DENİZLİLİ KARİKATÜRİST FİNALE KALDI, ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI'NDA SERGİLEME ÖDÜLÜ KAZANDI

DENİZLİLİ KARİKATÜRİST FİNALE KALDI, ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI'NDA SERGİLEME ÖDÜLÜ KAZANDI

Yeşilay tarafından organize edilen 2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na katılan Denizlili Eğitimci-Karikatürist Mehmet Selçuk; finale kaldı ve ‘Sergileme’ ödülü aldı.

Yeşilay, ulusal ve uluslararası arenada bağımlılıklara dikkat çekmek amacıyla başlattığı karikatür yarışmasının ikincisini gerçekleştirdi. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılan ve önemli başarılara imza atan Eğitimci-Karikatürist Mehmet Selçuk, ‘Bağımlılık’ temasıyla düzenlenen 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’na ‘Teknoloji Bağımlılığı’nı konu ettiği çizimiyle katıldı. Finale kalan 10 sanatçı arasına girmeyi başaran Selçuk, 6 katılımcının ödüllendirildiği yarışmada dereceye giremese de ‘Sergileme’ ödülü aldı.

“KARİKATÜRÜMDE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINI ANLATMAYA ÇALIŞTIM”
Konuyla ilgili açıklama yapan Selçuk; “Bu 2’ncisi düzenlenen Yeşilay’ın konusu bağımlılık olan tütün, alkol, teknoloji bağımlılığı üzerine yaptığı yarışmada karikatürüm finale kaldı ve sergileme ödülü kazandı. Çünkü binlerce karikatürün geldiği bir yarışmada finale kalmak çok güzel bir duygu. Karikatürümde de teknoloji, bağımlılığını anlatmaya çalıştım. Bir şeytan var, elinde mızrak gibi bir şey var. Kuyruğu var, teknoloji bağımlısı olan gencin elinde bir cep telefonu var. Hemen arkasından da elimizden hiç düşürmediğimiz şarj aletinin o sokulan kısmı var. Onu da kuyruğuna benzettim. Sonuçta özellikle gençlerimiz çok bağımlı hale geldi. Sanki o olmazsa yaşamayacaklarını zannediyorlar. Şeytanla özdeşleştirmem; şeytan kötülüğü temsil ediyor. Kötülüğü gençliğimizin üzerinde de okumuyorlar, yazmıyorlar, çizmiyorlar ya da sinemaya gitmiyorlar; her şeyi o ufacık aygıttan öğrenebileceklerini sanıyorlar. Bu kötülüğü tırnak içinde vermeye çalıştım. Umarım başarılı olmuştur. Önümüzdeki dönemlerde de bu tür mesajlı daha çok karikatürde vermeye çalışırım. Bu anlamda çok mutluyum” dedi.  

“KARİKATÜRÜN ÖZÜNDE MUHALEFET ETME VARDIR”
“Karikatürün özünde muhalefet etme vardır” diyen Selçuk, şunları söyledi: “Muhalefet etmeyen, başkaldırmayan, var olan bir yanlışlığı göstermeyen karikatür sadece bakılıp geçilen bir çizgidir. Verdiği mesaj bir sürü insanı etkiliyor. Bende karikatüre ilk başladığım 80’li yıllarda Gırgır Dergisi’yle büyüdüm. O derginin verdiği mesaj dünyanın en büyük 3’üncü mizah dergisi olmasını getirdi. O yüzden karikatür mesaj vermeli. Sadece bir konuyu anlatıyorsa o; illüstrasyondur. Bazen tebessüm ettirip, çoğu zaman düşündürmelidir. Bu anlamı yoksa karikatür olmaz. Muhalefet etme özünde var.”  

HATİCE DEMİR-ALPER PARLAK  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER