Denizli’nin Süleyman Demirel’inden ‘Küpe’ göndermesi; “Verdiğimiz sözler kulağımıza küpe olsun istedik”

Türkiye’nin 7’nci Cumhurbaşkanı ile aynı isim ve soy ismi taşıyan Saadet Partisi Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Süleyman Demirel, muhafazakar bir partinin adayı olarak kulağındaki küpeyle dikkatleri üzerine çekti. Türk tarihinden örnekler veren Demirel, “Yavuz Sultan Selim de küpe takıyordu. Bu bizim geleneğimizin bir yerlerinde var” dedi. Demirel, “Söz verdik ve sözlerimizi kulağımıza küpe yaptık” diyerek de göndermede bulundu.

Denizli’nin Süleyman Demirel’inden ‘Küpe’ göndermesi; “Verdiğimiz sözler kulağımıza küpe olsun istedik”

Türkiye’nin 7’nci Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile hem ad, hem de soyadı benzerliği olan Saadet Partisi Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Süleyman Demirel, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Denizli’ye özel projelerini anlatan Başkan Adayı Demirel, “Şehrimizle ilgili genel sorun; belediyenin borçluluğu. Amacımız da bu borçluluğun giderilmesi. En temel çözümünün ise israftan kaçınmak olduğunu düşünüyorum. Tasarrufa belediyedeki makam araçlarından başlayıp özel hayatımıza da yansıtmalıyız. Bunu Almanya, Belçika başarabiliyorsa; biz de Denizli’de başarabiliriz. Reformlarla Denizli’nin borçluluğunu azaltmak istiyoruz. Dev projelere gönlümüz sıcak. Ancak bugünkü fiziki şartlar ve paramızın olmaması sebebiyle belediyeler için dev projeleri yanlış görüyoruz. Denizli’de belediyeden beklentimiz su paralarının ucuzlaması. Biz bununla ilgili bir hesap yaptık. Üçgen Köprülü Kavşağı’nın toplam maliyetine 10 yıl Denizli’ye suyu meskenlere ücretsiz verebiliriz. Bir meskenin kullandığı su 10 metreküp. Sanayi anlamında değil sadece evlere 10 metreküpe kadar suyu ücretsiz verme hedefimiz var” dedi.

“ÖĞRENCİYE ULAŞIM ÜCRETİNİ 1 LİRA YAPACAĞIZ”

Denizli’deki en temel konulardan birinin ulaşım olduğunun altını çizen Başkan Adayı Demirel; “Ulaşımla ilgili öğrencilerimizin çok fazla talebi var. Öğrenciye ulaşım ücretini 1 Lira yapacağız. Şehrin trafiği ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Örneğin; Delikliçınar’ın Denizli Lisesi’ne kadar olan yolu tek yön. Alternatif yönler yok. Şehrin muhtelif noktalarında sinyalizasyonla ilgili hatalar var. Bir kırmızı ışıktan diğerine geldiğinizde yeşil dalgaya yetişemiyorsunuz ya da yeşil dalga yok. Bu da şehir trafiğini gereksiz yere arttırıyor. Üç şeridin gelip tek şeride düşmesi de bir sıkıntı. Mevcut mimaride bu nasıl çözülür bilemiyoruz. Onun üzerine düşünüyoruz. Bu ve bunun gibi muhtelif yerlerdeki trafik bunalımını düzeltmekle ilgili projelerimiz var” diye konuştu.

HASTANELERE 24 SAAT KESİNTİSİZ ULAŞIM PROJESİ

Denizli’de gece ulaşımı ile ilgili bir projelerinin olduğunu söyleyen Demirel; “Pamukkale Üniversitesi Hastanesi, Servergazi Devlet Hastanesi gibi hastanelerin olduğu bölgelere toplu ulaşımın 24 saate çıkarılmasını planlıyoruz. Köyden, kentten refakatçi olarak gelip hastanelerin fiziki şartları sebebiyle konaklama ve duş alma gibi ihtiyaçların giderilmesi noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Bunun için hastanelere oldukça yakın bir mesafede Refakatçi Konuk Evleri’ni inşa etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DENİZLİ’DE TURİZM REFORMU YAPACAĞIZ”

Denizli turizmini geliştirecek önemli projelerinin olduğunu vurgulayan Demirel şunları aktardı: “Genel kültür görüntüsünü oluşturacak, Denizli’ye özel Şehir Müzesi oluşturmak istiyoruz. Kaleiçi başta olmak üzere, Babadağlılar İşhanı, Delikliçınar ve Kampüs’e doğru giden güzergahta bir turizm yolu oluşturmak istiyoruz. Antalya’dan Pamukkale’ye gelen turistin aynı zamanda şehir merkezinde alışveriş yapıp, yemek yiyip, kültürel ve tarihi yerleri görüp yeniden otobüsüne dönebileceği bir imkan sağlamak istiyoruz. Dünyanın en eski 7 kilisesinden biri Denizli’de. Laodikya başlı başına bir antik kent. Onun haricinde 3 antik kentimiz daha var. Bunlarla ve Pamukkale’nin genel görüntüsü ile ilgili turizm reformu yapmak, Denizli’yi turizm şehrine dönüştürmek istiyoruz. Antik adayı turizme açalım, şehirdeki esnafı ve mevcut otellerle birlikte gerekirse yeni yatırımlarla Denizli’yi turizm kentine çevirmek istiyoruz.”

“İŞSİZ GENÇLERİMİZ YURTDIŞINDA EĞİTİM GÖRECEK”

“Denizli’deki en temel sorunlarımızdan biri de; işsizlik” diyen Saadet Partisi’nin adayı sözlerine şöyle devam etti: “Kahve, köy kasaba geziyorum. Gezdiğim yerlerde en az 10-15 kişi yanıma geliyor ve işsiz olduklarını belirtiyorlar. Şehirde üretimi güçlendirici şeyler yapmamız lazım. Mesleki kurslarla şehrimizdeki insanları iş sahibi yapmayı hedefliyoruz. Bu şehirde önemli sayıda üniversite mezunu, zeki ama işsiz gencimiz var. Bu gençleri farklı ülkelere gönderip, yabancı dil öğrenmelerini sağlayacağız. Sonra gençlerimizi buraya getirip, Organize Sanayi Bölgesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliğinde onları uluslar arası pazarlamacı yağacağız. Onlar bu ülkede üretilen malı dünyaya satacaklar.”

“DENİZLİ’Yİ MARKA BİR ŞEHİR YAPMAK İSTİYORUZ”

Süleyman Demirel açıklamalarının devamında; “Denizli denince akla havlu-bornoz üretimi geliyor. Havlu-bornoz bir Denizli’den bir de Çin’den alınır. Dünyada bu işle ilgilenen herkes bunu bilir. Biz Avrupa, Güney Amerika ve Amerika pazarında da hasbelkader varız. Fakat bunu geliştirebiliriz. Bunu daha kurumsal bir yere götürüp, Denizli’yi havlu-bornoz markası anlamında güçlendirip, ön plana çıkarabiliriz. Traverten mermer ve kablo sektöründe de çalışmalar yaparak Denizli’yi marka bir şehir yapmak istiyoruz” dedi.

“ANKETLERE GÖRE ŞU AN YÜZDE 10 BANDINDAYIZ”

Seçim çalışmalarının güzel gittiğini, mahalle mahalle, köy köy ziyaretler gerçekleştirip vatandaşlarla buluştuklarını ifade eden Başkan Adayı Demirel sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan anketlerin gidişatına göre şu an için yüzde 10 bandında görünüyoruz. Seçime doğru bu oranın daha da yükseleceğini düşünüyorum. Ekonomik kriz halkın cebine kadar indi. Artık sokaktaki vatandaş cebindeki parayı sorguluyor ama cebinde para bulamıyor. Yerel yönetimin yapacağı çok önemli işler var. Ekonomik düzenlemeler konusunda yapılması gerekenler var. Halkımız genel anlamda adaletsizlik hissi içinde. Bu adaletin tesis edilmesi gerekiyor.”

“SÖZ VERDİK VE SÖZLERİMİZİ KULAĞIMIZA KÜPE YAPTIK”

Muhafazakar olarak bilinen Saadet Partisi’nden Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve taktığı küpe ile dikkat çeken Demirel, özellikle gençlerden çok olumlu tepkiler aldığını söyledi. Demirel; “Gençlerimiz ‘başkanım size mutlaka oy vereceğiz, bizi temsil ediyorsunuz’ diyorlar. Memleketimizdeki insanlar pek çok meseleyi açtı. Yavuz Sultan Selim de küpe takıyordu. Bu bizim geleneğimizin bir yerlerinde var. Söz verdik ve sözlerimizi kulağımıza küpe yaptık. Bir gün belki birilerinin de verdikleri sözleri unutmamak adına kulağına küpe takması gerekebilir. Toplumumuz bu meseleleri çoktan aştı. Şu anda önemli 2 konumuz var; ekonomi ve adalet. Ülke hepimizin. Ülkedeki hiçbir insan arasında farklılık yok. Dürüst insanlar ve dürüst olmayan insanlar var. Ancak böyle bir farklılık arayabiliriz. Diğer farklılıkların hiçbirinin toplumda karşılığı yok” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA-İBRAHİM ALAYONT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211