“Denizlililer en çok ‘Kaymak’ dondurmayı tercih ediyor”

Yaz aylarının vazgeçilmesi ve içerdiği vitaminler bakımından da çok zengin bir besin kaynağı olan dondurma ile ilgili açıklama yapan Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak; “Denizlililerin en çok tercih ettiği dondurma çeşidi; ‘Kaymak’, yani sade. Bunu; çikolatalı, limon, karadut, çilekli dondurmalar takip ediyor” dedi.

Sıcak yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından biri de dondurma. Hem ferahlatıyor hem de çok lezzetli. İçerdiği protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller sebebiyle zengin de bir besin kaynağı. Özellikle kalsiyum ve fosfor açısından büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalı olan dondurma, kemik ve diş gelişimi için de tüketilmesi gereken besinlerden biri. Ancak dondurma alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Bunlardan bir tanesi, dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak hazırlanmış olması.

“TÜRKİYE’DEKİ DONDURMACILIĞIN GELECEĞİ PARLAK”

Konuya ilişkin konuşan Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı ve Öz Kaymak Dondurma’nın sahibi Abdurrahman Demirdak; “Dondurmanın kesinlikle hiçbir zararı yoktur. Sadece dondurma yedikten sonra normal sıcaklıkta yarım bardak su içilmesini boğazın hassasiyetinin giderilmesi açısından öneriyoruz. Özellikle kalsiyum ve mineral yönünden bir top dondurmada bir bardak süte eş değer mineral ve vitamin vardır. O sebeple ebeveynler kesinlikle endişe etmeden çocuklarına yedirebilir. Tabi bu bahsettiğim gerçek bir dondurma için geçerli. Sütlü buz olarak satılan, dondurma yazdığı halde kesinlikle dondurma olmayan, paketlenmiş dondurma adı altında satılan yiyeceklerde meyve yüzde 1 civarında, daha çok aroma, peynir altı suyu ve yaklaşık 40 çeşit dayanıklılığı arttırıcı kesinlikle gerçek şeker kullanılmadan, yapay tatlandırıcılarla yapılan ve ileride diyabete hatta kansere yol açabilecek kadar tehlikeli katkı maddeleri olan yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Mesele bu. Peki neden? Çünkü dondurma son derece faydalıdır. İnanıyorum ki Türkiye’deki dondurmacılığın geleceği çok daha parlak olacaktır. Nedeni ise; biz doğal meyvelerimizle, doğal sahlebimizle ve doğal şekerimizle biz daha kaliteli ve daha sağlıklı dondurma üretiyoruz” diye konuştu.

“DAMAĞINIZDA TAT BIRAKAN DONDURMAYI YİYİN”

Hazır gıdanın pastaneden ya da dondurmacıdan alınan yiyeceğin yerini asla tutamayacağının altını çizen Demirdak; ailelere de seslendi. Demirdak; “En kötü pastaneden alınan dondurma bile inanın hazır olan markalı ürünlerden kat kat daha besleyici ve sağlıklıdır. Damağınıza güvendiğiniz takdirde, sevdiğiniz dondurmayı yerseniz mesele kalmaz. Doğal sahlebin lezzetini kokusunu ve boğazınızı yakmayan, damağınızda tat bırakan dondurmayı yiyin. Ve mutlaka meyvelerin gerçek meyve, sütün gerçek süt olmasına özellikle dikkat edilmeli. Şimdi herkes zaten doğala yöneliyor. İnanıyorum ki dondurma severler bunun ayrımını çok iyi bir şekilde yapıyor. Sonuçta bu yiyecekler midemize giriyor. Ben doğal olan her şeyin yenmesini tavsiye ediyorum. Özellikle yaşlılara ve çocuklara tavsiye ediyorum. Çocukların gelişimleri, yaşlılarda da demir eksikliği ve hafızanın güçlendirilmesi açısından son derece yararlı. Kesinlikle en güvenilir dondurmalar pastanelerden ve ya dondurmacılardan alınandır” dedi.

DONDURMA NASIL SAKLANMALI?

Kilo ile alınan dondurmanın bitirilmediği takdirde saklanmasının da önemli olduğunu belirten Demirdak; “Güvendiğiniz ve bildiğiniz yerlerden kilo ile dondurma aldıysanız bunun saklanması da çok önemli. Eğer hepsi yenmeyecek ise küçük paketler halinde dolapta muhafaza edilmedir. Çünkü eriyip tekrar dondurulduktan sonra bakteri üreyebilir. Bunun için özellikle saklama koşullarına dikkat edilmeli. Önerimdir; eridikten sonra tekrar yenilmesin. Zararı belki yok ama bir takım zararsız da olsa bakteriler üreyebilir ve onun tekrar dondurulması lezzetinde gitmesine sebep olabilir. Dondurma belli bir kıvamda ve erimeden tüketilmeli” ifadelerini kullandı.

“DONDURMA YAZ-KIŞ TÜKETİLMELİ”

‘Dondurma yemek için yaz mevsimi beklenmeli mi?’ sorusunu da cevaplayan Demirdak; “Dondurma yemek için yaz mevsiminin beklemesi kesinlikle yanlış bir düşünce çünkü yaz aylarında da kış aylarında da tüketilebilir. Kışın ‘bu soğukta yenir mi?’ gibi bir düşünce hasıl oluyor insanlarda ama aslında bu gereksiz bir düşünce. Örneğin bir çay bardağını kış aylarında çatlamaması için önce az miktarda bir sıcak suyla çalkalıyorsunuz. Kış aylarında dondurma yemek soğuklara daha mukavim hale getirecektir kişiyi ve o soğuklarda dondurma yenmesi kişiye ayrıca enerji de verir. Benim naçizane tavsiyem yaz ve kış mevsiminde tüketilmeli, hatta ve hatta kış aylarında daha çok tüketilmeli” dedi.

DENİZLİLİLER EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DONDURMA ÇEŞİDİ, ‘KAYMAK’

Yaz aylarında satışın çokça arttığını belirten Demirdak; Denizlililerin tercih ettiği dondurma çeşitlerini de saydı. Demirdak; “Kış ve yaz mevsimi arasında gerçekten bir fark var. Örneğin kış aylarında 1 kişi ise, yaz aylarında bu sayı 10 kişiye çıkıyor. Tabi hava sıcaklıklarının artması ile beraber dondurma satışlarımız da arttı. Vatandaşlarımız hemen hemen günün her saati dondurma tüketmeye başladı. Bu da satışların artmasına neden oldu. Denizlililerin en çok tercih ettiği dondurma çeşidi, ‘Kaymak’ yani sade. Bunu takip eden lezzetler ise; çikolatalı, limon, karadut, çilek takip ediyor. Ancak son yıllarda bizim yine gerçek meyve ve tatlardan ürettiğimiz ‘Bal Badem’ de sıkça tercih edilen dondurma çeşidi arasına girdi” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER