DENİZLİ’DEKİ BIÇAKÇILARDA KURBAN HAREKETLİLİĞİ

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bıçak satışlarında artış gözlenirken; Tarihi Kaleiçi Çarşı’nda bulunan Demirciler Sokağı esnaflarından Bıçakçı Erkan Özeşmen, “Satışlar artmaya başladı. Arife Günü’ne kadar olan süreçte aşırı yoğunluk bekliyoruz” dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Denizlililer, bayram alışverişinin yanında bıçak biletmek ve satın almak için Tarihi Kaleiçi Çarşı’na yönelmeye başladı. Çarşının Demirciler Sokağı esnaflarından Bıçakçı Erkan Özeşmen, DRT Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne konuştu. Babadan kalan mesleğini 7 senedir devam ettirmeye çalışan Özeşmen; Denizlilerin taleplerini karşılamaya çalışıyor. Satışların artmaya başladığını aktaran Özeşmen, şunları ifade etti: “Kurban Bayramı sezonu hayırlısıyla açıldı. Satışlar yavaştan artmaya başladı. Zaten bizim hedefimiz, bayrama kadar olan 3 günlük süreç. O günlerde satışlar neredeyse yüzde 100 artıyor. Hatta bayrama son 2 gün kala burada yemek yemeye bile fırsatımız olmuyor.”

“15 LİRA’DAN 300 LİRA’YA KADAR BIÇAĞIMIZ VAR”
Bıçak fiyatları hakkında açıklamalarda bulunan Özeşmen; şunları söyledi: “Bıçak fiyatlarımız kalite ve tipine göre 15 Lira’ dan 300 Lira’ ya kadar değişiyor. Normal ve orta kalite olan bıçaklarımızı 15 Lira’dan satışa sunduk. Kemik sıyırma bıçaklarımız 15-35 Lira arası değişiyor. Boğaz bıçaklarımız 40 Lira’dan başlıyor. Tamamen kendi üretimim olan ‘Pala’ isimli bıçağım ise 300 Lira. Palayı ve satırları genelde dükkanda üretiyorum. Ama bazen otopark ve malzeme sıkıntımız olabiliyor. O zamanlarda sanayideki arkadaşlarımın dükkanında üretiyoruz. Denizlililer en çok 40 Lira’dan satışa sunduğum boğaz bıçaklarını tercih ediyor. Son bir haftada 15 adet boğaz bıçağı sattım.”

“KALİTELİ OLSUN, ÖMÜRLÜK OLSUN”
Kurban bıçağı alınırken dikkat edilmesi gereken konuları da aktaran Özeşmen, “Vatandaşlarımıza kaliteli bıçak almalarını tavsiye ediyorum. Kaliteli çelik var, kalitesiz çelik var. Zaten kalitesiz çelikten imal olan bıçaklar kemiğe dokunduğunda yamuluyor. Sonradan başımızın ağrımasını istemiyorsak kaliteli çelikten üretilen bıçakları tercih edelim. 3-5 demeyip kalitelisini alalım, ömürlük kullanalım” dedi.

“KALEİÇİ’NDE ESNAF OLMAK BAŞKA”
Hala geleneksel esnaflığın ve Ahilik ruhunun devam ettirildiği Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda esnaf olmanın mutluluğunu yaşayan Özeşmen, “Kaleiçi Çarşısı’nda esnaf olmak ayrıcalık hissettiren bir duygu. Burada hala geleneksel esnaflık ruhunu yaşatmaya çalışıyoruz. Esnaflar her zaman iç içedir. Mesela ben ilk siftahımı yaptım ama yan dükkandaki esnaf ilk siftahını yapmadıysa gelen müşteriyi oraya yönlendiririm. Birbirimize yemek ısmarlarız. Gayet dostane bir şekilde komşuluk ilişkilerimizi sürdürüyoruz” şeklinde ifade etti.

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER