Denizli’den, “Yaşanmış bir Muhammed Mursi öyküsü”

Bosna Hersek Büyükelçisi iken Mısır Büyükelçisi olarak atandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan, Mısır Cumhurbaşkanı’na takdim edilmek üzere ‘Güven Mektubu’nu teslim aldı. Ancak Mısır’a hareket edeceği gün bu ülkede askeri darbe oldu. Mısır’a gidemedi. 1 Temmuz 2013 tarihli Güven Mektubu elinde kaldı. Aradan 6 yıl geçti. Denizlili Milletvekili Ahmet Yıldız’ın dosyaları arasında öylece kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eden Güven Mektubu; önceki gün yargılandığı mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yuman Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’den bugünlere bir anı ve hatıra oldu.

Denizli’den, “Yaşanmış bir Muhammed Mursi öyküsü”

Bosna Hersek Büyükelçisi iken Mısır Büyükelçisi olarak atandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan, Mısır Cumhurbaşkanı’na takdim edilmek üzere ‘Güven Mektubu’nu teslim aldı. Ancak Mısır’a hareket edeceği gün bu ülkede askeri darbe oldu. Mısır’a gidemedi. 1 Temmuz 2013 tarihli Güven Mektubu elinde kaldı. Aradan 6 yıl geçti. Denizlili Milletvekili Ahmet Yıldız’ın dosyaları arasında öylece kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eden Güven Mektubu; önceki gün yargılandığı mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yuman Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’den bugünlere bir anı ve hatıra oldu. Öte yandan o tarihten bu yana Türkiye Mısır’a hiçbir Büyükelçi göndermedi.

Bosna Hersek Büyükelçiliği görevini yürütürken, 2013 yılında Mısır Büyükelçisi olarak atanan ancak o tarihte darbe nedeniyle bu ülkeye gidemeyen AK Parti Denizli Milletvekili ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız; yargılandığı esnada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Mısır’ın Devrik Cumhurbaşkanı Dr. Muhammet Mursi’yi o dönemde yaşadığı ilginç bir öykü ve hatıra belgeler ile andı. Ahmet Yıldız önce, Mısır’a; Denizlili bir Türkiye Büyükelçisi olarak atandı. Ancak darbe nedeniyle bu göreve başlayamadı. Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız; Bosna-Hersek Büyükelçiliği görevini yürütürken Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği görevine atanmıştı. Tecrübeli diplomat, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Baş Danışmanlığı ve Dışişleri Bakan Yardımcılığı gibi görevler de üstlendi.

Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği görevine 1 Temmuz 2013 yılında başlaması planlanan Ahmet Yıldız, Sisi askeri darbesi nedeniyle bu göreve o tarihte başlayamadığını ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül imzasını taşıyan “güven mektubunu” da Mursi’ye iletemediğini açıkladı. Yıldız facebook sayfasında, “Ben de merhum Cumhurbaşkanı Mursi’yi bu şekilde anmaya karar verdim. Hey gidi günler. Büyükelçi olarak atandığım Mısır’a gitmek üzere Bosna-Hersek’ten Ankara’ya gelmiştim. Darbe nedeniyle gidemedim. Cumhurbaşkanı Mursi’ye sunmam gereken bu güven mektubu da buruk bir anı olarak dosyada kaldı. Keşke daha önce gitmiş olsaydım” dedi.

Mısır’ın askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılan ve yargılanarak önce idam cezasına ardından da ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi’nin yargılandığı mahkeme salonunda geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetmesi üzerine tüm Türkiye’de gıyabi cenaze namazları ile anma törenleri düzenlenirken, en önemli anmayı ise Denizlili Milletvekili Büyükelçi Ahmet Yıldız’ın “anma açıklaması” oluşturdu. Yıldız yaşadığı gerçek öyküyü ve Sisi Darbesi ile devrilen Mursi ile ilgili anılarını facebook sayfasında paylaştığı şu yazı ile anlattı.

“Ben de merhum Cumhurbaşkanı Mursi’yi bu şekilde anmaya karar verdim. Hey gidi günler. Büyükelçi olarak atandığım Mısır’a gitmek üzere Bosna-Hersek’ten Ankara’ya gelmiştim. Darbe nedeniyle gidemedim. Cumhurbaşkanı Mursi’ye sunmam gereken bu güven mektubu da buruk bir anı olarak dosyada kaldı. Keşke daha önce gitmiş olsaydım. Maalesef aradan geçen 6 yılda darbe yönetimi eleştirileri ve kaygıları haklı çıkardı. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin Hamas adına casusluk yapmakla suçlanması ve yargılanması başlı başına incitici ve gülünçtü zaten. Şayet bu davanın duruşması sırasında vefat etmiş ise şehadeti taçlanmış olur. Mısır halkının başı sağolsun. İki ülkede hepimize Türkiye-Mısır ilişkilerini normalleştirmek için kafa yormak ve fedakarlık yapmak düşüyor.”

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül imzasını taşıyan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’ye verilmek üzere yazılan ve Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız’ın dosyasında bir anı olarak kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 1 Temmuz 2013 tarihli “güven mektubu” şu satırlarla başlıyor;

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den, Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselans Dr. Mohamed Morsy’ye.. Aziz ve Değerli Dost, Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasında esasen mevcut dostluk bağlarını muhafaza etmek ve daha da güçlendirmek amacıyla Büyükelçi Ahmet Yıldız’ı Ekselansları katına Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi olarak atamaya karar verdim… Ankara ikibinonüç yılı Temmuz ayının birinci günü düzenlenmiştir…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER