Denizli’nin ilk özel müzesi; Halıcı Ahmet Urkay’dan

Denizli’nin ilk özel müzesi konumunda olan ve Turizmci Ahmet Urkay tarafından oluşturulan ‘Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin açılışı, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın da katılığı törenle gerçekleştirildi.

Denizli’nin ilk özel müzesi; Halıcı Ahmet Urkay’dan

Denizli’nin turizm merkezi olan Pamukkale İlçesi’nin Karahayıt Mahallesi’nde hizmet veren Halıcı Otel’in sahibi Turizmci Ahmet Urkay, kentte bir ilke imza attı. Urkay, yıllarca biriktirdiği tarihi eser niteliğindeki ürünlerle‘Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni oluşturdu. Müze, düzenlenen törenle kent turizmine açıldı. Açılışa; Denizli Valisi Hasan Karahan, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kaptan, turizmciler ve Urkay Ailesinin dostları yakınları ile akrabaları katıldı. Açılışta konuşan ve Ahmet Ukray’ın açtığı müze ile geçmişten geleceğe köprü kurduğu belirten Denizli Valisi Hasan Karahan, “Denizli’nin ilk özel müzesini açmaktan çok mutluyum. Müzenin Denizli turizmine katkısı olacaktır. Ahmet Urkay müze için yıllardır biriktirdiği ürünleri bizlerle paylaşıyor” dedi.

“MÜZEMİZ; 2 BİN 81 METREKARE”

Müze hakkında bilgiler veren ‘Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin sahibi Ahmet Urkay, “Müzemiz açık ve yarı açık olmak üzere 8 ana salon ile 2 kattan toplam 2 bin 81 metrekaredir. 8-9 milyon yıl öncesinden itibaren çeşitli dönem eserleri sergilenmektedir. Helenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait;taş, pişmiş toprak, cam, bronz eserler yer almaktadır. Eserler arasında kandiller, testiler, koku şişeleri,kaseler, takılar bulunuyor. Mermerden yapılma eserler arasından mimari parçalar önemlidir. Ayrıca arkeoloji seksiyonun büyük pithos görülmeye değerdir. Türk evi şeklinde döşenen 4 odamız bulunuyor ve burası görülmeye değerdir. Vitrinlerinde ise el yazması Kuran-ı Kerim’ler, yazı takımları uçkur peşkir, giysi, gibi el işlerinin yanında seramikler, bakır mutfak eşyaları, kahve takımları ziller, çantalar, anahtarlar, Osmanlı kılıç ve tüfekleri, teraziler, saatler, gramofonlar, fotoğraf makinaları, sergilenmektedir. Ahşap Eserler seksiyonunda; evlere ait ahşap kapılar, pencere ve dolaplar, yanında sobalar, mangalar, sandıklar beşikler sergilenmektedir. Ayrıca bu bölümde tarım araçları da sergilenmektedir” dedi.

“MÜZENİN EN İLGİ ÇEKEN BÖLÜMÜ İSE FOSİLLERİMİZDİR”

Urkay, son olarak müze hakkında şu bilgileri verdi:“Ayrıca müzemizde tarım araçları bölümü de yer alıyor. Halı Kilim seleksiyonumuz var. Çok sayıda halı ve kilim sergilenmektedir. Bahçe çeşme taşları kuyu ağızlıkları dibekler ve taş eserleri sergilenmektedir. Müzenin en ilgi çeken bölümü ise fosillerimizdir. Fil savunma dişi, yengeç fosilleri, çeşitleri yaprak fosilleri bu bölümün bir kaçıdır.” Konuşmaların ardından Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin açılış kurdelesi törene gelen protokol tarafından kesildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221