Denizli’de tekstil fabrikasının çalışanları işsiz kaldı!

Denizli’de faaliyet gösteren Sönmez Tekstil’de çalışan yaklaşık 70 işçi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’yla birlikte firma tarafından kendilerine verilen 3 günlük tatilin ardından 2 Eylül Pazartesi sabahı işbaşı yapmak istedi. Sabah saatlerinde fabrikaya giden işçiler, fabrikanın kapalı olduğunu ve boşaltıldığını fark etti. Önce Denizli İŞKUR Müdürlüğü’nün yolunu tutan işçiler, ardından Denizli Adliyesi’ne gederek işlerinin ve haklarının peşine düştüler.

Olay; Denizli’nin Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Bozburun Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre; 1963 yılından bu yana tekstil sektöründe hizmet veren Sönmez Tekstil’de çalışan yaklaşık 70 işçiye firma yetkilileri tarafından 30-31 Ağustos ve 1Eylül günü tatil verildi. 3 gün süren tatilin ardından mesaiye başlamak için fabrikaya gelen işçiler, hayatlarının şokunu yaşadı. Fabrikanın boşaltıldığını fark eden ve kapıda kalan işçiler, firma yetkililerini aradı ama çabaları sonuçsuz kaldı. Fabrika önünde bir sonuç alamayan işçiler, Denizli İŞKUR müdürlüğüne gitti ve iş akitlerinin halen devam ettiğini, çıkarılmadıklarını öğrendiler. İŞKUR’un ardından Denizli Adliyesi’ne iş mahkemesine giden işçiler, burada yaptıkları görüşmeler sonucunda 2 gün içerisinde çıkışlarının verileceğini, ardından olayın arabulucuya taşınacağı bilgisine ulaştı. Adliye Binası önünde bir süre daha bekleyen tekstil işçileri daha sonra dağıldı. Arabulucuya taşınacak olayda uzlaşma sağlanamazsa işçilerin haklarını yasal yollardan arayacakları öğrenildi.

“MAAŞ ALDIK, 3 GÜN SONRA YENİDEN MAAŞ YATIRMIŞLAR”

Fabrikada 8 yıldır paketçi olarak çalışan Elvan Küçücük, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne yaptığı açıklamada 25 Ağustos’ta maaşlarını aldıklarını, ancak 28 Ağustos’ta firma tarafından yeniden hesaplarına maaş yatırıldığını söyledi. Bu olay karşısında şok yaşadıklarını belirten Küçücük; “Firma yetkililerimiz 30 Ağustos ve 31 Ağustos’ta tatil olduğumuzu, işe gelmememizi söylediler. Pazartesi günü işbaşı yapmak için servis bekledik. Ancak servis gelmedi. Şoförü aradık, telefonu kapalıydı. Kendi imkanlarımızla fabrikaya gittik. Ancak fabrika kapı duvar, kapalı. 3 gün içerisinde fabrikayı boşaltmışlar. Bize hiçbir açıklama yapmadılar. Bize açıklama yapsalardı yüreğimiz yanmayacaktı. Bir sürü insanın emeği söz konusu. Yıllardır bu fabrikada çalışan arkadaşlarımız var. Bir açıklamayı hak ediyoruz” dedi.

“YAPTIKLARI ÇOK ZORUMUZA GİTTİ”

Fabrikada 9 yıldır makineci olarak görev yapan Gülümser Deste ise mağduriyetlerini şu sözlerle aktardı: “Patronlarımızla bugüne kadar hiçbir sorun yaşamamıştık. Bu yaptıkları bizim zorumuza gitti. Fabrika kötü durumda olsa bile bizlere bir açıklama yapmaları gerekiyordu. Bizim tek istediğimiz; hakkımız. Hepimizin borçları, ödemeleri var. Evlerimizi geçindirmek zorundayız. Burada çalıştığımız için kredi çektik. Ödemek zorundayız. Tazminatlarımızı ödemelerini istiyoruz. Mağduruz.”

“HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Yaklaşık 2 buçuk yıldır fabrikada makine operatörlüğü yapan Ahmet Güçlü ise firma yetkililerinin herhangi bir açıklamada bulunmamasından dert yanarak; “İşbaşı yapmadan bir gün önce işyerinin battığı bu sebeple de kapatıldığı bilgisi geldi. Ertesi gün gidip baktığımızda gerçekten fabrikanın kapalı olduğunu gördük. Bizlere daha önceden haber verselerdi bizler de başka bir iş bakardık. Mağduriyet yaşamazdık. Şimdi hakkımızı arayacağız. Başka yapacak bir şeyimiz yok” ifadelerini kullandı. Öte yandan tüm aramalarımıza rağmen tekstil fabrikasının sahipleri ve yöneticilerine ulaşılamadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER