Denizli’deki 4 arzuhalciden biri; Süleyman Solak

Unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan ‘arzuhalcilik’ mesleğini Denizli’de 25 yıldır icra eden 74 yaşındaki Süleyman Solak, şehirdeki 4 arzuhalciden biri. Memur emeklisi olan Solak, arzuhalciliği üniversite ve lise okuyan torunlarının eğitimlerine katkıda bulunmak için devam ettiriyor.

Aslen Denizli’nin Çal İlçesi’nden olan 74 yaşındaki Süleyman Solak, 25 yıl önce memurluktan emekli oldu. Trafik kazası geçiren bir arzuhalci arkadaşına yardım amacıyla mesleğe başlayan Solak, daha sonra arzuhalcilik mesleğini sürdürmeye karar verdi. Denizli’de mesleğin son 4 bekçisinden biri olan Solak, 25 yıldır, 15 Mayıs Mahallesi’ndeki dükkanında bir masa ve bir daktilo ile mesleğini icra ediyor. Arzuhalciliğe artık ilgi duyulmadığını bu nedenle de tükenmek üzere olduğunu söyleyen Solak; “Bu mesleğe merak duyan gençlerimiz ne yazık ki yok. Gelecek nesle aktarılamıyor. Denizli’de sadece 4 kişi arzuhalciliği sürdürmekte. Bizlerden sonra bu meslek yok olup gidecek. Ben mesleğe ilgi duyan gençlerimizin bu mesleği yaşatmalarını çok isterim. Bizler de onlara elimizden geldiğince yardımcı oluruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMA VE TORUNLARIMA DESTEK OLUYORUM”

Arzuhalciliği üniversite ve lisede eğitim gören 3 torununa destek olmak ve 2 çocuğuna katkıda bulunmak amacıyla sürdürdüğünü belirten Solak; “Benim bu hayattaki en kıymetli hazinem çocuklarım ve torunlarım. Hem bu meslek yok olup gitmesin hem de onlara destek olabileyim diye çalışıyorum. Bir yandan da bu şekilde vaktimi değerlendirmiş oluyorum” diye konuştu.

“DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA YARDIMCI OLUYORUZ”

Daha çok dar gelirli vatandaşların kendisine başvurduğunu söyleyen Solak sözlerine şöyle devam etti: “Dilekçe, beyanname, fotokopi, evlenme, boşanma, icra ve tabu gibi işlemler yapıyoruz. Bizlere daha çok dar gelirli kişiler geliyor. Avukatların ücretlerini karşılayamayan vatandaşlar arzuhalcilere gelerek işleri yaptırıyorlar. Bizler de onlara yardımcı oluyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER