Denizlili gurbetçiler, geleneklerini Hamburg’a taşıdılar

Aslen Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nden olan ve Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan gurbetçiler, Türkiye’deki geleneklerini unutmadılar. Avrupa Denizli Alaattinliler Birliği Derneği öncülüğünde Alaattin Han duası ve etkinliği gerçekleştirdiler.

Denizlili gurbetçiler, geleneklerini Hamburg’a taşıdılar

1960 yılında başlayan Almanya’ya göç furyası, Denizli’nden de göçlerin yaşanmasına neden oldu.

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Alaattin Mahallesi’nden Almanya’nın Hamburg kentine giden gurbetçiler, ‘Avrupa Denizli Alaattinliler Birliği Derneği’ olarak örgütlendi.

Türkiye’deki geleneklerini de Almanya’ya taşıyan gurbetçiler, ‘Alaattin Han duası ve Yörük-Türkmen Etkinliği’ gerçekleştirdi.

Hamburg – Wilhelmsburg’da yapılan ekinlik hakkında açıklama yapan Avrupa Denizli Alaattinliler Birliği Derneği Başkanı Süleyman Çevik; “Yüzyıllar boyunca yapılan bu dua ve etkinliğin maksadı; baharı karşılamak ve Cenab-ı Hakk’ın bahar münasebetiyle mevcudatda tecelli eden isimlerini ve tasarrufatını takdir ve tefekkür etmek ve bunun neticesinde de dua etmektir. Dirlik ve birliğimizin içtimai simgesidir. Kuranlar okunur, dualar yapılır, yahni ve aşureler pişer ve ikram edilir. Duamız makbul ve etkinliğimiz bereketli ola” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER