunda kesin bir bilgim ve tecrübem yoktu” dedi.

“KEMİKLERİ PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK’E GÖNDERDİM”

Bulduğu kemikleri fosil olabilme ihtimali nedeniyle topladığını ve kemiklerin fotoğraflarını çektiğini belirten Hadımlıoğlu, “Bu verileri tanıdığım tek arkeolog olan Leodikya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek Bey’e gönderdim. Ayrıca dayım olan Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Topuz’a söyledim ve fotoğrafları gösterdim. Prof. Dr. Topuz da bana Pamukkale Üniversitesi’nde Jeolog Prof. Dr. Mehmet Cihat Alçiçek Hoca’nın olduğunu ve bu konularda onunla iletişime geçmem gerektiğini söyledi. Cihat Bey’in mail adresini internette buldum ve gönderdim, fakat dosyalar büyük olduğu için gitmemiş. Prof. Dr. Celal Şimşek, bunların fosil olduğunu ve müzeye bildirmem gerektiğini söyledi. Bir sabah Celal Bey telefon açtı, bir gurup araştırmacının yanına geldiğini ve benim bulduğum fosili ve parçalarını hemen görmek istediklerini söyledi. Grup baya kalabalıktı. Kendileriyle tanıştım ve kendilerinin Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İhsan Aytek başkanlığında Pamukkale, Ege ve Hitit Üniversitesi’nden paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşturulan ekip olduğunu söylediler. Ben de ekibi, kemikleri bulduğum alana götürdüm. Bölgeye gittiğimizde herkes şaşkındı. Bunu burada nasıl buldun, ne işin vardı, ne alaka? diye sorular sordular. Ben de meraklı olduğumu yineledim” diye konuştu.

“İLK ARAŞTIRMAMDA MAMUTUN DİŞİNİ BULDUM”

Ekibin güzel sözlerle kendisini onore ettiklerini belirten Hadımlıoğlu, şunları aktardı: “Hepsiyle çok güzel vakit geçirdim, sohbetler ettim. Onların araştırmalarına eşlik etmek istediğimi söyledim. Dr. Ahmet İsan Aytek Bey bölgedeki fosilleri bozmadan kenarlarını temizlemeye başladı ve fotoğraflamalarını yaptı. Genelde mermer ocaklarında bulunduklarını ve burada bulunmasının çok ilginç ve ilk olduğunu söylediler ve beni tebrik ettiler. Son gün buluştuğumuzda bulduğum fosilin ne olduğunu sorduğumda mamut dişi olduğunu söylediklerinde müthiş heyecanlandım. Hobi olarak araştırma yaparken ilk araştırmamda 1.2 milyon yıl önce yaşamış bir mamutun dişini buldum.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER